lisans koleji sol
lisans koleji
  • 13.06.2018
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

    Oruç Allah’la beraber olmaktır

          Kesintisiz ve  en uzun ibadet Oruç ibadetidir. Bir ay boyunca  oruç tutmak için büyük bir sabır gerekir.  Bilhassa sıcak yaz günlerinde 17 saat kadar oruç tutmak gerçekten büyük bir metanettir. Namaz esa, günde beş vakittir namazdan sonra elbette  kalbi hüşyar, aklı selim olanlar namazın kontrolünden kolay kolay çıkmazlar.Hac  farizası bir gündür Arafat’ta bulunmakla  hac ibadeti yerine getirilmiş olur. Şüphesiz ki  ibadetlerin farklı olması hayatın her alanında  İlahi kurallara göre tekamül  ve disiplin  içindir.

Oruçlu insan  her an Allah’la beraber olur yani Allah’ı hatırlar. Oruç ibadeti sayesinde bir ay boyunca nefisle mücadele ettiğimizden maddi ve manevi  olan hayatımızın da kontrolü oruç ibadetiyle  sağlanmış olur.

 

Insan hayatı  her an zikzaklıdır, bazen gaflette, bazen günahta  bazen de hakikat üzerinde seyreder. Cenabı hak ibadetleri Allahtan uzaklaşmamak , gaflete düşmemek ,  yanlış işler  yapmamak, sıratı müstakim üzerinde  hareket etmek  için bizlere emretmiştir.

Bazı insanlar yatak ile mutfak arasında dolaşırlar. Bunların hayatı yaşayan  ölü gibidir. Çünkü Şeytandan ders alan  nefsin  gayesi hayatımızı manevi olarak zehirlemektir.. Nefsin gayrimeşru  arzularını yerine getirmek için helal haram demeden günahlarla dolu  bir hayata sürüklemektir.  Bu  şekilde hayat süren bir insan,  vasıflarını elbette  kaybedecektir.

  İslam dini bize üç  sabır emretmektedir.

Biri masivaya yani günah işlememek için sabretmektir. Günahlara karşı  sabreden  evvela günahı kebairden  ( Büyük günahlardan)  kurtulur. Diğer günahlar da işlememek asıl hedeftir. Malum olduğu üzere bunun en güzel örneği Hz.Yusufun (a.s.) hayatındaki  bir kıssadır.   Hz. Züleyhanın gayri meşru talebini derhal reddederek   tavır alması ve Allahtan gafil olmamasıdır.

 

Biri de musibetlere karşı sabretmektir. Bunun en bariz örneği ise Hz. Eyyüp (a.s.) uğradığı müthiş bir hastalığa karşı verdiği çetin bir  imtihandır.  Elde ettiği  Mal, mülkünün tamamını kaybettiği  gibi   sıhhatini de  kaybeden Hz. Eyyüp (a.s.) bütün bu dünyevi musibetlere  karşı nefsine mağlup olmamış Allahla birlikte olmuş .yaptığı  halis dua neticesinde Allah ona şifa bahşetmiştir. Çünkü  Allahın kapısından başka bütün kapılar kapalıdır.

 

Musibetlerden bahsederken Hz. Eyyüp’ü (a.s.) hep misal veririz amma içimiz dışımıza çevrilse Hz. Eyyüpden daha çok hasta olduğumuz ortaya çıkacaktır.  Çünkü onun hastalıkları dünyevi  idi ve dünya hayatına zarar verdi.  Bizim ise manevi  hastalıklarımız uhrevidir ve daha şiddetlidir.

 

Biride taat yani İlahi emirlerin yerine getirilmesi için sabretmelidir. Bütün peygamberler  tereddütsüztaat üzerine hareket etmişlerdir.  zülüm ve şiddet ne olursa olsun onlar tavizsiz bir şekilde İlahi emirleri yerine getirmek için gayret göstermişlerdir.

 

Peygamberlerin hayatı bizim için rehber ve örnek olduğundan bizimde bu üç sabırla hareket etmemiz kurtuluşun vesilesi olacaktır. Öyle ise Allahın buyruklarını yerine getirmek için sabır kuvvetine sarılmamız gerekir. Oruç ibadetini yerine getirmek için sabır gösterenler Rabbimizin verdiği müjdeye inşallah mazhar olurlar. Orucun sevabını ben takdir edeceğim buyurur.

 

 

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Ahmet Ahmet 19.05.2021

karaköprü ve mehmetçik te bağ bahçe fıstık arazileri dururken konukluda verimli tarım toprakları dururken dağ eteğine hizmet götürmek mi? Bunlar hırsız rant uğruna kentin bitki örtülerini yok ediyorlar.Allah bildiği gibi yapsın ranttan hırsızlıktan gözleri dönmüş...

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.