dclisans
  • 25.12.2018
Bilal Çiftçi

Bilal Çiftçi

Tencere dibin kara

- Evinizin eşiğini temizlemeden komşunuzun damındaki karlardan şikâyet etmeyiniz.

( Konfüçyüs)

Binlerce güzel öğütlerden sadece bir tanesidir Konfüçyüs’ün bu sözü…

Haddim olmayarak, birazcık İnsanlık Tarihinin en derinlerine ineceğim bugün.

İnsan ne zamandan beridir var?

Bu soruya Bilimsel olarak cevap verirsek;

Tarih demek yazının bulunduğu 5500 yıl öncesi demek oluyor.

İlk yazı MÖ 3500’lü yıllarda yazılmıştır. Sümerler’in çivi yazısı Mısırlılar tarafından geliştirilerek çivi yazısı oluşturulmuştur.

Ama yazıdan önceki arkeolojik kalıntıların yapılış tarihini biliyoruz.

100 bin yıl önceki insanların bıraktığı aletler eşyalar var.

Eğer soruda bizim gibi insanlar ne zaman ortaya çıktı deniliyorsa, o durumda da farklı tanımlar yapılabiliyor.

 Bir hadisin işaretine göre 124.000 peygamber gelmiştir. Bunlardan 313 tanesi Resu’ldür.  (bk. Ahmed b. Hanbel, el-Müsned 5/265-266; İbn Hibbân, es-Sahîh, 2/77)

İnsanoğlu düşünebilmeye başladığı an itibarı yani Hz Adem Peygamberden itibaren hem Peygamberler aracılığı ile hem toplumda kabul görmüş alimler-kişiler tarafından sürekli nasihatler ile doğruya yönlendirilmeye çalışılmıştır.

Bu süreçte zaman zaman Yüce Yaradan da gönderdiği Peygamberler ve yazılı Kitaplar ile sürekli; iyilik yapma, doğru davranışlarda bulunma, yalan söylememe vb gibi yani kısacası Mümin kul olma için gerekli nasihatlerde bulunmasına rağmen İnsanoğlu hep kendi hesabına geldiği gibi davranışlarda bulunmaya devam etmiş ve etmeye de devam edecektir.

Özellikle İnsanlığın başlangıcına kadar konuyu genişlettim ki belki bir an olsun daha derin düşünebiliriz diye.

Hiç kimse kendisine bakmadan ve kendi kusurlarını görmeden  karşısındaki İnsanlarda kusurlar arıyor habire diğer insanları eleştiriyor.

İnsanoğlu, öncelikle kendi kusur ve ayıplarını görmesi gerekirken, başkalarının ayıp ve kusurlarını görür. Hatta zaman zaman kendi büyük hatalarına çeşitli bahaneler bularak örter, ama başkalarının küçük hatalarını hiç kaçırmaz.

İnsanın bu hatasına dikkat çeken Peygamber Efendimiz (sav); "Sizden biriniz, kardeşinin gözündeki çöpü görür de, kendi gözündeki merteği unutur, (görmez)."

 - (Münzirî, et- Terğib ve't- Terhib 3/ 236)

Yani gözümüzün içindeki koca ağaç parçasını görmemezlikten gelirken karşımızdaki insanın gözündeki küçük çöpe laf söyleriz.

‘’Ne zaman bu huyumuzdan vazgeçeriz’’ diye soracak olursak; yukarıdaki İnsanlığın varoluş tarihine bakar isek cevap basit;

 ‘’Hiçbir zaman.’’

Aslında İnsanlık tarihine baktığımızda genellikle İnsanlığın sorunlarının temel de hep aynı olduğu ve hiç düzelmeyeceğimiz kanaatine varılıyor ama biz yine de umudumuzu yitirmemeliyiz,

Vesselam.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.