lisans koleji sol
lisans koleji
  • 25.06.2021
Abdulkadir SELVİ

Abdulkadir SELVİ

AK Parti fabrika ayarlarına mı dönüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün bir grup milletvekili ile bir araya geldi.

Haftaya da ayrı bir grup milletvekili ile görüşecek. AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, bunu bir istişare serisi olarak tanımladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının başında kısa bir konuşma yapmış. Pandemi nedeniyle ara verdikleri istişare sürecinin tekrar başladığını ifade etmiş. Belediye başkanlarıyla bir araya geldiklerini, önümüzdeki hafta yeni bir grup milletvekili ile toplantı yapacaklarını belirtmiş. Erdoğan yeni grupla 1 Temmuz’da bir araya gelecek. Erdoğan, “Ekim ayından itibaren istişare toplantılarına devam edeceğiz” demiş. 57 milletvekilinin katıldığı toplantıda 17-18 milletvekili konuşmuş.

ERDOĞAN NOT ALMIŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılış konuşmasını kısa tuttuğunu ifade etmiştim. Daha çok milletvekillerinin sorularına yanıt vermiş. Erdoğan, konuşulanları tek tek not almış.

VİDEO İLE KAYDEDİLMİŞ

Ama ilk kez bir uygulama yapılmış. Konuşmalar video ile kaydedilmiş. Cumhurbaşkanı, “Atladığımız bir şey olursa yardımcılarım kontrol eder” demiş. Liderlik bu işte. Erdoğan’ın liderlik sırrı burada yatıyor. Erdoğan’ın 19 yılda girdiği her seçimi kazanmasının altında yatan en önemli nedenlerden biri burada yatıyor. Tabanın sesine kulak veriyor.

FABRİKA AYARLARINA DÖNÜŞ

Son dönemlerde yapılan toplantılara ilişkin olarak, “İlk dönemlerdeki samimi havayı hissediyoruz” tespitini aktarmıştım. Kimilerinin bunu fabrika ayarlarına dönüş olarak değerlendirdiğini ifade etmiştim. Dünkü toplantıya katılan milletvekilleri de benzer tespitlerde bulundular. Erdoğan toplantının başında, “Arkadaşlar sizden rahat bir şekilde görüşlerinizi açıklamanızı bekliyorum” demiş.

 

YEREL DEĞİL GENEL SORUNLAR

 

Milletvekilleri Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptıkları toplantılarda genellikle bölgelerinin sorunlarını aktarmayı tercih ederlerdi. Bu kez ağırlıklı olarak genel politikalar üzerinde değerlendirmeler yapmışlar. Yapılan hizmetlerin iyi anlatılması gerektiğinin altı çizilmiş. Ama aksayan yönlere de dikkati çekmişler.

 

SAHADA OLUN

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletvekillerine “Sahada olun. Kılcal damarlara ulaşacak kadar vatandaşın ayağına gidin” dediği ifade ediliyor. Erdoğan, AK Parti kongresinden sonra da “Masada değil sahada olacaksınız” demişti.

 

YENİ ANAYASAYA GÜÇLÜ DESTEK

Toplantıda yeni anayasa konusu milletvekilleri tarafından gündeme getirilmiş. Yeni anayasanın sadece Cumhurbaşkanlığı Hükümet

Sistemi açısından değil, Türkiye’nin geleceği açısından çok önemli olduğu belirtilmiş. Milletvekilleri yeni anayasanın her zeminde anlatılması gerektiğinin üzerinde durmuşlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yaklaşımı memnuniyetle karşılamış. Milletvekillerinden yeni anayasaya güçlü bir şekilde destek vermelerini istemiş. Bu arada yeni anayasa çalışmasının büyük ölçüde tamamlandığını, sadece son rötuşların yapıldığını paylaşmak isterim.

 

NATO ZİRVESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi ve ABD Başkanı Biden’la yaptığı görüşmeye ilişkin olarak milletvekillerini bilgilendirmiş. Hatta bayağı özel bilgiler paylaşmış. “NATO Zirvesi Türkiye açısından çok olumlu ve başarılı geçti” demiş.

