dclisans
  • 23.03.2018
Ahmet  Örenler

Ahmet Örenler

ÇİFTLİK BANK…

İşin aslına bakacak olursak bugün bambaşka bir konu hakkında yazacaktım ama konunun hem güncel olması, hem sebep olduğu mağduriyetin boyutunun büyüklüğü, hem de geçmişteki benzer örneklerin çokluğu ve hala buna inanıp tasarruflarını bu tiplere kaptıranların varlığı sebebiyle bu konuda yazmaya karar verdim. İnsanların hep aynı yollarla farklı sonuçlar elde etmeye çalışması sebebiyle bence konunun artık sosyolojik temelde incelenmesi gerektiğine inanıyorum.

İnsanlarımızdaki bu kolay yoldan köşeyi dönme hevesi olduğu müddetçe bu tipler hep var olacaktır. Bizim toplum hafızamızda bu tip örnekler fazlasıyla yer kaplamakta ve hatta bazı örnekler sosyolojik birer vaka olarak bilhassa araştırılması gereken konulardandır. Önümüzde bir “JET FADIL” örneği var ki sebep olduğu mağduriyetlerin yanında içerisinde müthiş zekâ barındıran yepyeni fikirlerle her 5 yılda yepyeni fikir ve projelerle sebep olduğu mağduriyetler kamuoyunda hep var olmayı başarmıştır.

Toplum olarak bizim bu kısa yoldan “Köşeyi Dönme” hastalığından kurtulmadığımız müddetçe ne Sülün Osmanlar, ne Jet Fadıllar, ne Kenan Şeranoğlu(titan), ne de Mehmet Aydınlar(25) bitecektir. Her geçen gün bir başka muazzam fikir ve projeyle yepyeni mağduriyetler ortaya çıkmaya devam edecektir. Bu mağduriyete sebep olanların suçları olduğu kadar bu mağduriyete inanıp bu kadar kısa sürede nasıl zengin olacağını kendilerine dahi açıklamakta zorlanan insanların varlığı da sorgulanması gereken konuların başında gelmektedir.

Özetle insanlarımız hayal satın almaya bayılırlar, bu hayali satın alırken de satın aldıkları hayal temelinde olmadık hayaller kurup ellerinde avuçlarında olanı dökmekten geri kalmazlar en nihayetinde ise geçmişte acı tecrübelerini yaşadığımız toplumsal sorunlar yaşanmaktadır. Hayali satın alan kesimlerin çokluğu eğitimsizlik gibi basit gerekçelerle açıklanamayacak derecede öyle geniş kitleleri içerisine almaktadır ki aklımız hayalimiz durur, şuradan bile yola çıkacak olursak ilkokul mezunu bile olmayan telefon dolandırıcıların çeşitli sebeplerle hâkim, savcı, polis ve dahi profesörleri kolaylıkla dolandırması, dolandırabilmesi eğitimsizlikle açıklanacak birer vaka değildir.

Yazımızın konusu olan “ÇİFTLİK BANK” örneğine gelecek olursak, 25 yaşında henüz bıyıkları bile terlememiş bir gencin SPK raporuna göre 77 bin 843 kişiden 511 milyon TL para toplaması, yine rapora göre 62 bin 877 kişiye 393,3 milyon TL ödeme yapması, bu sistemle 132 bini aktif toplam 500 bin üyeye ulaşıp yüksek kar vaadiyle ciddi paralar toplaması, içerisinde muazzam bir girişimcilik zekâsı barındıran bir olaydır. Buradaki asıl zekâ bu kadar insanın bu yüksek kar getirisine inanıp büyük meblağlar yatırarak sisteme dâhil olmasıdır. Sadece bu bile başka söze hacet bırakmamaktadır…

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.