lisans koleji sol
lisans koleji
  • 01.05.2019
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Said-i Nursi'nin naaş-ı nerede?

         Büyük İslam alimi Bediüzzaman Said-i Nurs'i hazretleri vefatından evvel  Urfa da vefat etmeyi   arzulamış  ve Isparta dan Urfa'ya geldikten üç gün sonra 23 Mart 1960 tarihinde  İpek palas otelinde  Rahmeti Rahmana  kavuşmuş  ve  cenazesi Hz. İbrahim'in (a.s.) makamı olan Dergah camiine defnedilmiştir.Bediüzzamanın vefat  tarihi olan  23 mart  aynı zamanda ramazan ayının   son günleri ve İmam-ı Şafiye göre KADİR gecesidir.
        Ancak merhumun  vefatından 111 gün sonra Devlet eliyle ve öncülüğünde Bediüzzamanın naaşı Dergah camiinin  kıble tarafında bulunan metfun  olduğu kabri kırılarak  çıkarılmış  venaaşının bir semti meçhule götürülerek  defnedildiğine dair  haberler  yayınlanmıştır,
Bediüzzamanın naaşının (cesedinin)  Urfa  Dergah camiinden alınarak, a Urfa Bediüzzaman mezarlığının bitişiğindeki Askeri şehitlik mezarlığına   defnedildiğine dair  daha evvel yapmış olduğumuz  çalışma ve basın toplantısı ile kamu oyuna duyurmuştuk.
Bediüzzamanın vefatından evvel yazmış olduğu YIKILMIŞ BİR MEZARİMKİ YIĞILMIŞTIR İÇİNDE   diye başlayan şiirinden anlaşılacağı üzere mezarının yıkılacağının ve Urfa da  olacağının mesajını Allah'ın izni ile vermiştir. 
     Son zamanlar da Urfa Barosunun  devreye girerek Bediüzzamanın naaşı nerede olduğu hakkındaki çalışmalarını halkımız takdirle karşılamakta ve  bütün Urfalılar namına böyle bir çalışma  ve üstün gayret   büyük bir mesuliyeti  de ortadan kaldırmakta bu durumdan mustarip  olan  gerek ülke  içinde  ve gerekse ülke dışında  bulunan   bir çok insanımızın  tercümanı haline gelmiştir.
Ayrıca ;  Komünist  olduğu söylenen ve Rusya'da vefat eden  Nazım Hikmetin naaşı Devlet tarafından  Türkiye ye getirildi 
          1960 ihtilalinde idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının da naaşları  Yassı adadan getirilerek bir anıt mezar yapıldı Bu  çalışmalar  halkımızı memnun etmiş  ve  yapılan zulümlerin bir sayfası daha kapanmıştır.
            Bakanlarımızdan sayın Numan Kurtulmuş ilk resmi ziyaretini Urfa'ya yaptığında  Said-i  Nurs'nin mezarından çıkarılan naaşının defnedildiği ilk kabri olan Urfa i dergah camiine nakledilmesi için çalışma yapacağına dair söz vermişti O günden bu güne kadar bu hususta hiçbir adım atılmaması son  derece manidardır. Bu sözün yerine getirilmesini sayın Numan Kurtulmuşa  hatırlatıyoruz. 
       Onun için haykırarak diyoruz ki ;
        Bir an evvel gerek Genelkurmayın ve gerekse Urfa arşivlerinin  açılarak büyük İSLAM ALİMİ Said Nurs'nin naaşının yeri tespit edilerek , ilk defa defnedildiği asıl mezarı olan Dergah camiine  nakledilmesini,  bu insanlık suçunun  artık sona ermesini  ve taşıyla toprağıyla Urfa mübarektir diyen ve bütün Urfalılara selam söyleyen bu büyük  İslam kahramanına yapılan hıyanetin ve  tarihte eşine az rastlanan bu zulmün  bir an evvel son bulmasını başta sayın Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm yetkililerden  talep ediyoruz.
         Saygılarımla 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.