lisans koleji sol
lisans koleji
  • 31.05.2020
Aziz Ilgazi

Aziz Ilgazi

MB müdahalesi gerekiyor

Piyasalar hızlı açılıyor, ekonomide denge Şubat 2020'de ki son duruma tekrar kısa sürede dönüş yapacak, bu geçiş sürecinde fiyatlara müdahale (tavan müdahalesi), çalışma ücretlerine de (taban müdahalesi) ve faizlere de MB müdahalesi gerekiyor.

Hızlı geçiş sürecinde piyasada panik havası oluşturmadan üreten, tüketen ve aracılar arasında sakin ve bilinçli ekonomik davranışlar tercih edilmelidir.

Üreticilerin (FİRMA) uzun bir aradan sonra çok fazla kazanma hırsına engel olmaları gerekiyor, tüketicilerin (HANE HALKI) çılgın tüketimi terk etmeleri gerekiyor.

Geçmişte yapılan pahalı üretim ve yüksek kar kazancı (FİRMA), yine geçmişten yapılan bilinçsiz tüketim (HANE HALKI) salgın sonrası virüs bulaşmış bir ekonomik hayat için yeni ekonomik sorunlar yaratacaktır.

Dünya ülkeleri arasında sağlık açısından ölüm ve diğer kayıplar adına en az etkilenen ülke olarak (%2.8) başarı gösteren ülkemiz, ekonomik kayıpların önlenmesi açısından da başarılar göstermiştir.

Ülkemizin sağlık alanında gösterdiği bu başarıyı dünya sağlık örgütü dahil olmak üzere ABD, İngiltere ve Japonya gibi bir çok gelişmiş ülke takdir etmektedir.

Ülkemin vatandaşları olarak hem FİRMA açısından hem de hane HANE HALKI açısında ülkemizin bu küresel başarısına katkı sağlamak zorundayız.

Aşırı tüketmeden israf etmeden mevcut kaynakları da doğru verimli kullanarak üretelim.

MB faizlerin düşürülmesi geleneğini devan ettirmelidir. Bankacılık sektörü yüksek kar oranlarını ve birikmiş sermayenin önemli kısmını düşük faizle piyasaya yatırım amaçlı aktarmalıdır.

Toplumsal olayları her zaman sağduyu ile doğru idare etmeyi başaran halkımız salgın sürecinde de duyarlı yaklaşarak batılı ülkelerin içinde düştüğü aciz durumların ülkemizde yaşanmasını kabul etmemiştir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.