lisans koleji sol
lisans koleji
  • 05.05.2015
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Tek teklere anlamlı bir seyahat

      Geçen  Cumartesi  günü Milli Parklar Müdürümüz sayın Fehmi Yüksel tarafından tertip edilen Tek tek dağlarındaki yürüyüşe katılmak üzere yapılan davetiyeye iştirak ettim. Bu dağlar  Milli park statüsüne alınmış olduğundan aynı zamanda korunması gereken devasa bir alandır artık,

      Yazar arkadaşlardan Mehmet Göncü, Misbah Hicri Remzi Kara ve Musa Kaldı ve Salih Bencik  ile birlikteydik. Zaman zaman bir araya gelip bu dağlar hakkında bilinmeyen  yanlarını konuştuk.

      Bu dağlara dıştan bakınca  etraftaki coğrafyadan  farklı bir şey görünmüyor.  Urfa’nın kırk km. doğusunda  ağaç ve yeşilliği olmayan tepelerin güneye doğru uzandığı  kıraç bir bölge. Bu alanda nasıl bir sürprizle karşılaşacağını bilmiyorsunuz.  Milli Park olarak düzenlenmiş yere geldiğimizde karşımızda  adeta Toros dağlarını andıran muhteşem bir manzara karşınıza çıkıyor. Tek tek dağları öylesine saklı bir yerde gizlenmiş ki doğuya doğru gittiğinizde sizleri hayrette bırakan bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. .

      Patika yoldan bu dağlara doğru tek başıma ilerlemeye başladım  İki Km. kadar yaya yürüdüm. Sağlı sollu birbirine bakar gibi dizilmiş dağların vadisinde ilerledim.   Tek kelime  ile muhteşem.  Envai türlü sarı kırmızı ağırlıklı  olarak başka çiçeklerle birlikte  bu dağları süslemiş.  Kuş sesleri birbirine karışıyor. Bir orkestra kurulmuş gibi kendinizi bir başka alemde buluyorsunuz. . Huzurun sanki zirvesindesiniz. Şehrin kalabalıklarını ve karmaşasını geride bırakıp yemyeşil vadi ve gökyüzü bir başka güzellikle maviliği  karşınıza çıkıyor.

         Bir yaz sabahı  burada yapacağınız bir yürüyüş sizi mutlaka  çok farklı bir dünyaya götürecektir. Urfa gibi bir yerde Toros dağlarını andıran dağların var olduğunu kime söyleseniz dudak bükecek bunun bir belki  abartı olduğunu söyleyecektir. Yürüyüş esnasında vadi gittikçe derinleşiyor ve karşınıza çıkan dağlar daha da  gökyüzüne doğru  yükseliyor.

     Tek tek dağlarında çok sayıda ağaç var. Bu ağaçlar dağların zirvesinde bile hayat bulmuş.

Böylesine bir güzelliği anlatmak için bu dağlarda epey zaman geçirmek gerekiyor.  Tek tek dağlarında vadide  oturan  birkaç  gençle . sohbet ettim bu dağlara yakın yerlerde oturuyorlarmış. Avcıların bir çok hayvanı zevk için öldürdüğünü söylüyorlardı. Daha bir müddet evvel beş kurt öldürülmüş. Büyük yılanlara  rastladıklarını söylediler.  Kirpi oku denilen hayvanlarda varmış buralarda.

        Tek tek dağları henüz işi bilen bir ekip tarafından ortaya konulmadı. Hangi hayvanların yaşadığı  ve bitki örtüsü hakkında fazla bilgimiz yok. Sağdan soldan kulaklarımıza gelen bilgilerle yetiniyoruz. Aslında bu bölgede bilgi elde etmek için kapsamlı  bir çalışma yapmak  gerekiyor.

           Altmış kilometre civarında 28.000 hektar alana sahip en yüksek dağı 820 metre olan bu alanı  korumak o kadarda hiçte kolay değil .  Devasa  projeleri hayata geçirmek için  belki yüzlerce personele ihtiyaç olduğu ifade ediliyor.

       Bu hususta  bu alanın milli park olmasını talep eden Mehmet Göncü ağabeyimiz bir makale ile bunu dile getirdi ve ilk ışığı yaktı. Bildiğim kadarıyla Urfa vakfıda devreye girdi  ve siyasilere durumu izah edip bu alanın milli park olması iç in öneride bulundular. Hemşehrimiz milli parklar müdürü Fehmi Yükselinde  çalışmaları bu güzel alanın meydana gelmesini sağladı.. Çünkü buradaki bütün işçiliği i onun yapması gerekiyordu.   Emeği geçen her kese teşekkür ederken, bu devasa alanın korunması için civarda yerleşmiş bulunan köylü kardeşlerimize de çok büyük görevler düşüyor  esas bu alanın  koruyucusu  onlardır. O zaman tek tek dağlarının muhteşem coğrafyası daha iyi korunmuş olacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.