lisans koleji sol
lisans koleji
  • 16.04.2018
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Valilerimizi rahat bırakın

Urfa’ya gelen her vali büyük sıkıntılar la karşı karşıyadır. Çünkü Urfa hem GAP’ın başkenti, hem tarihi ve kültürü ile beraber Peygamberler şehri olmasının verdiği azamet,  yerli ve yabancıların en çok merak ettiği dünyanın vaz geçilmez bir gözdesi haline gelmiştir.

Onun içindir ki Urfa’ya nerede ise ara vermeksizin Bakanlarımız gelip gitmektedir Bu durumda Urfa Valisi bunları ağırlamak programlarına iştirak etmek onları yalnız bırakmamak için olağanüstü bir gayret sarf etmek mecburiyetindedir.

Mesela bir Burdur ve Bitlis Valisi kendi görevinin dışında Bakanları ağırlama hususunda ne kadar zaman harcarlar. Urfa ile kıyaslarsak dudakları uçuklatan bir farkı görebiliriz.

 

Bakanlar heyetler geliyor gecenin birinde ikisinde sohbetleri toplantıları bitiyor. Valilerimiz bunlarla birlikte olduklarından böyle bir durumda Vali ne zaman evine gidecek istirahat edecek ve asli görevine zaman ayıracak.  Bu gibi toplantılara gitmediği veya gidemediği takdirde Vali nerede diye birçokları birbirine soracak ve gözler onun üstünde olacak.

 

Sayın Urfa Valisi Abdullah Erinin gecenin birinde ikisinde bazı birimleri arayarak talimat vermek zorunda kaldığını biliyor musunuz? Koca bir vilayetin yığın yığın sorunları var. Bazen birim amirleri de bazı problemleri halletmek için Valiye ulaşmak mecburiyetindedirler. Dosyalar imzalar, izahatlar birbirini kovalayıp gider.

 

Bazı i vatandaşlarda talebini bire bir anlatmak ve önemli bir hususu dile getirmek için Sayın Valimize ulaşmak ister.  Amma Valinin yaptığı mesai ve zaman buna çoğu zaman elvermemektedir.  Şüphesiz ki kapısını vatandaşa kapatan vali gerçek bir hizmetin de dışında kalır. Bu durumda Vali iki ara bir derede kalmaktadır,  Vali de nihayet bir insandır. Koca bir vilayetin problemleriyetmezmiş gibi siyasilerin bu denli Valilerimizi meşgul etmeleri izahtan varestedir. Sanki Valinin işi yokmuş gibi.

Yalnız Valilerimiz değil tüm birim amirleri de biri nebze olsa bu gibi uygulamalara dâhildir. Diyelim ki Kültür ve Turizm Bakanı geldi elbette bu işten anlayan ve yetkili birim amirlerinin toplantılarda bulunması mutlaka lazımdır. Ama bu işlerle ilgisi olmayan amirlerin bu gibi toplantılarda bulunması zaman kaybından ve vatandaşın bazı işlerinin aksamasından başka ne işe yarar.

 

Buna başka bir çözüm bulmak mecburiyetindeyiz.  Bu halimizle başta Valilerimize ve birim amirlerine de eziyet ediyoruz ve belki de yapılması gereken bazı hizmetlerin aksamasına sebebiyet veriyoruz. Evet, bazen protokol hizmetin önüne geçmektedir. İnşallah bunun farkına varanlar gerçekçi bir uygulama için çözüm bulurlar.

      

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.