lisans koleji sol
lisans koleji
  • 10.02.2018
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Prof. Kasım Şululun  Hayati Harrani hakkında anlamlı  çalışması

Harran ilçemizde kabri bulunan  Hayati Harrani hazretleri hakkındaki bilgiler şimdiye kadar  gün yüzüne pek  çıkmamıştı. Bu hususta değerli kardeşim Prof. Kasım Şululun büyük bir emek vererek ortaya koyduğu “Hayât el-Harrânî hazretleri hakkında yazmış olduğu bu kıymetli eser her türlü takdirin üstündedir.

             Hayati el Harrani tasavvuf anlayışına göre vefat ettikten sonra tasarrufu devam eden dört zattan birisidir. Bunlardan biride Şeyh Abdülkadir Geylani hazretleridir. Günümüzde bir  çok insan Şahı Geylaninin türbesini ziyaret etmek için yollara düşmektedir. Oysaki Şahı Geylanın seviyesindeki Hayati Harrani hazretleri baş yanımızda durmakta ve halkımız bunun büyüklüğünü henüz kavrayamamıştır.

            Acizane bir toplantıda Hayati El Harrani hazretlerinin bu kadar muhteşem bi r zat ve evliya  olduğunu söylediğimde bir çokları hayretler içinde kaldı.

             Melle Kasım bu kitabında Hayati El Harranin bir çok kerametlerine yer  vererek  O‘nun takva, ihlas ve hizmetlerinden bahsederken, geçmişi günümüze getirip bu büyük şahsiyyetin şimdiye kadar pek de  tanınmış olmamasını birazda üzüntüyle  karşıladım. Şimdiye kadar bu büyük şahsiyyeti  neden tanıyamadık diye.

             Melle Kasım  diğer eserlerinde olduğu gibi bir çok kaynağı kitaplarına koymuş  ve sathi bir çalışmanın  ötesinde son derece derin ve anlamlı çalışma yapmıştır.  Sayın prof Kasım Şulul hakkında namıdiğer  Melle Kasım tabirini rahatlıkla  ifade ediyorum. Çünkü o daha küçük yaşlarda İslami derslere iştirak eder ve hayatı hizmetin içinde geçen bir kardeşimizdir. Aslında entresan bir şey daha var. Şulul ailesinin nerede ise büyük çoğunluğu İslami hizmetlerle hemhal olmuştur. Bu da Allahın büyük bir lütuf ve ihsanıdır. Dedesi molla, babası molla, amcaları ve bazı  kardeşleri de öyle

          Bu eseri  okuduğumda rahmetli  Eyyüp Karakeçili ağabeyin bir hatırasını  nakletmek le  katkıda bulunmak istedim. Rahmetli ağabeylerim  Eyyüp Karakeçili, Mehmet  Yeşilnacar, Ekrem Kara, Mahmut Hasırcı, Yusuf Uruntaş  birlikte olsa gerek . Bir yaz mevsiminde Hayati El Harraninin mezarını ziyarete gitmişler . Eyyüp ağabeyin anlattığına göre akşam namazından sonra   Caminin dışındaki  üstü kapalı olan eyvanda  otururken  Cevşenülkebiri  okuyordum  birden bire çok büyük  yağmur damlalarının yağdığını gördüm. O kapalı mekandan caminin avlusuna  çıktım. Gökyüzüne baktım  bulut yoktu. O yağmur bulutsuz yağmıştı. Hayati El Harraninin ne kadar büyük bir  zat olduğunu ve  Allahın lütfuna mazhar olduğunu anladım. Böyle bir  olayı görmek te bize nasip oldu diyerek hamdü senada bulundu.

           Psikolojik hastası bazı insanlarla Hayati El Harraninin makamına gittiğimizde onların ifadesine göre çok rahatladıklarını açıkça söylüyorlardı. Rabbim ihsan ederse  buna karşı söylenecek ne olabilir ki.

            Bu güzel çalışmasından dolayı Melle Kasımı tebrik ediyor daha güzel ve anlamlı hizmetlerde bulunmasını temenni ediyorum. Kitabı  bir yazıda anlatmak mümkün değil. Kitabın tamamı okunmadan anlatılamaz ki. Yalnız bir hususu da arz etmeden geçemem. Bu kitap halkın zor anlayabileceği bir üslupla yazılmış. Tabii takdir yazara ait.

     


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.