lisans koleji sol
lisans koleji
  • 09.02.2016
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

TEOĞ Türkiye Birincisi Suruçlu

        Suruç  çok eski bir yerleşim yeri olmakla beraber  bundan sekiz yüz yıl kadar evvel  yazılmış    Suruç  kültürünü anlatan ve eski medreselerde ders kitabı olarak okutulan, müellifi meşhur yazar Haririnin dünya çapındaki eseri Makamat la iştihar bulmuştur.

         Suruç aynı zamanda haçlı ordularına karşı talebeleriyle kahramanca savaşan Şeyh Müslüm ünde şanlı mücadelesine tanıklık etmiş bir mekândır.

 

           Çocukluk yıllarımın geçtiği  Suruç’ta  yaşadıklarım  bir sinema şeridi gibi gözümün önünden geçerken, Hariri gibi  Suruçun  hasretiyle yanıp tutuştuğum cennet misali bir yerdir demiş ve benimde  acısıyla tatlısıyla “yaşadığım bir Suruç vardı “

   

          Kitabımı yazdıktan sonra gelecek nesillere bir mehaz olması için böyle bir çalışmayı hedefe koyarak elimden geldiği kadar belleğimde kalan hatıra ve bilgi ve belgeleri  bu kitaba aktardım.

          Bir şehrin geçmişi yazılmayınca geleceğiyle kolay kolay bağ kurulamaz. Konuyu fazla uzatmadan son zamanlarda Suruçlu ve  akrabam olan Gürcan Beşaltı birdenbire Teog imtihanında Türkiye birincisi olduğundan bu büyük başarısı ülkemizde  dalga dalga yayılması bizleri adeta  doyumsuz bir sevince boğdu.

       

       Nuray kızımızın başarısı başta Eğitimcileri  şaşırttı ve Suruç bütün bir bölgenin onuru haline geldi. Takdire şayan bir başarıyla Suruç’ta meydana gelen bazı olumsuzlukları geride bırakarak, hiç ummadığımız bir yerden bir zekânın fışkırabileceği gerçeğini ortaya koydu,

         

        Böylesine bir başarıyı hiç bir başarıyla kıyaslamak asla doğru değildir. Çünkü dinimizin ilk emri olan “Oku” Allahın adıyla oku fermanı Nurcan kızımızın başarısıyla küçük bir dünyadan büyük bir dünyaya atılan bir çığlık gibiydi. Akıl ve hikmetin bir tezahürü olarak hak ettiği zemini buldu.

           

        Bu gün ülkemizin büyük şehirlerin de özen le verilen ve eğitiminden dolayı adeta marka haline gelmiş  eğitim yuvalarında okuyan   çocuklarımızın önüne  Gürcan kızımız geçmiş ve bölge insanının gururu olmuştur.

 

    Ülke genelinde on binlerce  talebenin  arasında  yapılan bir sınavı en başarılı bir şekilde göğüslemiş, sorulan tüm sorulara yüzde yüz cevap vermiştir.

 

           Midyat ilçemizin bir köyünden kalkıp Amerika’ya giderek orada ilmi çalışmalarını sürdüren ve yaptığı çalışmalarla insanlığa büyük hizmet veren      Prof. Aziz  Sancar ‘ın başarısı da dünyayı adeta şaşırtmıştı. Onun yaşadığı heyecanı büyük bir iftiharla birlikte yaşadık.

         

       Nuray kızımızın ailesi mütevazi ve  Suruç kültürüyle yoğrulmuştur.  Bir gül goncası gibi Suruç’un çamurlu yollarından yürüyerek  okuluna  giderek yetişmiş.

           

      Suruç’un toprağı mümbit olduğu kadar insanlarının ne kadar cesur ve atılgan olduğunu çokları bilirler. Gürcan kızımız Suruç’un bir özeti haline gelmiştir.

           

      Bu kızımızı bütün ruhu canımla tebrik ederken ailesinin de katkısını elbette unutmamak gerek. Allah bu kızımıza daha büyük başarılar nasip etsin, Nuray gibi eğitim görüp böyle başarılar elde eden arkadaşlarının çoğalması bizleri sevindirecektir. Yolu açık olsun..

 

                                                                                 

         

 

          .  


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.