lisans koleji sol
lisans koleji
  • 01.09.2015
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Yollar hep barışa çıkar

Çevremizde  bazı  cinayetler işlenir, her cinayet bir felaket olduğundan  bu felaketlere başka felaketler de  eklenir,   bu yüzden aileler, aşiretler birbirine girer.  

 

Hukuki yetersizlikler  sebebiyle  toplum  vicdanında  meydana  gelen  derin  yaralar  vahim  sonuçlar doğurur. Onun içindir ki  bazı  insanlar kendi haklarını bizzat almaya teşebbüs etmektedir Böyle durumlar da  bir  cinayetin  peşinden  başka  cinayetlere   zemin  hazırlanır  ve  kan davası güden   yakın akrabalar bile   birbirlerinden  bir çok  insan öldürmüştür.

 

 Ağır ceza  mahkeme  dosyalarında bu  felaketin belki yüzlerce örneği vardır,

      Kan davasını  güdenler  hak hukuk  aramazlar.  Fiilleri  suçluya  değil onun  herhangi  bir  yakınına veya sıradan bir aşiret  mensubuna  karşı  telafisi imkansız  z arar vermek için ellerinden geleni yaparlar.

 

      Kan davası güderek  köylerde yaşayanlar   zaruri ihtiyaçlarını karşılamak  için  şehirlere bile  gidemezler, şehirlere  gidenlerden   bazıları ya yollarda veya herhangi bir yerde  pusuya düşürülerek öldürülmüştür.  Hayat  yaşanmaz  hale  geldiğinden  yıllarca devam eden düşmanlık ister istemez  taraflara yaşam ve ekonominin de en dar hale gelmesi onlara da  bıkkınlık getirir. Çünkü taraflar da  can ve  mal   emniyeti   yoktur.

 

 Bilhassa   köylerde  gece gündüz, yaz kış demeden  silahları ile  karşı taraftan ne zaman geleceği belli olmayan saldırıları bertaraf etmek için  nöbet tutan insanları gördük.  Böyle bir hayat dayanılmaz hale gelir , aile  ve çocukların  geleceği  ise tamamen  karanlıktır.

 

      Böyle durumlarda ya her iki tarafın akil insanları veya tarafsız  başka  kişiler  devreye girerek barış önerisinde bulunurlar. Zira barış düşman olan  taraflar  için  en güvenli  bir limandır. Geçmişte meydana gelen  her türlü  zayiatın derin yaraları ancak  barışın gerçekleşmesiyle  tedavi edilebilir.

     Hayırlı işlerin engelleri çoktur. Şeytanlar  ve  bazı  insi  şeytanlar  her hayırlı işlerde olduğu gibi  barışı da  bozmak için ellerinden geleni yaparlar. Barış kolay olmamakla çaresizliğin ilacıdır.   Kan  davaları  ile  geçmişleri   mahvolanlar geleceklerini barışla kurtarabilirler.

 Devletler  içinde  aynı  kurallar  geçerlidir.

 

 Avrupa yüzyıllar boyu kendi arasında mezhep savaşları yaptı. Bu savaşlarda milyonlarca insan öldü.

 

 Bu da  yetmedi  İkinci cihan savaşında batılılar altmış milyon kadar insanı yine birbirlerinden öldürdüler.

 

       Sonra batılılar akıllarını başlarına  alıp yaptıkları  bu yanlışların  muhasebesini yaptılar. Devasa savaşların yaptığı tahribatın izlerini yok etmeye çalıştılar Büyük bir suçluluk ve mahcubiyet içersine girdiler.

 

 Bir araya gelerek barışın yollarını aradılar ve nihayet öyle bir barış sağlandı ki bu gün Avrupa nın  nerede ise sınırları  kalkmış durumda.

 

         Belki kısa bir  müddet  sonra  barış ortamına kavuşan Müslümanlar da pişmanlık  duyarak aralarındaki sınırları  kaldırmaya çalışacaklardır. . Lehül mülkü diyerek her yerin Allahın  mülkü  olduğunu  Kur’an  bize öğretmektedir.

 Sınırlarla  bizleri  ayıranlar  düşmanlarımızdır. Sınırlar  olabilir  ancak bizi  birbirimizden ayırmamalıdır.

          Şimdi batı dünyası Ortaçağ karanlığında yaşadığı  geçmişini  bize yaşatmaya çalışıyor.  Ayrılığa düşmemiz için elinden geleni yapıyor.

 

Bazıları da  asıl  düşmanı bırakmış kendi insanını düşman ilan etmeye çalışıyor.

 

           Türkiye  ve İslam aleminin iç çatışması elbette sıradan bir felaket değildir.

 

 İstediğimiz  kadar savaşalım sonuçta   İçine düştüğümüz bu felaketin tek bir çıkış yolu vardır. Hıyanet yapmadan barışın şartlarını yerine getirmek. 

 

          Şu da çok iyi bilinmelidir ki:

 

         İslamiyyet selm ve müsellemattır. Yani barış ve selamettir  Bu formül Kur’anın çağlar üstü mesajında yatmaktadır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.