lisans koleji sol
lisans koleji
  • 08.11.2016
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Tarım ve hayvancılık bakanımız Sayın Faruk Çelik’in dikkatine

Otuz yılı aşkın bir zamandan beri Türkiye’nin en büyük yatımlarından biri olan GAP projesinin bütünü halen hayata geçirilmemiş ise de,  bu devasa projenin eksik kalan kısmının tamamlanması için yapılan çalışmaların aralıksız sürdürülmesi sevindiricidir.

Özellikle Harran ovasından sonra Suruç ovasının sulanması bölgedeki zirai, sınai ve ekonomik dengeleri değiştirmiş ve değiştirmeye devam edecektir. Son zamanlarda bölgede tırmanan çatışma ortamı sona erip,  huzur ve güven ortamı sağlandığı takdirde,  bölgemiz belki dünyanın en gelişmiş örnek bölgelerinden biri olacaktır.

GAP la birlikte canlanan  ziraat beraberinde bazı  sanayinin de alt yapısını oluşturmuş, bir çok fabrika üretime başlamış   ve binlerce insan çeşitli iş sahalarında   istihdam edilmiştir.  

GAP projesinin en  hayati meselesi  olan   ziraat  alanında elde edilen bu  büyük kazançları korumakla mükellef ve  bu kazançları kaybetmemek için çok ciddi ve  titiz bir çalışma yapmak mecburiyetinde olduğumuzdur..

Şu hususu  açık bir şekilde ifade etmeliyiz ki,   mevcut  haliyle  bölgede  gerek Harran ve gerekse Suruç ovası büyük bir tehlike ile karşı karşıyadır.  

Harran Ovasının  bazı  yerlerinde  Belediyeler tarafından verimli araziler üzerinde  açılan imar  alanları  GAP projesini ilerde telafisi imkansız tehlikelerle karşı karşıya bırakacaktır.  

Aynı  tehlike Suruç ovası içinde geçerlidir.

 On beş yıl  gibi uzun bir zaman mahsul almadan adeta bir evlat gibi yetiştirilip   Urfa’nın kuzeyinde ve  büyük bir servet olan   fıstık ağaçlarının  heba edilerek o alanlarında imara açılmış olması  büyük bir felakettir ve  izah edilemez.

Malum olduğu üzere toprağın üretimi yoktur. Allahın verdiği imkân nispetinde onu kullanmak gerekiyor. Gelecek nesiller  “ Ey ecdat bizi hiç düşünmediniz mi  bıraktığınız miras  bumuydu ”  diyerek   bizden davacı olacaklardır,

 Bölgemiz ve ülkemizin  çeşitli  yerlerin de  bir çok  Belediyelerin  bu hususta hiçte duyarlı olmadığını görüyoruz.  Verimli araziler üzerinde yapılan fabrika, işyerleri ve yerleşim alanlarına verilet ruhsatın geleceğimize büyük bir darbe vuracağından hiç kimsenin şüphesi olmasın.

 Ülkenin her yerinde meydana gelen telafisi imkansız bu gibi olumsuzluklara dur denmesi ve birinci sınıf arazilerle beraber  bağ ve bahçelerinde korunması için çok   İmar Komisyonuna Sadece Belediye başkan ve yetkililerin değil,  Üniversitelerdeki ilgili birimlerin,  Tarım İl Müdürlüklerinin ve ziraat mühendisleri odasının da  bu komisyona   dahil edilmesi gerekmektedir.

Siyasi ikballer milletin İkbalinin önüne geçemez ve geçmemeli.

 Başta Urfa  Milletvekili  Tarım ve hayvancık  bakanımız Faruk Çelik olmak  üzere tüm milletvekillerimiz birinci sınıf  arazilerle beraber  bağ ve bahçeleri korumak için  T.B.M.M. sine uygulanabilir bir  kanun teklifi vermeleri ülkenin geleceği açısından büyük bir önem arz etmektedir.  Çünkü yürürlükte olan kanunların bu hususta yeterli olmadığı mevcut uygulamadan anlaşılmıştır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.