dclisans
  • 09.09.2015
Aziz BUDAK

Aziz BUDAK

Harran Üniversitesi ve Şehir…

Tarihin en eski üniversitesi mirasının üzerinde kurulan Harran Üniversitesi 23 yılını geride bıraktı. Üniversite, 2015-2016 eğitim yılına ve 24. Yılına girecek… Bu süre içerisinde sayısı yüzbinleri bulan öğrenci mezun etti. Bugün Türkiye’nin her yerinde ve her üniversitesinde bu okuldan mezun olmuş bir öğretmen, doktor,  işadamı, akademisyen VS… vardır…

Bugün 22 bin öğrenciye eğitim veren 1000 akademisyeni olan Harran Üniversitesi bir türlü Şanlıurfa ile şehir ile birleşemedi. Burada güzel işler yapanlar elbette vardır. Ama her zaman bu güzelliğe engel olanlarda olmuştur. Üniversitede hep “küçük olsun benim olsun” mantığındaki bir yapı var olmuştur. Bugünde var olmaya devam etmek istiyorlar…

Üniversitenin görevleri ve çalışma alanları vardır. Üniversite halkın önünü açmak için akademik çalışmalar yapar. Şehrin ufkunu açmak için şehrin önünü açar. İşletmecinin araştırma ve geliştirme yapmasına katkı sunar. Sıradan vatandaşın adeta danışmanı olur. Bir şehir gelişmesi, o şehirde bulunan Üniversitenin gelişmesine bağlıdır. Üniversite ne kadar gelişirse şehirde o kadar gelişir. Şehir ne kadar gelişirse, Üniversiteyi o kadar geliştirir. Yani, “kazan kazan” formülü ile her şey bir birini etkiler.

Harran Üniversitesinde 24. Yılına girerken Rektörlük koltuğuna Ramazan Taşaltın oturdu. Akademik kimliği ve kişiliği ile örnek şahsiyetlerden biri. Biz onu “Fikir Kulübünde” ağırladığımızda uzun süre sohbet etme imkânı bulmuştuk. Bu 24. Yıllık üniversite ile şehri birleştirme konusunda kararlı olduğunu gördüm. Bu üniversiteye bir şeyler katma azmini gördüm. Bunun için yılların hantal yapısı, iş yapmayan yapısının devre dışı bırakılması gerektiğini söylüyordu. Bununla uğraştığını söylüyordu.  Özellikle üniversiteyi bu şehre mal etmek için küçük hesaplar peşinde olanları aşmamız gerektiğini söylüyordu.

Bu şehir ile üniversite birleştiğinde bu sinerjinin önünde kimse duramayacak. Bu eşik aşıldığında artık küçük hesaplar yapan küçük kafalar barınamayacaklar… Ufku geniş yöneticilere önem vermemiz lazım diyordu.

Son zamanlarda Şanlıurfa’da, Hizmetten çok  “Urfalı olsun” hesabı yapılıyor. Bunun siyasette izahı vardır. Haklılık payı da vardır. Ama siz bu örneği üniversiteye uygulamaya kalkarsanız bu eğitim kurumunun felaketi olur. Harran Üniversitesinde akademisyenlerin yüzde 85’i Urfalı değil. Akademisyenler hiçbir zaman bulunduğu üniversitenin şehrine de isminde de bakmaz. Kendi işini layıkıyla yapmaya çalışır. Siz bu şehrin üniversitesinde işini hakkıyla yapan akademisyenin önüne şehir kimliğini çıkarırsanız bu şehre karşı iyi niyetli olmadığınızı düşünmemiz lazım. 

Avrupa ve ya övündüğünüz batı. Hiçbir üniversitemizin akademik çalışmaları ile adından söz etmediği dünyanın en iyi üniversitelerinde, bırakın o ülkelerin akademisyenlerini dünyanın her yerinden akıl ve hizmet alırlar. Başarı öyle geliyor.

Lütfen siyaseti ve akademik çalışmaları bir birinden ayıralım. Üniversitemiz ile şehrimizi bileştiren her adıma destek olalım. Bu şehir bu üniversite ile gelişir. Bu üniversite bu şehirle gelişir.

 

Ufku geniş, başarısı büyük, şehirle bütünleşmiş, şehri bütünleştirmiş bir Harran Üniversitesi hayali ile Allaha Emanet Olunuz!...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.