dclisans
  • 07.08.2015
Aziz BUDAK

Aziz BUDAK

Bir cerrah Urfa’ya çok mu?

 

Şanlıurfa her geçen gün gelişmekte olan bir şehir. Şehre baktığınızda yeni yerleşim yerleri, yeni yapılar, yeni hastaneler vs. yapılıyor. Özellikle sağlık alanında yapılan yeni hastaneler, bir nebze iyileştirilen koşullar büyükşehir adına yakışıyor.

 

 Ancak öyle aksaklıklar, eksiklikler var ki insana bu da olmaz dedirtiyor. Türkiye’nin doğurganlık oranının en yüksek olduğu illerden Urfa’da oldukça yetersiz olan doğum hastanesinin halen yenisinin yapılmaması gerçekten büyük eksiklik. Bunun dışında halen doktor konusunda sıkıntılarımız var.

 

Bazı hastanelerde gerekli makinelerin olmaması veya bozuk olması Urfalı hemşerimin başka şehirlere gidip sürünmesine neden oluyor.

 

Mesela geçen hafta başıma gelen olay yok artık dedirtti bana. Şiddetli diş ağrısından dolayı diş hastanesine gittim. Doktor baktı ve bu dişin cerrahi müdahaleyle çekilmesi gerektiğini söyledi. E tamam cerrah ne tarafta ona gideyim dedim. Dedi ki Urfa’da çene cerrahı yok senin Antep veya Diyarbakır’a sevk edeceğiz. Ya da gidip özel diş hastanesinde yüksek bir ücretle çektireceksin dişini. Tabi garibanın parası varsa gidip çektirir. Ya parası olmayan, devletten başka güvencesi olmayan ne yapacak.

 

Ya o ağrıyan dişle idare edecek, ya da borç harç para bulup komşu illere gidecek veya burada parasını vererek özel hastanede çektirecek dişini. Bu çok acı bir olaydır. Koskoca büyükşehir Urfa’da, Suriyelilerle birlikte 2 milyonu aşkın nüfusu olan memlekette 1 tanecik çene cerrahının olmaması çok acı. Daha acısı ne biliyor musunuz? Bu durum geçen yıl da gündeme geldi, haber oldu. Hatta HDP milletvekili İbrahim Ayhan bu durumu soru önergesi olarak Sağlık Bakanına sordu.

 

Görüyoruz ki geçen sürede hiçbir çalışma yapılmamış, br çene cerrahı bile Urfa’ya atanmamış. Büyükşehir Urfa sloganı sadece logolarda, reklamlarda kalmamalı. Tüm yönleriyle tam bir büyükşehir olmalı artık bu şehir. Eğer bir böbrek hastası endoskopi makinesi bozuk diye gidip Antep’te ameliyat oluyorsa bu Urfa’nın sadece sözde büyükşehir olduğunu gösterir. Bir şehir için en önemli şeyler sağlık ve eğitim. O zaman büyükşehir olmak istiyorsak buralardan başlayıp eksikleri kapatmalıyız. Yoksa sadece ismimiz büyükşehir olur. Vatandaş yine mağdur olur. Bir diş ağrısı için komşu illerin yolunu tutar.

 

 

Mesele sadece diş cerrahı veya endoskopi makinesi değil. Mesele Urfa gibi her yönden gelişmeye açık bir şehrin bir devlet için basit olan bu tür hizmetlere layık görülmemesi veya göz ardı edilmesidir. Yeter artık her yönümüzle büyükşehir olalım.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.