Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 07.12.2015
Ahmet ÖZTÜRK

Ahmet ÖZTÜRK

Amentularında tekfir olmayan… 9

Geçen hafta teşri hakkında yazmış, teşri yetkisini Allahtan gayrsisine veya kendisine sunan kişi kurum ve erklerin Tağut olacaklarından tekfirlerinin caiz olacaklarını belirtmiştik. Bugünkü konumuzda ise bu kanun veya yasaları uygulayan ve bunlara müracaat eden kişilerin İslam nezdindeki konumlarını belirlemeye çalışacağız.

Herhangi bir yerde hâkim olan kişileri, sırf hâkim olduklarından ötürü kâfir olarak telakki etmek doğru değildir, amma, bu kişi Allah’ın emirlerine muhalif olarak beşeri sistemlerden aldıkları yetkilerle İslam’a aykırı bir şekilde Allah’ın kullarını cezalandırmaya kalkışırsa…

Yani İslâm için çalışan emri bil maruf görevini yapan bir Müslüman, hâkimin karşısına çıkarılır, hâkim, sanık kabul edilen muvahhide hitaben, “sen Allah’ın şeriatını istemişsin şirk düzenini istememişsin buna karşılık, sen bu kadar yıl hapisle cezalandırıldın seni mahkûm ediyorum” derse

Verdiği hükümlerle Allah’ın hâkimiyetine meydan okuyor. Hâkimiyetin beşeri sistemlerde olduğunu deklere ediyorsa, bu hakimimler  bu halleri ile İslam’dan çıkmış olurlar..

Herkim herhangi bir meselesinde, Allah’ın emirlerine mugayir hükümlerin verileceğini bilerek bu hukuka başvururlarsa, Tağutun hükmü ile muhakeme olmayı kabul ettiklerinden ötürü onlar da ayni sınıfa dâhil olurlar.

Tâğutlardan hüküm istemek, zaman veya mekân farkı olmaksızın câiz olmayıp, bunu işleyenler Tâğutlardan hüküm istediklerinden, Tâğutları ret ilkesini yerine getirmediklerinden. Tâğutlara hâkimiyet yetkisi vermiş olacaklarından. Tağutlara itaatle onlara kulluk ve ibadet etmiş olacaklarından. Tağutlara velâyet ve teşri hakkını vermiş olacaklarından, onların küfür olan bu yasalarına rıza göstermiş olacağından, iman iddiaları geçersiz olup ve şirke düşmüş olacaklardır. Ve bu kişilerin tekfir edilmesi elzemdir.

 

Zira yüce rabbimiz k kerimde” "Sana indirilen Kur'an'a ve senden önce indirilenlere inandıklarını iddia edenleri görmedin mi ? Küfretmeleri emrolunmuşken Tağutun önünde muhakeme olmalarını isterler. Şeytan onları uzak bir sapıklığa saptırmak istiyor..." (Nisa: 60)

Kendi imanımızı korumak ve kollamakla yükümlü olan biz Müslümanlar, halen bu kişilerin, İslam’a göre bu hâkimlerin hükmü nedir? Mümin mi? Müşrik mi? diye tartışıyoruz.?

Sen bunları tartışacağına İslam’ı öğrenseydin, daha hayırlı bir amel tutmuş olmaz mıydın? Sen bilmediğin dine nasıl iman edecek ve neye güre hüküm vereceksin, sen git önce dinini öğren sonra gel kim kâfir kim müşrik i tartış.

Sanırım bu hastalık sadece Müslümanlarda var,  konumu itibariyle küfürde olduğunu bas bas bağıran birini, Müslüman ilan etme hastalığı, ancak günümüz Müslümanlarında olur, Allah bize akıl ve fikir versin

Bakın kardeşlerim İslam’ın buna ve benzer konuda cevabı nettir. Her hangi bir konuda verilen hüküm şer i şerife mugayirse o görüş merduttur.

Hükümler ilahi mi? Tağuti mi? Tağuti olan hükümlerin hâkimi vebaldedir. Ve müşriktir. Bu adam Müslümanlık iddiasında bulunsa da imanı yoktur. Namaz ve ibadetle meşgul olsa dahi ameli kabule şayan değildir, batıldır.

 İmanı olamayanın ameli makbul değildir. Dolayısıyla lafebeliği yaparak, bu veya şu mahkemenin reisi, şu hacının şu hocanın müridi talebesidir. Emir üzere oralardadırlar dolayısıyla onu tekfir edemeyiz demek, Bu İslâm adına işlenebilecek cinayetlerin en çirkinidir.

Biz bunlara ve hiç kimseye müşrik diyemeyiz, kimin niçin nerde olduğunu bilemeyiz, hocaya sormak lazım, kadıya götürmek lazım diyen adamlar İslam’ı birilerin tekeline vermiş zavallılardır.

 Bakın, bu hususta yüce rabbimiz ne buyurmaktadır Allah’ın ayetlerini inkâr edenleri, peygamberleri sebepsiz olarak öldürenleri ve adaleti emreden insanları öldürenleri acıklı bir azapla müjdele! Onların emek ve çabaları dünyada da ahirette de boşa gitmiştir. Onlara yardım eden bulunmaz ali İmran 21-22

Allah’ın erlerini İslami emirleri anlatıyorlar diye tutuklatıp zindanlara atanlara Müslüman demek cinayet değilmidir. Bu ayetleri görmemezlikten gelmek bizi vebalden kurtarır mı?

Bugün dünyanın her yerinde İslam’ı anlattıkları için zindanda olan bu müminlerin durumu kimin vebalıdır hocanız farklı düşünüyor diye bu ayetlere inanmamanızı mı gerektiriyor. Ayetin devamında yüce Allah şöyle buyurmaktadır’’

Allah'ın kitabından kendilerine bir pay verilmiş olanları görmedin mi? Bunlar aralarında hüküm versin diye Allah'ın kitabına çağırılıyorlar, fakat sonra aralarından bir grup bu kitaba karşı çıkarak sırt çeviriyor. Bu olumsuz tutumları, onların `Cehennem ateşi bize sayılı birkaç gün dışında dokunmayacak' demelerinden kaynaklanıyor. Onların bu iftiraları dinleri konusunda kendilerini yanılgıya düşürmüştür. Acaba geleceği kuşkusuz bir gün onların bir araya getirilecekleri ve hiç kimseye haksızlık edilmeksizin herkese kazandığı verileceği zaman halleri nice olur? Ali İmran 23-25

Ayetlerin mesajı tefsire mahal gerektirmecek kadar sarihtir.

Sadece Müslüman olduğu için hapislere atılan binlerin, özlük haklarından mahrum bırakıla müminlerin vebalı kimlerin boynundadır. Bugün hâkim olanların mahşerde mahkum olamayacaklarını kim garanti edebilir

Rabbim cümlemizi muhafaza buyursun.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.