lisans koleji sol
lisans koleji
  • 25.10.2015
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Seçim ve aday adayları

Bütün partilere müracaat eden aday adaylarının elbette az veya çok toplumda bir karşılığı vardır. Bilhassa AK partiye gerek Haziran ayında yapılan ve gerekse 1 Kasımda yapılacak Milletvekili seçiminde yüzlerce insanın  hizmette bulunmak   üzere aday adaylığı için müracaat etmeleri büyük bir avantajdır. Çünkü  bu insanlar kendilerini bu partide ifade edebileceklerine inanmışlardır.

         Ancak  gerek milletvekili adayları ve gerekse  parti teşkilatları eğer siyaseti doğru  okuyabilselerdi  bu avantajı  büyük bir  fırsata dönüştürüp  bilhassa sayın Başbakan Urfa’ya geldiğin de hem   yerel ve  hem de ülkenin sorunlarını  bu insanları   sayın Başbakanla buluşturarak   daha zengin bir fikir ve siyasi bir atmosferin  yolu    açılabilirdi. Aynı zamanda onure de edilmiş olacaklardı.   Amma  olmadı.  Sayın Başbaka’nın  Urfa da ki ziyareti dar bir sahaya sıkıştırılmış oldu.  Bu   haliyle herhangi bir  aday adayı partiye  müracaat edip  listeye girmedikten sonra hiçbir toplantıya  davet edilmemesi  nasıl izah edilebilir.   Hatta  bazı aday adaylarının aynı partiye  defalarca  müracaat ettiğini  biliyoruz. .

        Teşkilatlar  toparlayıcı  ve birleştirici olmalıdır. Eğer  güçlü bir siyaset yapmak istiyorsanız bunun yolu çokluktan geçer. Küçük olsun benim olsun mantığı her zaman zarar getirmiştir.  Etrafınızda ne kadar çok insan varsa onların gücü sandığa yansıyacaktır.

       Bütün partiler daha fazla oy alabilmek için müspet olan her fırsatı değerlendirirlerse bunun sonucunu sandıkta görürler. Çünkü seçimi kazanmanın veya oy arttırmanın  tek kaynağı insandır ve oy çokluğudur.

      Milletvekilliğine müracaat etmiş  bir çok aday adaylarının içinde bakanlık yapabilecek  bir çok insanımız vardır.  Böylesine bir zenginliği heba etmek siyaseten asla izah edilemez.

       AK Partinin geçen Haziran seçiminde ciddi bir oy kaybına uğraması, toparlayıcı bir siyaset üretemediğinin  açıkça göstergesidir . Geçmişin hatalarını tekrar etmek milletin vicdanında asla makes  bulamaz .  Etrafımızdaki  bazı  insanlar kendine göre bir  değerlendirme yapıp çaresizlikten  dolayı bir iktidar partisine ihtiyaç olduğunu söylemelerini nasıl okumak gerek.. Vicdanı aklı ve kalbinin rahat olmaması bazı insanlarımızı büyük bir mecburiyetle karşı karşıya bırakmaktadır. Kendi açısından başka alternatif bulmadığını söyleyenler büyük bir açmazın girdabındadır. 

      Çinlilerin güzel bir ata sözü vardır. FIRSATLAR ŞİMŞEK GİBİDİR ÇAKAR VE GEÇER.

      Bu yazıyı kısa yazıyor ve başka söze de hacet görmüyorum.

 

      Haydi kalın sağlıcakla.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.