lisans koleji sol
lisans koleji
  • 20.01.2017
Aziz Ilgazi

Aziz Ilgazi

Nihat Çiftçi Üniversite Öğrencilerini Unutmadı

Geçen günlerde Harran Üniversitesi, Şanlıurfa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencileri ile bir söyleşide bir araya gelerek, Şanlıurfa’da bir ilki gerçekleştiren Şanlıurfa Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Avukat Nihat Çiftçi, öğrencilerin isteklerinin çoğunu çözmek için harekete geçti. Söyleşide öğrencilerden gelen istekleri ilgili birimlere ulaştıran ve çözüm üretmeleri yönünde talimat veren Sayın Çiftçi, üniversite öğrencilerinin sevgisini kazandı.

Üniversite öğrencileri yerel yöneticilerle görüşemediklerini çok sık ifade ettiler. Görüşme amaçlarını oluşturan temel konular, daha iyi bir kent, daha iyi bir yaşam, istihdam ve güvenli bir çevre ile sınırlıydı. Öğrencilerin taleplerini karşılamak üzere üniversite ve yüksekokulumuz bilgileri dahilinde Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Nihat Çiftçi beyi üniversitemize davet ettik. Başkan, hukukçu kimliği ile bütünleştirdiği yerel yönetim anlayışından hareketle davetlerimizi kabul ettiler.

Bu sürece baştan sonuna kadar emek katan Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Mithat Nebi Şengöz ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım Şube Müdürü Hasan Kahkeci’ye ve diğer emeği geçen tüm çalışanlara ayrıca teşekkür ediyorum

İki yüz elli dolayında öğrencini katıldığı bir söyleşide Şanlıurfa ili için yapılan ve yapılacak projeleri anlattılar. Zaman zaman alkışlarla desteklenen söyleşi sürecinde gelen sorulara açık ve net bir dille yanıt verdiler. Üniversite öğrenciler ilk kez Harran Üniversitesi’nde bir Büyük Şehir Belediye Başkanı’nı dinlediler. Sorular sordular, çok konuda talepleri oldu. Özverili eleştiriler yaptılar.

Üniversite öğrencilerinin uzun yıllardır yerel yönetimler hakkında mevcut önyargıları, merakları büyük oranda giderilmiş oldu. Bu söyleşide belediye başkanının görevlerinin ne kadar zor olduğunun da farkına vardılar. Yapılacak işlerin zorluğu, vatandaşları memnun etmenin kolay olmadığını Sayın Çiftçi öğrenciler çok güzel bir üslupla aktardı. Söyleşide yer alan öğrencilerin çoğu belki hayatlarında belediye başkanlığı gibi bir görevi üstlenmeyeceklerine karar verdiler.

Öğrencilerin Şanlıurfa Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Nihat Çiftçi’den talepleri şöyle:

-Ulaşımda daha sık sefer ve kaliteli araç, farklı bölgelerden direk kampüse araçların tahsisi

-Kedileri için beslenme kapları

-Yolların bakımı ve onarımı

-Hava kirliliği, araçların egzoslarında ve evlerin bacalarından çıkan kirli dumanlar

- Başka illerden Şanlıurfa’ya gelen öğrenciler için kenti tanıtım amaçlı geziler yapılması

-Yerel yönetimler ile üniversite iş birliğini sağlanması ve kalıcı olması

….çok sayıda öğrenci taleplerini dinleyen Sayın Çiftçi, öğrencilere ayrıca eğitim sürecinde nasıl başarılı olmaları gerektiğine dair hem yerel yönetici hem de hukukçu olarak akademik bilgiler aktardı. Ayrıca mezuniyet sonrası gençleri iş dünyasında başarılı olması yönünde birikimlerini ve tecrübelerini de aktarmış oldu.

Öğrencilerin söyleşi sonunda ön yargıları yok olmuştu. Sayın Çiftçi üniversitede öğrenciler tarafından yerel yönetici-belediye başkanı olarak karşılandı. Söyleşi sonunda bu öğrencilerin uzun yıllar hocalığını yapmış bir eğitimci gibi de üniversitede alkışlandı ve uğurlandı.

Üniversite öğrencilerinin Harran Üniversitesi’nde ilk kez ciddi olarak bir büyük şehir belediye başkanını kürsüde görmesi ve karşılıklı yaklaşık iki saat sohbet etmesi elbette bir üniversite yönetiminin farklı bir bakış açısıdır. Daha önceki dönemlerde üniversite ve diğer kurumlar arası iletişimi ve işbirliğini kapatmış yönetimlerin kapsattığı çok sayıda kapı ise bu şekilde yavaş yavaş açılmaya çalışılacaktır.

Söyleşide çıkan sonuç:

Üniversite öğrencileri bir kentin sorunlarının çözümünde artık kendilerine danışılacağının farkında oldular. Gençlerin içinde olmadığı kent sorunlarının çözümünün kalıcı olmayacağını da Sayın Çiftçi öğrencilere olan yaklaşımı ile ifade etmiştir. Öğrencilere değer vermiştir, verilen değerin haklı bir değer olduğu, geciktirilmiş bir değer olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Türkiye’de yerel yönetimlerin gençliğe verdiği önem ne kadar fazla ise ve doğru konularda verilmiş ise, o kent hep güzel kalmıştır.

Nasıl mı?

Şanlıurfa’da kışın sokakta üşüyen, aç ve susuz kalan hayvanları düşünen üniversite gençleri var. Bu gerçeği ve gelişmeyi artık kabul etmek zorundayız. Ortak paydaları, sokakta yaşayan hayvanları hayata tutunma çabalarında birleşen bu öğrencilerin haklılığını daima savunurken yalnız olmadığımı da görmenin mutluluğunu yaşadım.

Şanlıurfa Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Çiftçi söyleşiden hemen sonra Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne verdiği talimatla öğrencilerin taleplerinin karşılanmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. İlgili daire başkanlıklarının geri dönüşlerinde öğrencilerin mevcut taleplerinin çoğunun karşılanmak üzere olduğu tarafıma bildirildi. Öğrencilere bu taleplerinin çoğunun mevcut koşullarda çözüme kavuşacağını söyledim. Memnuniyetlerini bildirdiler. Kısa sürede Sayın Çiftçi’ye teşekkür ziyaretinde bulunmak istediklerini bildirdiler.

Yerel yönetimlerle üniversite öğrencileri arasında bu tür iletişimler kültür, eğitim ve katılım adına değer oluşturacak yaklaşımlardır. Bu değerlerin oluşmasına katkı sağlayan elbette Harran Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Şanlıurfa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Sayın Prof.Dr. Necmettin Elmastaş ve Şanlıurfa Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Nihat Çiftçi’dir.

Şahsım olarak sadece üniversite ile Büyük Şehir Belediyesi arasında bir köprü görevi üstlenmek ve organizasyonu yürütmek oldu. Ayrıca bu söyleşi, öğrencilerimi bu tür organizasyonlarla hayata hazırlamak adına yaptığım çalışmalar arasında en faydalı olan etkinlik oldu.

Büyük Şehir Belediyesi olarak davetimizi kabul ederek bizleri onurlandıran Sayın Çiftçi’ye okulumuz, öğrencilerimiz adına teşekkürlerimizi arz ediyoruz.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.