Lisanss
dclisans
  • 15.02.2019
Ahin  Güneş

Ahin Güneş

Eşek deyip geçmeyin

Son günlerde yazmak için yazmaktan öte yaklaşımla "ne yazayım" diye düşünürken, bir dostumdan aldığım e-posta ek'in de ki yazı beni derinden etkiledi. 

Zira yazıyı okurken, yaşadığımız coğrafyadaki komşu ülkelerde olan bitenlerden, ülkemizdeki gizlenmeye çalışılan kaos ortamının, gizli enflasyonun, terörün, depremin acısından, günlük yaşamda karşılaştığımız hayatın tüm cilvelerinden nasıl ders çıkarmamızı öyle güzel anlatıyor ki; Etkilenmemek elde değil. 
İşte bana gönderilen e-posta da güzel dostumun paylaştığı asıl yazarı belli olmayan, o muhteşem yazıyı noktası virgülüne dokunmadan sizlerle paylaşıyorum.. 

Eşek Deyip Geçmeyin… 
Bir gün, bir çiftçinin eşeği kuyuya düşer. Adam ne yapacağını düşünürken, hayvan saatlerce anırır. En sonunda çiftçi, hayvanın yaşlı olduğunu ve kuyunun da zaten kapanması gerektiğini düşünür ve eşeği çıkartmaya değmeyeceğine karar verir. Bütün komşularını yardıma çağırır. Her biri birer kürek alarak kuyuya toprak atmaya başlarlar. Eşek ne olduğunu fark edince, önce daha beter bağırmaya başlar. Sonra, herkesin şaşkınlığına, sesini keser. Birkaç kürek toprak daha attıktan sonra, çiftçi kuyuya bakar. Gözlerine inanamaz. Eşek, sırtına düşen her kürek toprakla müthiş bir şey yapmakta, toprağı aşağıya silkeleyerek yukarı çıkmasına basamak hazırlamaktadır.Bir süre sonra, komşular toprak atmaya devam edince, herkesin şaşkınlığı altında eşek, kuyunun kenarından dışarı bir adım atıp, koşarak uzaklaşır! 
Hayat üzerinize hep toprak atacaktır; her türlü pislik ile. Kuyudan çıkmanın sırrı, bu pisliği silkeleyip bir adım yükselmektir. Sıkıntılarımızın her biri bir adımdır. En derin kuyulardan bile yılmayarak, usanmayarak çıkabiliriz. Silkelenin ve biraz daha yukarı çıkın. 
Mutluluğun 5 basit kuralını unutmayınız: 1. Kalbinizi nefretten arındırın - Affedin. 2. Düşüncelerinizi endişelerinizden arındırın - Çoğu zaten hiç gerçekleşmez. 3. Basit yaşayın ve elinizdekilerin kıymetini bilin. 4. Daha çok verin. 5. Daha az bekleyin ama istemeyi unutmayın 
EŞEK" DEYİP GEÇMEYİN!.." 
Her ne kadar insanoğlu türlü akılsızlıkları eşşeklikle nitelendirse de en güzel gözlere sahip bu sevimli hayvan, yerine göre çoğu insandan daha akıllıdır... 
Örneğin ''''Eşek, iyi bir yol mühendisidir. Yokuşları en fazla % 7 eğimle ve kısa mesafelerde virajlar alarak çıkar.'''' dediklerinde. .. 
Ben de inanmamış ve nivelman yaptırmıştım yani topoğrafik aletle ölçüm. Sonuç şaşırtıcıydı: % 7 
Hani bu konuda çoğumuzun bildiği meşhur bir Anadolu fıkrası vardır: 
1950''li yıllarda Amerikalı mühendisler gelmiş Türkiye''ye. Bir kısım imar çalışmalarına rehberlik ediyorlarmış. 
O zamanlarda yol güzergâhını belirleyecek alet yok, eleman yok. 
Nafı''a mühendisleri eşeği yokuşa sürüyorlar, arkasından elemanlar şerit metre çekiyor ve eşeğin ayak izlerine kazık çakıp istikamet belirliyorlarmış . 

Bunu gören Amerikalı mühendis, pratiği kavrayamamış ve sormuş: 
- Ne yapıyorlar böyle? 
- Rampada yolun güzergâhını belirliyorlar. 
- Nasıl yani, anlayamadım? 

- Eşek % 7 eğimin üstüne çıkmaz, biz de eşeğin izinde kazık çakıp rampada yol güzergâhı belirliyoruz demişler. 
Amerikalı katılarak gülmeye başlamış. Yatışınca da sormuş: 
- Peki, eşek bulamayınca ne yapıyorsunuz? 
Yetkili bozgun... Cevap vermiş: 
- Amerika''dan mühendis getirtiyoruz. 

******* 
Eşek iyi bir kılavuzdur: 
Gittiği bir yolu hiç unutmaz ve o yoldan şaşmaz. Bu nedenle deve veya katır kervanlarının önüne daha önce bu yoldan gitmiş bir eşeği kılavuz olarak koyarlarmış. 

******* 
Evet, eşek akıllıdır... düştüğü çamura bir daha, asla düşmez. 
"Eşşek bir defa çamura düşer!" Deyimi bundandır. 
Biz eşek miyiz diye düşündüm, genele vurursak o kadar bile olamamışız, çamurdan çıkamıyoruz...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.