BABACAN VE DAVUTOĞLU MOTİVASYONU

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti’den ayrılarak yeni partiler kurmaları AK Parti’de rahatsızlığa yol açmıştı. İlk başlarda kısmi bir moral bozukluğu yaşanmıştı. Bu rüzgâr şimdi tersine döndü. AK Parti’nin tecrübeli isimlerinden biri, “Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun, Cumhurbaşkanımıza yönelik kullandıkları dil, partide daha çok kenetlenmeye yol açıyor. Cumhurbaşkanlığı, başbakanlık ve bakanlık yapmış Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın partimize yönelik haksız suçlamaları tam tersine motivasyon kaynağı olmaya başladı” dedi.

BELEDİYE BAŞKANLARININ TALEPLERİ NE OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Partili belediye başkanlarıyla toplantı yapmıştı. Erdoğan, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın sosyal medya belediyeciliği yaptığını söyleyip, AK Parti’nin belediye başkanlarından “Gönül belediyeciliği” yapmalarını istemişti.

Erdoğan’ın belediye başkanlarından 2024 seçimlerine değil, 2023 cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklanmalarını istediği toplantıda belediye başkanları da söz alarak görüşlerini açıklamışlar.

KONUŞAN BAŞKANLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yapılan toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile yerel yönetimlerden sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki de katılmış. Belediye başkanları adına Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ve Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan söz alarak konuşma yapmış.

 

TALEPLER

 

Belediye başkanlarının konuşmasında üç nokta ön plana çıkmış.

 

1- Merkezi yönetimden belediyelere aktarılan payların arttırılması.

 

2- Pandemi sürecinde belediyelere destek amacıyla borçlarından yapılan kesintilere ara verilmişti. Kesintisiz dönemin yıl sonuna kadar devam etmesi.

 

3- 51 ilin belediye başkanlığı statüsünün büyükşehire dönüştürülmesini sağlayacak olan yerel yönetimler yasasının çıkarılması.

O CHP’Lİ KİM?

POLEMİKLERDEN uzak durmaya özen gösteririm. Tek istisnası değerlerimize yönelik saldırılardır. Gazeteci Can Ataklı’yı da bu açıdan eleştirdiğim zamanlar olmuştur. Ancak Ataklı’nın

Artı Bir TV kanalının kuruluşu sırasında CHP’den toplanan 40 milyon liraya ilişkin açıklamalarına ilgisiz kalamadım. Çünkü orada kendi seslerinin duyurulması için para toplayan CHP’lilerin hakkı var. Kamu hakkı gibi CHP hakkı söz konusu.

40 MİLYON KAYIP

Can Ataklı, “Artı 1 Televizyonu kuruluşunda çok şaibe var. Bir kere CHP’den toplanan 40 milyon lira var ve o kayıp. Onu başka bir önemli CHP’linin tamam ben hallediyorum deyip, onun önemli bir bölümünü yok ettiği, gerisiyle bina yaptırdığını filan söylerler” diyor.

Bu CHP’li kim? Artı Bir TV ya da CHP’yle yakın başka TV kanalları için bu tür paralar toplandı mı? TV parasıyla yaptırılan bina nerede?

Emekçilerin çok düşük ücretlerle yayıncılık yaptığı kurumlar üzerinden bu tür şaibeleri kaldırmak gerekiyor. Merak ediyorum kul hakkı konusunda hassas olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, bu iddia hakkında Can Ataklı ile görüştü mü? CHP bu konuda bir inceleme yaptırıyor mu?

ATEŞ ÜNAL ERZEN’İN İDDİASI

Eski Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen o paraların Erdoğan Toprak’a gittiğini iddia etti. Levent’teki bürosunda Erdoğan Toprak’a kendi payına düşen miktarı teslim ettiğini anlattı. Erdoğan Toprak ise “İddialar, aday olamayan bazı kişilerin intikam çabalarının sonucu” dedi. Erdoğan Toprak sadece CHP’nin değil, Türk siyasetinin görünmez güçlerinden biridir. Etkili bir ismidir. Bilgi ve belgeye dayalı olmadan suçlamak doğru olmaz.

KILIÇDAROĞLU AYDINLATMALI

Ama kul hakkı konusunda hassas olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu’nun bu işi aydınlatması gerekir. CHP’lilerin hakkını, hukukunu korumalı. Merak ediyorum Kemal Bey, Can Ataklı ile bu konuyu görüştü mü?


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.