lisans koleji sol
lisans koleji
  • 14.01.2021
Abdulkadir SELVİ

Abdulkadir SELVİ

Ümit Özdağ: ‘Sözlerimin arkasındayım’

Ümit Özdağ’ı aradığımda sesi neşeliydi. “Kurucusu olduğum partime döndüm” dedi.

Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından Ümit Özdağ’ın İYİ Parti’den ihraç kararının iptaline karar verildi. Ümit Özdağ bugün Meclis’te, saat 11.00’de düzenleyeceği basın toplantısında geniş açıklamalar yapacak. Ancak dünkü konuşmamızda, “Adalet yerini buldu. Hiçbir açıklamamdan dolayı pişman değilim. Bugüne kadar ne söylediysem, bundan sonra da söylemeye devam edeceğim. Şimdiye kadarki tüm sözlerimin arkasındayım” dedi. Ümit Özdağ, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğunu iddia etmişti.

İYİ PARTİ NE YAPACAK?

Bu karar karşısında İYİ Parti ne yapacak? Mahkeme usul açısından bir karar verdi. Öncelikle 1 hafta-10 gün içinde çıkması beklenen gerekçeli kararı bekleyecekler. Nerelerde usul hatası yapıldığı ortaya çıkacak. İYİ Parti kaynakları, “Ümit Özdağ’ın ihracına ilişkin esas hakkındaki gerekçelerimiz geçerliliğini koruyor. Mahkeme sadece usul açısından iptal kararı verdi. Zaten esas açısından karar verme yetkisi yoktur. Gerekçeli karar çıktıktan sonra yetkili kurullarımız yeniden değerlendirme yapacak” dedi.

Edindiğim izlenim, Ümit Özdağ hakkında yeniden ihraç düğmesine basılacağı yönünde. Özdağ, disipline sevk yetkisinin genel başkan ya da genel idare kuruluna ait olduğu, ancak kendisiyle ilgili işlemin genel sekreterlik tarafından yürütüldüğü itirazında bulunmuştu. Değişen tek şey, bu kez ihraç işlemi genel başkan tarafından yürütülecek.

AYHAN BİLGEN HDP’DEN KOPUYOR

ESKİ Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, tutuklandığında “tersine Türkiyelileşme” başlığı altında HDP’ye esaslı eleştiriler yöneltmişti.

Ayhan Bilgen’i önce muhafazakâr bir insan hakları örgütü olan Mazlum-Der Genel Başkanı olarak tanıdık. Bilgen, Mazlum-Der’den sonra siyasete HDP’de devam etti. Tabii Ayhan Bilgen’in bu tercihi eski mahallesinde tepkilere neden oldu. HDP’de ise muhafazakâr kesime açılım olarak görüldü. Ama Ayhan Bilgen’i hep tartışan, sorgulayan biri olarak gördüm. Bilgen, Kobani soruşturması kapsamında tutuklandığında Türkiyelileşme, Kürtler dışındaki farklı kesimlere açılma amacıyla yola çıkan HDP’nin, “tersine Türkiyelileşme” yaşadığını gündeme getirdi. Bu sorgulama Ayhan Bilgen’in HDP’den fikri olarak bir kopuş yaşadığının işaretiydi.

SERT TARTIŞMALAR YAŞANMIŞ

Ayhan Bilgen’in mesajları HDP tarafından da benzer şekilde değerlendirilmiş olmalı ki, cezaevinde 3 kez ziyaret etmişler. HDP’lilerle Bilgen arasında sert tartışmalar yaşanmış. Ancak Ayhan Bilgen geri adım atmamış. Gelinen noktada ise Ayhan Bilgen, kucağında bir yığın hayal kırıklığı ile HDP’den kopuyor.

Peki HDP’den kopan Altan Tan’la birlikte Ayhan Bilgen yeni bir parti kurma çalışmasına girer mi? O kadarını bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey varsa, o da Ayhan Bilgen’in HDP’den kopup yeni bir hareket başlatacağı yönünde.

TUMA ÇELİK’İ KİM YAKTI?

BAŞLIKTAKİ sorunun cevabını hemen vereyim: Tuma Çelik kendini yaktı. Sadece D.K. isimli kadına cinsel saldırıda bulunduğu için demiyorum. O zaten çok aşağılık bir iş. Ama bu söylediğim farklı. Tuma Çelik’le ilgili iddianameyi inceleyince bu kanaate vardım. Tuma ÇelikD.K. isimli kadının kendisinden maddi menfaat sağlamak için şantaj yaptığını iddia ediyor. Bu iddiasını desteklemek için de D.K. ile mesajlaşmalarını mahkemeye kanıt olarak sunmuş.

BU KEZ DE İFTİRA

D.K. olayını başından beri takip ediyorum. Onurlu bir kadın. Şeref ve haysiyet mücadelesi veriyor. O yüzden kendisini çok takdir ediyorum. D.K.’nın savcılık ifadesini ve hem D.K. hem Tuma Çelik’in Meclis’teki Hazırlık Komisyonu’na yaptıkları açıklamaları takip ettim. Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırıldığı oturumu izledim. Tuma Çelik, hiçbir yerde maddi menfaat temini iddiasıyla şantaj konusunu gündeme getirmedi. Kendini kurtarmak için D.K.’ya bu kez de iftirada bulunmaya kalkışmış. Ama delil olarak mahkemeye sunduğu mesajlaşmaları, D.K.’yı nasıl tehdit ettiğinin kanıtı olmuş. Yani ava giderken avlanmış.

‘YAZMA YOKSA RAHAT BIRAKMAM’

Tuma Çelik’le ilgili iddianamede yer alan tehdit mesajlarının bir kısmını paylaşmak istiyorum. Tuma Çelik“Şerefsiz, ailemi yıktın” diye mesaj atan D.K.’yı son mesajında tehdit ediyor. Tuma Çelik, 5 Ağustos 2019 tarihli mesajında D.K.’ya “Yazma yoksa rahat bırakmam” diyor.

Ümit Özdağ: ‘Sözlerimin arkasındayım’

‘SONUÇLARINI DÜŞÜN’

Cinsel saldırı sonrası gelişen olaylar üzerine eşinden boşanan D.K.’nın attığı mesajlar üzerine Tuma Çelik’in “Sonuçlarını düşün” şeklindeki tehdit içeren mesajı iddianamede yerini aldı. Tuma Çelik“Lütfen kendine gel ve saçmalamaktan vazgeç. Herkes hata yapar ve hayat pişmanlıklarla doludur. Yazdıklarına bir daha bak. Devam etme. Bir de yazmadan önce sonuçlarını bir düşün sonra yaz” diyor.

Ümit Özdağ: ‘Sözlerimin arkasındayım’

‘SAKİNLEŞ’

Maruz kaldığı cinsel saldırı sonucunda ağır bir travma yaşayan D.K.’nın “şerefsiz” diye tepki göstermesi üzerine, Tuma Çelik’in “Lütfen biraz normal olmaya çalış. Sakinleş ve evine, ailene dön” diye karşılık verdiği belirlendi.

‘ETRAFA SALDIRMA’

Tuma Çelik hakkında hazırlanan iddianame, eski HDP milletvekilinin D.K.’ya yönelik tehdit içerikli mesajların değişik tarihlerde devam ettiğini ortaya koydu. D.K.’nın “Eşime kadar ulaşmışsınız, ben eşime ne yanıt vereyim” şeklindeki mesajına Tuma Çelik’in “Sorunu büyütmemek için etrafa daha fazla saldırma” diye karşılık verdiği ortaya çıktı.

TEHDİT DİLİ

Cinsel saldırı mağduru D.K.’nın ısrarla aramasına rağmen telefonlarına çıkmayan Tuma Çelik’in çeşitli tarihlerde attığı mesajlarda ise tehdit dilini kullandığı belirlendi. Tuma Çelik’in D.K.’ya mesajlarında, “Gerisini sen düşün”“Sen istedin”“Yazmaktan ve saçmalamaktan vazgeç”, “Saçmalamaktan ve yazmaktan vazgeç. İyileşmene bak”“Sen de saçma sapan yazılar yazmaktan, kendine ve herkese zarar vermekten vazgeç” ifadeleri yer alıyor.

EVGİL TÜRKER DE YARGILANMALI

Söz konusu tehdit olunca, sadece Tuma Çelik’in yargılanması yetmez. D.K.’yı “Sen Midyat’a gelirsen, senin ayaklarına sıkacağız” diye tehdit eden Süryani Federasyonu Başkanı Evgil Türker’den de hesap sorulmalı.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.