dclisans
  • 25.02.2019
Bünyamin  Özbilen

Bünyamin Özbilen

Kaliforniya Sendromu ve Gençleri Bekleyen Tehlike

Bir çoğumuzun yeni duyduğu, ama ülkemizde de görülmeye başlayan Kaliforniya Sendromu bu haftaki konumuzu oluşturacak. Amerika'da oldukça fazla görülen ve özgürlüğü yaşam felsefesi olarak değerlendiren psikolojik bir bozukluk.  Aynı zamanda uzmanlar tarafından modern zaman hastalığı olarak da nitelendiriliyor. Burada aile ve toplum kutsallıktan çıkartılarak, ben kutsalım felsefesinin modernizmde hakim olması sonunda kişiyi depresyona sokan, aileyi parçalayan, aynı zamanda madde bağımlılığının artmasına sebep olan bir sendromdur. Adını A.B.D'nin Kaliforniya şehrinden almıştır. Yer altı zenginlikleri, sinema sektörü, turizm ve elit insanları içinde barındıran Kaliforniya, Amerika'nın en gelişmiş zengin ve varlıklı şehirlerinin başında gelmektedir.

Hedonizm, Egosantrizmi Doğuruyor
İnsanlar özgürlüğü, sınırsızcılık ve sorumsuzculuk olarak ele alıyorlar. Burada haz alma her şeyin başında geliyor. Zevk alma ön plana çıktığından insanın kişiliğini de hedonizm kuşatıyor. Toplumsal değerler ve ahlak kuralları da kişiye göre şekilleniyor. Bir insan haz alıyorsa bu iyi, eğer haz ve zevk almıyorsa bunu da kötü olarak değerlendiriyor. Bu yönüyle de bir müddet sonra hedonizm, egosantrizmi yani benmerkezciliği doğuruyor. 

Ben Merkezcilik Kişisel Çöküşü Başlatıyor
Egosantrizmi benimseyen insanlar belli bir aşamadan sonra bu yaşamı sadece dünya hayatından ibaret görmeye başlıyor. Anlık mutluluk peşinde koşmaya başlıyor. Dünya zevklerini ön plana aldıktan sonra da topluma karşı bir sorumluluk da hissetmiyor. Mesela hasta olan eşiyle veya sorunu olan çocuğuyla ilgilenmiyor. Çünkü bunlar, o kişinin zevklerine mani oluyor. Haliyle de boşanmalar artıyor. Sizlerle ilginç bir bilgi paylaşmak istiyorum. Kaliforniya'da boşanma davaları online olarak açılabiliyor. Anlayacağınız bu durum olabildiğince sıradanlaşmış. Zevk, eğlence, madde kullanımı ve seks başarısızlığı da beraberinde getiriyor. Başarısız olan insanlar da yalnızlaşmaya başlıyor. Yalnızlık da mutsuzluğu ve umutsuzluğu beraberinde getiriyor. Depresyon ile birlikte de çöküş başlamış oluyor.

Kaliforniya Sendromu Ülkemize de Sıçradı
Popüler psikiyatride adı sıklıkla geçen Kaliforniya sendromu aslında sadece Amerika Birleşik Devletleri'nin bir eyaletine özgü bir durum değil. Belli bir gelişmişliğe ulaşmış büyük şehirlerin lüks semtlerinde rahatlıkla görülen bir durum. Tabi ülkemizde de hızla ilerlemeye başladı. Hazzı yaşam ideali olarak seçiyorlar. Haliyle kişinin davranışları da bu tarafa yöneliyor. 

Gençlerimiz Büyük Tehlikede
Özellikle gençlerimizin tehlikede olduğunu söyleyebilirim. Zira ebeveynlerin kötü tutum ve davranışları gençleri de olumsuz anlamda etkilemeye başladı. Gençlerimiz daha erken zevk ve eğlence ile tanışıp hayata olgunlaşmadan atılıyorlar. Milli ve dini değerlerden yoksun olarak yetişen gençler kısa süre içinde hayattan tat almamaya başlıyorlar. Özellikle sanal dünyaya vakit ayırıp, burada yalnızlaşıyorlar. Hatta bu duruma sanal kanser veya sanal uyuşturucu diyen uzmanlarda var. Sonuç olarak da birçok gencimiz yok oluşa doğru sürükleniyor. Onlara iyilik yapmayı öğretmemiz gerekiyor. Bunun için de okullarda, belediyelerde ve diğer kamu kurumlarında sosyal sorumluluk projelerine olabildiğince yer ayırmak gerekiyor. Gençlerin başkalarına iyilik yapmalarına ve bu zevki tatmalarına imkan tanımamız şart. Bu haliyle toplum olarak üzerimize büyük sorumluluklar düşüyor. Ben de bu sıralar okullarda İyilik Dersi yapılmasına yönelik çalışmalar yapıyorum. Birbirimizi dinlemeye, vakit geçirmeye ve doğru yönlendirmeler yapmaya olabildiğince ihtiyacımız var.  
 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.