• 29.04.2016
Bilal Çiftçi

Bilal Çiftçi

Kültürel yozlaşma

Kültürel yozlaşma bir Milletin kendi değerlerini kaybetmesi, aslından uzaklaşmasıdır, Bir Milletin kültürünün yok olması demektir.

 

Şayet bir Milletin kültürü yok olursa o Millet de yok olmaya mahkumdur.

 

Bugün toplumumuzun birçok konuda bozulmasının ve gelecekte de daha çok bozulmasını, dikkatli bakan tüm gözler, somut bir şekilde gözlemleyebiliyorlar.

 

Toplumumuz çok hızlı ve dengesiz bir şekilde değişime uğruyor

 

Bu değişime çeşitli sebepler yazabiliriz;

Ekonomik gelişme yarışı,

Özenti kültürü,

Eğitim sistemimizdeki büyük aksaklıklar,

ve bütün olumsuzluklar neticesindeki ''Ahlaki çöküş''...

Komşunun arabası neden daha lüks?

Abimin evi neden daha güzel?

 

Arkadaşım marka giyiyor ben neden giyemiyorum? diye sora sora toplumumuzdaki en büyük yozlaşı, başlamış durumda..

 

İnsanların daha fazla para kazanma arzusu bugün toplumumuzun kendini inkarına sebep oluyor.

 

Hergün biraz daha uzaklaşıyoruz kendimizden, bir zamanlar uğruna yaşanılan ve uğruna ölünen değerlerden...

Çocuklarımıza bile bunu aşılıyor olmamız ise gelecekteki durumumuzun içinden çıkılmaz hale geleceğinin en büyük ispatıdır maalesef ve kanımca şuanda en büyük tehlike de budur bizim için.

 

İnsanların çalışma azimleri sayesin de bugünkü medeniyet seviyesine ulaşıldı. Bireylerin bitmek tükenmek bilmeyen bir yarış içinde olmasını da anlayışla karşılayabiliyorum fakat insanların kendi kazanımları uğruna ''her yolun mubah görülmesi'' işte sanırım çöküntüye en büyük sebep de bu anlayış.

 

''Halimize şükürler olsun'' kelimesi son zamanlarda hiç duymadığımız bir kelime olarak tarihteki yerini aldı, Sağlığın en büyük hazine olduğunu unuttuk, Zamanın en önemli nimet olduğunu ve asla hiç kimsenin geri getiremediğini her gün yanıbaşından geçtiğimiz mezar taşlarının bile bizlere öğüt veremediğini görüyoruz maalesef.

 

Hiç kimse halinden memnun değil, Hiç kimse yaptığı işten zevk almıyor ve herkeste bir şikayet bir şikayet..

İş ahlakının en alt seviyeye indiği herkesin kısa yoldan köşeyi nasıl dönebilirim düşüncesinde olduğu; kimsenin helali-haramı düşünmediği bir döneme geçiş yapmış bulunmaktayız, yazık çok yazık..

 

Kimimiz televizyon dizilerindeki ihtişamlı yaşama özendik; kimimiz komşu illerdekine; kimimiz de çok uzak ülkelerdeki yaşama özendik.

 

Hele bir de hepimizin çok kullandığı şu sosyal medya denen en büyük baş belası yok mu?

Batı toplumlarına hiçbir zaman karşı olmadığım gibi aksine sempati duyan birisiyim çünkü her toplumun güzellikleri olduğu gibi kötü yönleri de mevcuttur. Fakat bizler her ne hikmetse batı toplumunun hep kötü taraflarını aldık; hep eksik kalmamız ondan.

 

Kendi örf, adet ve ananelerimizden uzaklaştıkça Kültürel yozlaşmamız artık yozlaşmadan çıkıp çöküntüye dönüştü maalesef..

 

Son olarak benim bu yazıma en uygun düşebilecek bir yazı okumuştum; belki de benim uzun uzun anlatamadığım ama anlatmak istediklerimi; bu kısacık cümleler ile sizler çok daha iyi anlayacaksınız.

 

Evler büyüdü ama Aileler küçüldü...

Zeka arttı ama Vicdan azaldı...

Uzay yakın, Komşu Uzak oldu...

İletişim Araçları arttı ama Muhabbet azaldı...

İlaç arttı ama Kanserler de çoğaldı...

Bilgi arttı ama Güven azaldı...

 

Ben'ler büyüdü, Biz'ler Azaldı...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER