dclisans
  • 01.03.2018
Ahmet  Örenler

Ahmet Örenler

Nereden Nereye

“Komşularla Sıfır Sorun” noktasından sorun yaşamadığımız komşu kalmadı noktasına ya da sorun yaşamadığımız ülke kalmadı noktasına nasıl gelindi konusuna değinmeden önce Hollanda’nın kabul ettiği sözde “Ermeni Soykırımı” konusu hakkında konuşmakta fayda var.

 

Bu konu bahar aylarına girdiğimiz ya da girmeye alıştığımız her sene ısıtılıp ısıtılıp önümüze konan bir temcit pilavına dönmeye başladı, nihayetinde hiçbir bağlayıcılığı olmayan bu sosyolojik konunun işinin uzmanları tarafından konuşulmak, çözüm önerileri sunmak ve bu sorunu bir şekilde çözmekten ziyade siyasi bir sorun haline dönüştürülmesinde kasıt olduğunu görmemek artık körlükten öte bir noktaya varmıştır. Sonuç itibariyle bu yaşanmış acıların tarihsel köken itibariyle Osmanlı Devleti kayıtlarında “Millet-i Sadıka” diye tabir edilen bugünlerde her ne kadar sınır kapısı kapalı olsa da iki komşu halk tarafından sorunun çözümünden uzak bu siyasi manevralara karşı seslerini yükseltme zamanı gelmiştir.

 

“Komşularla Sıfır Sorun” tezi ortaya ilk atıldığında “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” prensibinde düşüldüğünden halk nezdinde kabul görmüş, siyaseten de halk tarafından onaylanıp iktidarın devam etmesi hususunda puanlanmıştır. Ne var ki gelinen bu noktada coğrafyamızda yaşayan tüm halkları son derece huzursuz, tedirgin ve korkutmaya yetmiştir. Sıfır sorundan bu noktaya gelinmesi kuşkusuz bizim dışımızda gelişen etkenlerin de varlığıyla açıklanır. Bunlar arasında 2010 Aralık ayında fitili ateşlenen Ortadoğu’yu kasıp kavuran adına “ARAP BAHARI” denilen sözde demokrasi talebi, özde sınırların değişmesi talebiyle halk kitlelerinin manipüle edilmesiyle kitlelerin sokağa döküldüğü ve iktidarların değiştiği, liderlerin öldüğü/öldürüldüğü, sınırların değişme noktasına geldiği bu olaylar silsilesi nedeniyle devletlerin yaşadığı kaos ortamı bir çok terör örgütünün filizlenmesine imkan sağlamış, o gün bu gündür huzur bulmayan bir coğrafyaya komşu olduğumuz gerçeği göz ardı edilemez. Elbette yapılan dış politikada yapılan hatalar silsilesi bu tezin artık çöktüğünün kanıtıdır.

 

Batı dünyasıyla yaşanan sorunların temelinde de bambaşka nedenler aramak komplo teorisyenliği yapmak anlamına da gelmez şurası açık ki Avrupa’daki halkların zihinlerindeki Osmanlı algısı nedeniyle ve popülist işgüzar politikacılar sayesinde genelde Müslüman düşmanlığı özelde ise Türk düşmanlığı pompalanmakta, bu düşmanlık nedeniyle de siyasiler tarafından oy kazanma politikaları sorunların giderek kronik hale gelmesine neden olmakta, zaman bizim ülkemizin siyasilerin eylem ve söylemleri de bu değirmene su taşımakta en nihayetinde ise “Komşularla Sıfır Sorun” tezinden bu noktaya gelindiği herkes tarafından kabul gören bir gerçek, tüm bunlara sorun şimdilik aşılmış gibi görünen sonradan FETÖ tarafından yapıldığı iddia edilse de Rus uçağının düşürülmesi hususu da eklendiğinde Hariciye bürokratlarının önlerinde duran büyük meselelerdir.

 

DÜZELTİLMEDİ GİTTİ

 

Birçok defa Büyükşehir Belediyesine istekte bulunmama rağmen Organize Sanayi bölgesi güzergâhında belirli saatlerde çalışan minibüslerde özellikle hafta içi okul saatlerinde muazzam bir doluluk yaşamakta, yolcuların ayakta seyahat etmelerini geçtim minibüste nefes almaya imkân tanıyacak kadar boşluk kalmadığını söylememe rağmen herhangi bir düzenleme yapılmadı buradan bir kez daha istekte bulunmak istiyorum. Allah korusun herhangi bir kaza durumunda onlarca insanın üst üste bindiği bu minibüsler de can kaybı yaşanmaması adına bu minibüslerin nispeten daha büyük otobüsler ile değiştirilmesini Büyükşehir Ulaşım Daire başkanlığından talep ediyorum. Olaylar sonrası yapılan düzeltmelere alışık olduğumuz ülkemizde en azından bu konuda herhangi bir olay olmadan düzeltme yapalım.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.