ATAK OTO
Atak oto
  • 22.07.2017
Bilal Çiftçi

Bilal Çiftçi

Ölçülü olmak

İnsan doğar CAN kazanır,

Büyür GÜÇ kazanır,

Gücünü İKRAR'ından alır,

İkrar verdiği kararlardır.

Eğer kararlarında ADALET'li ise ERDEMLİ olur.

ADALET'inde Kemal’i bulursa;

KAMİL olur.(Yedi güzel adam'dan alıntı)

Rahman suresin de Yüce Rabbim buyurur ki ''Ölçüyü kaçırmayın.''

Eyy Urfa’m severken çok seviyoruz; sevmiyorken de öldürüyoruz.

Bir türlü dengeyi yakalayamıyoruz. Sayın Faruk Çelik'ten Tarım Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının alınıp Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba'ya Bakanlığın verilmesi,  Güzel Urfa’m da bayram havası oluşturdu.

11 Nisandan sonra ikinci bir kurtuluş havası yarattı tabiri caizse...

Urfalı birinin Bakan olması tabiî ki hepimizi sevindirmiş, gururlanmamıza vesile olmuştur lakin Faruk Çelik bakan iken eteği tutuşanlar; Bakanlıktan ayrıldığında, etek giydirmiş de Urfa'dan göndermişler havalarına girdiler.

Her şeyden evvel Faruk Bey Urfa'nın hala Milletvekili ve Ak Parti'nin en etkin kişilerinden biri olmaya devam edecektir. Günahıyla sevabıyla Urfa'ya hizmetlerde bulunan ve bizim daha düne kadar el-pençe durduğumuz bir şahsın arkasından atıp-tutmak bizlere yakışmaz diye düşünüyorum.

Sizlere 7 Haziran'ı hatırlatmak isterim. 3. dönem engeline takılan Faruk Çelik 3 ay sonra yeniden Urfa'nın bakanı ve 1. sıra Milletvekili olmuştu.

Bizler yine Ölçülü davranamadık davranamıyoruz da...

Hayatımızın her alanın da en önemli prensiplerinden biri haline getirmemiz gerekiyorken maalesef Ölçüyü sürekli kaçırıyoruz.

Oysaki Ölçülü olmak; Mevlana'nın deyimiyle Hamdım, Piştim, Yandım'a evirilmektir yani Kamil İnsan olmaktır.

Söylem ve eylemlerimiz de ölçülü davranmalı; hiçbir zaman aşırılığa kaçmamalı, ani ve fevri kararlar ile geri dönülmesi zor hatalara düşmemeli ve aklın önderliğin de ama vicdanımızı da yok saymadan hayatımızı idame etmeliyiz.

''Yumuşak olma ezilirsin, Sert olma kırılırsın'' der Atalarımız; yani ''ölçülü olmak'' gerek kısacası..

Sosyal medyada bir fotoğraf dolaşmaya başladı ben ilk olarak Usta Gazeteci Celal bey'in paylaştığını gördüm evvel paylaşan başkaları varsa da bilemem ama tam bir utanç vesilesi olması gereken bir fotoğraf. Havaalanında onlarca insan el-pençe durmuş tek sıra halinde ve O zamanın Bakanı Faruk Çelik beyi beklemekteler. Bence bu fotoğraf da yanlış, Bugün takındığımız tavır da yanlış ve ölçüyü yine kaçırdık.

Bizler her hareketimizde olduğu gibi sevgimizde ve nefretimizde de ölçülü olmalıyız. Sevdiğimiz bir kimse konusunda çok aşırıya gitmemeli, nefret ettiğimiz kimseyle de tamamen köprüleri atmamalıyız. Bunun gerekçesini Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Selem şöyle bildirmektedir:

"Dostunu severken ölçülü sev, zira günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da ölçülü bir şekilde buğzet, çünkü günün birinde dostun olabilir." (Tirmizî, Birr, 60)

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.