lisans koleji sol
lisans koleji
  • 16.11.2018
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Sayın Nihat Çiftçi'nin “Hayat yolu “ kitabı

                  Urfa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Nihat Çiftçi  yazmış olduğu “Hayat yolu” kitabını imzalayarak bana da  verdi.  Siyasete girmiş bir arkadaşımızın aynı zamanda  kitap yazması son derece memnuniyet verici 
           Aslında bu kitap değişik zamanlarda ve değişik mekânlarda yazılmış yazıların toplamı. 
 Bir kitap yazılıp dağıtıldıktan sonra  ok yaydan çıkmış gibidir Yazılan her kelime her satır artık yazarı bağlar. Yapılacak tenkit ve takdirlere açık olmak gerekir.
           Sayın Nihat Çiftçinin kaleminden neşredilen ”Hayat yolu” kitabının 23'ncü sayfasında  şöyle bir ibare var “ Bana göre bir günde yararlı elli karar veremeyen Belediye Başkanı olmasın” Bu ifadeyle Sayın Nihat Çiftçi kendisini de bağlamış oluyor. O Zaman şöyle bir soru hakkımız doğuyor: Beş yıl görev yaptığınıza göre diyelim ki  bin beş yüz kadar   yararlı karar almanız gerekir.  Öyle olsa Urfa şaha kalkar ve  Dünyanın bütün şehirlerini  herhalde  geride bırakırdı.
            Aynı kitabın 26'ncı sayfasında “ Bir gecede on nikah  kıydık, bir günde İKİYÜZ EV ZİYARET ETTİK diye yazılmış. Eğer Toplu nikah olsa elbette bu mümkündür. 
            Bir günde iki yüz evi ziyaret etmek  için ise zaman itibarıyla  birkaç güne ihtiyaç vardır. zira gittiğiniz her evde ev sahipleri  sizi biraz alıkoymak hal hatır sormak dilek ve temennilerini dile getirmek  çay kahve ve hatta yemek ikramında bulunmak isterler herhalde  sadece bir el sıkışmakla yetinemezsiniz.
Amma velayette böyle şeyler olmuştur. Şeyh Abdülkadir Geylani hazretleri birkaç davete icabet etmek üzere  aynı saatte bazılarına  söz vermiş. Ertesi  gün birbirlerini görenler  dün Akşam Şeyh Abdulkadir bizim evde idi. Birkaç kişi böyle deyince meselenin sırrı anlaşılmış. Çünkü Veliler Allahın izin ve rahmetiyle birkaç yerde bulunabileceğine  dair rivayetler var. Böyle bir  dereceye mazhar olmak da her kese nasip olmaz.  Çünkü  Başta ilim, takva, ıhlas, ibadet ve daha bir çok meziyetlere sahip olmak  gerek. Amma İslam aleminde Şahı Geylani ise sadece  bir tanedir Bu hususun Sayın Nihat Çiftçiyle alakası elbette yoktur Espiri kabilinden kabul ediniz,.
        Sayın Nihat Çiftçi  bu kitabı yayınlamadan evvel  keşke  yıllarca yazarlık yapan başka arkadaşlara da  kitabını   göstermiş  olsaydı . Çünkü bazen insan kendi hatasını göremeyebilir.
. Farkında olmadan yapılan hatalar pek dikkat çekmez bir satırda bir kelime veya bir yerde bir cümle yanlış olsa bile bir kısım  okuyucu bunun gözden kaçmış  bir hata olduğunu kabul eder . Kesin ifadeler kullanmak izahtan varestedir.
            Sayın Nihat Çiftçinin inşallah Hayat Yolu kitabının ikinci baskısında düzeltmeye giderek kitabını daha anlamlı hale getirir. Bu kitap değişik  konularla bezendiğinden hem bir zenginlik hem de  güzellikler  ihtiva etmiş. Yeni çalışmalarında başarılar dilerken bunun bir deneme olduğunu da kabul etmek gerek.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.