lisans koleji sol
lisans koleji
  • 12.03.2018
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Sayın Rektörle bir hasbıhal

Harran Üniversitesi Rektörü Sayın Ramazan Altıntaş’ı Misbah Hicri vi Kemalettin Uğuzlu ile birlikte ziyaret ettik. Sayın Rektörün mütevazi tutumunu biliyoruz. Rahatlıkla bir çok konuları mütalaa etmemiz son derece verimli oldu.

1974 yılında Urfa ya kurulan Ziraat aletler fabrikası dünyada emsali bulunmayan bir ihmal mi yoksa hıyanet mi diyelim onu ancak Allah bilir o zamanın en iyi teknolojisi ithal edilerek kurulmuştu.i Bu fabrikanın geliştirilmesi halinde tank yapımından tutunda uçak bile üretecek kapasiteye sahipti.

Rahmetli Erbakan Hocanın büyük bir gayret ve emeği sonucu Urfa’nın ve ülkenin elde ettiği bu büyük imkan tamamen devreden çıktı, atıl hale geldi ve işletilmeyen fabrikanın tezgahları çürümeye terkedilerek ülke sanayisine büyük bir darbe indirilmiş oldu. Şüphesiz ki bu tür felaketler zaman zaman da kasıtlı olarak yaşanmıştır.

 

Bu fabrikanın adı Zirai aletler olsa bile bu isim sadece bir kamuflajdı . Çünkü ülkenin ayağa kalkmasını ve dışa muhtaç olmasını isteyenler adım adım bu fabrikayı takip etti İçimizdeki hainleri bularak bu fabrika onların eliyle çöpe atılmış oldu.

 

Zirai aletler fabrikası müstakil olarak devre dışı kalınca bu fabrikayı Harran Üniversitesine devredilmesi dahi fabrikayı kurtaramadı ve bir başka felaket olan bürokrasinin aşılmaz engeline takıldı. Böylece Üniversite eli kolu bağlandı, bu fabrikayı ayağa kaldıracak ve çalıştıracak imkan verilmedi.

 

Çünkü bakımı yapılmamış ve çürümüş makinaların hurdaya dönmesi ve ayakta kalan bir kaç makine ile de işlerin sağlıklı olarak yürütülmesi mümkün olmadığından artık bu büyük ve muhteşem yatırımın millete zarar olarak geri döndüğünü açıkça anlıyoruz..

 

Hepimize büyük geçmiş olsun. Başta Urfa ve bölgemiz olmak üzere bütün ülke bu muhteşem teknolojinin üreteceği imkanlar nerede ise sıfırlandı. Belki bu gün kurulan bu fabrika sayesinde yüksek teknolojiyi yakalayan bir ülke haline gelmiş olacaktık.

 

Ülkeyi yönetenler Erbakan Hocadan sonra böyle bir fabrikanın varlığından hiç bahsetmediler . Acizane bu fabrika ile yazı yazmış olduğumdan kalben müsterihim amma, Urfa ve ülke adına ıstırabımız asla dinmiş değildir.

 

Sayın Rektöre arz ettiğimiz iki konu vardı. Birisi Said Nur’si hazretlerinin üç dille eğitim yapan projesinin hayata geçirilmesi , Diyarbakır’a giden eski yol üzerinde bulunan bir alanın hasta hane olarak yapılması için teklifimizi arz ettik ve bir başka sohbette bulunmak dileğiyle izin istedik.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.