lisans koleji sol
lisans koleji
  • 14.09.2017
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

                                      “ Suruç’a su geldi aney kalk bir ağıt yak”

            Hani meşhur bir türkümüz varı Harran’a su geliyor aney kalk bir zılgıt çal. Bu türkü  Harran’a su aktığı zaman o zamanın Başbakanı    Süleyman Demirel’in açılışını yaparak  Harran’a suyun bırakıldığı sırada  İbrahim Tatlısesin  okuduğu türkü hem çok beğenilmiş ve hem de o günün mana ve ehemmiyetine   hitap etmişti.

          Suruç’a GAP’ın bir ayağı olan suyun gelmesi için yıllar ca  çok büyük mücadeleler verildi. Mitingler yapıldı, Reisicumhurlar Başbakanlar Urfa’ya geldiğinde pankartlar açıldı. Hatta bazı arkadaşlar Ankara’ya çıkarma yaptı. Suruç’un en büyük hasreti su olmuştu. He kesin dilinde su ne zaman gelecek sözcükleri her sohbette dile getirilirdi. Suruçlular için en büyük problem ve öncelik suyun ne  zaman  akacağı   ile ilgiliydi.

          Hemen hemen katıldığımız bütün basın toplantılarında siyasilerden bu talep hiç eksilmedi,  bu  konu hep  gündem de tutuluyordu,

           O tarihlerde Suruç’ta münteşir “pirsus” gazetesi ve onun  sahibi  İlhami Doğanın  bu  hususta yaptığı cansiperane çalışmalar hala hafızalarda. O gazetede Suruç’la  ilgili  acizane  bir  çok  makale yazmıştım. Bu çalışmalar sayesinde  Suruç halkı bu konuda hayli  bilinçlendi  ve adeta  Suruçlular için bir dava haline geldi.

       Suriye’de patlak veren kargaşa özellikle Kobani  meydana gelen  olaylar  sebebiyle siyasetin bu konular gündemi fazlasıyla meşgul ettiği için diğer bütün  konular geri planda kaldı.  Çünkü Suruç adeta bir insan seline uğramıştı.

         Yüzler ce  yıl evvel  Suruç ovası büyük bir   bataklık halinde idi, hatta timsahlar bu ovada  cirit atıyordu. İnsanlar bu bataklıkları kurutmak için tahliye kanalları yaptılar Halk dilinde buna “kıne” deniliyordu. Suruç’un bazı  köylerinde yer altında kesme  taşlardan yapılan bu tahliye kanalları hala vardır.

        Suruç’a su gelmezden evvel  adeta  hayat  büyük ölçüde durmuştu.  İnsanlar yerlerini yurtlarını terk ederek  ırgat  haline  gelirken ,  geçmişte  Afrika’dan  Suruç’a gelen göçmen kuşlar bile burada  barınmaz olmuştu.

          Allah şükürler olsun  Suruç’a  su   geldiği zaman adeta bayram havası vardı. Çoraklaşmış ova yemyeşil hale gelecekti. L950 li yılların sonunda Suruç ta doktorluk yapan Suat bey Suruç’un bu özelliğinden dolayı Yeşilova futbol takımını kurmuştu.

           Şimdi ise ova  tekrar yeşillendi ama ne acı gerçektir ki   ovanın aşırı sulamadan dolayı  altında yatan tehlike yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. . Bilinçsiz sulamadan dolayı ovayı kaybetmek  tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyoruz. Çünkü her şeyin fazlası zarardır. Allah bu âlem_i muhteşem bir denge üzerinde kurmuştur. Bunu  gözetmek sünetullahtır.

             Onu için o meşhur Harran türküsünü bu gün  Suruç’a uyarlasak gözlerimiz dolu  dolu  yüreğimizdeki yanıklığı ifade etmek için  “Suruç’a su geliyor aney kalk bir ağıt yak” demek için adeta  feryat etmek istiyoruz.      

                                                    

 

 

 

                                          

        


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.