lisans koleji sol
lisans koleji
  • 22.12.2015
Bilal BEBE

Bilal BEBE

\'\'EFENDİLER\'\' ÇOK GİZLİ!

1.UYUŞTURUCUYA ULAŞILABİLİRLİĞİN ENGELLENMESİ

Amaç: Her türlü doğal veya sentetik uyuşturucu maddeler ve bunların üretiminde kullanılan ara kimyasalların; ulusal ve uluslararası boyutta kaçakçılığını, üretimini, kullanımını, dağıtımını ve sokak düzeyinde satışını engellemek… EMNİYET MÜDÜRÜM VAROŞLARDA TORBACI KADINLAR VAR…

URFA MEZARLIKLARI UYŞTURUCU SATICILARINDAN GEÇİLMİYOR…

 

2.EĞİTİM KURUMLARINA YÖNELİK TEDBİRLER ALINMASI

   Amaç: Eğitim kurumlarında uyuşturucu arzının engellenmesi, talebin önlenmesi, mevcut kullanıcıların ise tedavi sürecine ve sosyal uyum çalışmalarına dâhil etmek.

Gençlik merkezleri müdürleri hadi kardeşim, kalkın o güzel koltuktan…

Mahalle muhtarlarıyla iş birliği yapın, varoş gençlerini merkezinize dâhil edin…

Üniversite gençleriyle diyalogda olun size çok iş düşüyor… Evet mi? 

 

3.BELİRLENMİŞ HEDEF GRUPLARA YÖNELİK TEDBİRLER ALINMASI

Amaç: Uyuşturucu madde kullanımının zararlı etkileri konusunda hedef grupları bilgilendirmek ve bilinçlendirmek. Milli eğitim siz bu iş için bir büro açın, kim ehliyse konuşturun… Gelenide bırakmayın… Gelen öğretmen beş yıl bur da kalma mecburiyeti getirin bir düzeniniz olsun

Diyanet, camilerde vaaz yerine ailelere gitsinler anlatsınlar… Zahmet olacak lütfen!

 

4. UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE DANIŞMA BİRİMLERİ

Amaç: Risk altında olduğunu düşünüp kendileri ve yakınları için tedbir almak isteyenlerin, uyuşturucu kullanıcılarının ya da bağımlılarının (yoksunluk yaşayan, bırakmak isteyen vs.), bağımlı yakınlarının müracaat edecekleri birimleri oluşturmak ve algoritmalarını belirlemek.

İşte muhtarların yapacağı devrim niteliğindeki çalışması, uyuşturucu kullanan aile fertleri ile irtibata geçsinler, yetkili birimlerle iş birliği yapsınlar (açık veya gizli)… Hizmet budur!

 

5. UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞININ TEDAVİ MEKANİZMALARININ GÜÇLENDİRİLMESİ

Amaç: Uyuşturucu bağımlılarının tedaviye erişimlerinin kolaylaştırılması, tedavi mekanizmalarının güçlendirilerek tedavideki başarı oranlarını artırmak.

AMETEM; Alkol ve uyuşturucu madde bağımlıları tedavi ve araştırma merkezi 1983 te kuruldu.

Güneydoğuda öyle bir merkez yok , olacak olanda pek inandırıcı gelmiyor…

Urfada şükürler olsun yer çok Fırat’ın kenarında büyük bir tedavi merkezi açsalar(içinde Fin hamamı olan, Osmanlı hamamı olan, içinde her tür spor aktivesi olan, hobi bahçeleri olan, çeşitli meslek Kursları olan… Niye olmazmış beş bin kişilik cezaevi yapılıyorsa bu da yapılabilir hani sosyal Devlettik. Şükürler olsun kaynaklarımızda ful yağımız unumuz var hadde helva yapalım.

 

6. UYUŞTURUCU BAĞIMLILARININ KISA VE UZUN SÜRELİ TEDAVİ SONRASI SOSYAL UYUMUNUN SAĞLANMASI

 Amaç: Uyuşturucu tedavisi sonrası kişinin sosyal olarak dışlanmasını önlenmek, toplumsal yaşama yeniden uyum ve katılımlarının sağlanmak, yeniden uyuşturucuya başlamasını önlenmek.

İşte burada iş kur ve valilik, belediye, devreye girmeli bu gençlere iş imkânı sağlamalı,

Çok mu zor bu gençler bizim gençlerimiz…

 

7. UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE BİLİMSEL DANIŞMA KURULU

 Amaç: Uyuşturucu ile mücadelenin bilimsel temellere oturtularak yürütülmesi sağlanacak…

AMATEM: bünyesinde dalında uzman doktorlarla çalışılması gerekir …

 

8.UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE KARAR DESTEK SİSTEMİ (UKDS)

Amaç: İlgili birimlerin uyuşturucuyla mücadeleye yönelik anlık veri akışını sağladıkları, dinamik, ortak verinin anlık olarak görüldüğü ve sahada yapılması gereken müdahalelerin bu verilere göre planlandığı sistem kurmak.

 

9. UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE MEVZUATIN GÜÇLENDİRİLMESİ

Amaç: Uyuşturucu ile etkin mücadele edilebilmesi için gerekli yasal düzenlemeleri yapmak.

 

10. KOORDİNASYON ve İŞBİRLİĞİ

Amaç: Bilimsel temellere oturtularak sürdürülen uyuşturucu ile mücadelede işbirliklerinin güçlendirildiği bir koordinasyon mekanizması oluşturularak tüm kurumların eşgüdüm içerisinde hareket etmesi sağlanacak.

 

11. İLETİŞİM ve KAMUOYUNUN BİLGİLENDİRİLMESİ

Amaç: Uyuşturucu ile mücadele konusunda kamuoyunu en etkin şekilde bilgilendirecek, farkındalık yaratacak ve kamuoyunun mücadele sürecine dâhil olmasını sağlayacak profesyonel iletişim stratejilerini oluşturmak ve hayata geçirmek.

 

12. TANI ve LABORATUVAR HİZMETLERİ

Amaç: Uyuşturucu ile etkin mücadele yapılabilmesi için tanı ve laboratuvar hizmetlerini geliştirmek. Kaynak(http://www.thsk.gov.tr/)

 

Biz dedik isteyen gül atar isteyen diken saplar gülde bizim dikende baaaay

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.