dclisans
  • 11.01.2019
Aziz BUDAK

Aziz BUDAK

Günümüz kutlu olsun

Değerli okurlarım arasında yer alan gazeteci arkadaşlarımın, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ”nü kutluyorum, meslektaşınız olarak mesleğimizi daha özgürce ve daha güzel imkânlarla yapabilmeyi umuyorum.

                Her mesleğin kendine göre zorlukları vardır, ancak gazetecilik mesleği birçoğunuzun farkında olmadığı zorluklar ile mücadele gerektirmektedir.

                Elinize aldığınız gazetenin saman kâğıt görünümünden halkı bilgilendiren ve okunabilir gazete olabilmesi için her aşamasında ayrı bir emek ayrı bir özveri gerektirmektedir. Aynı emek mesleğini gerçek manada yapan dijital yayıncılık için de geçerli.

                Gazeteci arkadaşın olayın olduğu yere ulaşması, görüntü alması, detaylı bilgi toplaması ve bunları kendi mecrasında habere dönüştürmesi büyük bir çabanın eseridir. Dağıtıcının bıraktığı, bayiden ücretini ödeyip aldığımız veya elektronik ortamla bir tık ile ulaştığımız gibi kolay meydana gelmiyor.

                Bu zorluklar bölgesel, iklimsel ve kurumsal zorluklar olduğu gibi bazı zorluklarda mesleğimizin cazibesine kapılıp hiç bir emek vermeden bu mesleği yapıyormuş gibi görünen ve bu mesleğin onurunu zedeleyen kişilerden kaynaklanmaktadır.

                Özellikle seçim dönemlerinde, bayramlarda ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü olduğunda sosyal medyada bir görüyoruz ki; kendini gazeteci olarak görüp kutlama mesajları yayınlayan meslek adına dem vuran o kadar çok sahte gazeteci peydah oluyor ki sormayın gitsin.

                Basınla alakası olmayan bazı kamu kurumlarında görev yaptığı halde kendilerini gazeteci gibi gösterenler mi dersiniz, kamu kurumu yetkilisi olup hiç bir tane yerel gazeteye aboneliği olmayan kurum amirlerimi dersiniz ne dense 10 Ocak'ta gazetecileri çok düşünüyormuş gibi kutlama mesajları yayınlıyorlar. Gazetecilerin sadece 10 Ocak'ta hatırlanması yeterli olmuyor. Ulusal basının haber bültenlerini oluşturabilmesini sağlayan yerelde gerçek anlamda sahada fedakârca çalışan yerel gazeteciler sayesinde olduğu unutulmamalıdır.

                Gazetecilik mesleğinin en güzel tarafı kişileri popüler kılmasıdır, hal böyle olunca gazetecilik mesleği ile hiç alakası olmayan kişilerde, kendisine bir çevre oluşturmak veya sosyal medyada takipçi sayısını arttırmak gibi nedenlerle böyle özel günleri bir fırsat olarak görmektedir. Burada ayırt etmemiz gereken nokta gazetecilik mesleğini gerçek manada icra eden arkadaşlarımızın hatır gönül meselesini bir tarafa bırakıp bu tarzdaki kişilere prim vermemesidir.

                Çalışan gazeteciler olarak saha da gerçek manada çalışan arkadaşlarımızın emeklerinin göz ardı edilmemesi için 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü fırsat bilenlere rağbet etmemeliyiz.

                Özellikle son yıllarda yaşanan ekonomik olumsuzlulara kurumların reklam kültüründen uzak olmaları nedeniyle yerel basın kuruluşlarına reklam vermemelerimi dersiniz, kamu alımlarında doğrudan temin yoluna gitmeler mi dersiniz, hiç bir yerel gazeteye abone olmamakta ısrarlar mı dersiniz bütün bu sorunlar maalesef basınımızı yok olmaya götürmektedir.

                Kamu kurumları veya özel sektör yöneticilerinin göz önünde bulundurmaları gereken en önemli nokta hizmet ettikleri bölgede neler oluyor, ne eksiklikler var veya sundukları hizmetlerin halkın nazarında nasıl bir değer gördüğü noktasında en iyi geri bildirimi yerel basın yolu ile alıyor olmaları.

                Bazı kurum amirleri var ki; gazetecileri düşmanı gibi görüyor, gazeteciliğin bir kamu görevi olduğunu bilmeden haber alma özgürlükleri önünde engel oluşturuyorlar.  Yaşadıkları çevredeki sorunları dile getirmeleri bu sorunların yetkililer tarafından görülmesi ve bir an önce çözüme kavuşturulması için gazeteci halka hizmet sunan tüm kurum amirlerinin iş ortaklarıdır.

                Basın kuruluşlarımızın ve çalışan gazeteci arkadaşlarımızın mesleklerini icra etmeleri noktasında tüm kurumlar nezdinde haber alma noktasında kolaylıkların sağlandığı, amacının sadece doğru haber yapmak olan gerçek gazetecilerin olduğu ve fikirlerini özgürce yazabildikleri bir Türkiye dileğiyle ilimizde ve ülkemizde görev yapan gazeteci arkadaşlarımın 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutluyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.