lisans koleji sol
lisans koleji
  • 02.04.2018
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Neden AFRİN

Hata’yın geçmişini bilmeyenler bu gün Afrin’de meydana gelen olayları anlayamazlar. 1938 yılında İskenderun Sancağı ile beraber 12 Eylül 1f938 de Hatay Cumhuriyeti ;  Fransız mandası olarak kuruldu.  Bu cumhuriyetin  reisicumhuruTayfurSökmen, Başbakanı ise   Abdurrahman Melek idi. Bu Cumhuriyetin dili ise,  Türkçe Fransızca ve Arapça olarak kabul edildi.

          Ancak küçük bir devletin başarılı olamayacağını anlayan halk yönetimi sıkıştırdı ve  30 Haziran 1939 da  halk  referandumu yapılarak Hatay Cumhuriyetinin  Türkiye ye ilhakı   için  karar alındı.

          Bu ilhak kararından sonra Suriye devleti hiç  bir zaman Hatay’dan vaz geçmedi, okul kitaplarında ve  haritalarında  Hatay’ın bir gün Suriye topraklarına ilhakı için  her fırsatta bunu  dile getirdi.  Ancak AKP döneminde Suriye ile iyi ilişkiler gelişince Suriye hükumeti Hatay’dan vaz geçtiğini ilan etti. Çünkü bu projenin hayata geçmesi nerede ise imkansız hale gelmişti.

          Ancak Osmanlının dağılmasından sonra  sınırlarımızı çizen devletlerin hafızasından hiçbir zaman Hatay  projesi  için de   silinmedi. Bu sinsi planın son zamanlarda  Afrin  üzerinden  gerçekleştirmek istemeleri , Türkiye’ninAfrin’e askeri  müdahalesinden sonra  gün ışığına  çıktı.

Suriye’deki iç savaş meydana geldikten sonra yavaş yavaş planlarını devreye koyan batılılar şu hesabı da yapmıştı. Afrin’den  Hatay’a karşı yapılacak saldırılar için arazi şartları çok müsait idi. Nitekim kazılan tünellerin  Amanos  dağlarına  kadar açılarak uzanması  boşuna değildi.Afrindeki  PYD örgütünün en modern silahlara donatılması  başta Amerika, İngiliz, Fransız, Alman olmak üzere ve   bunlara ilaveten Rusya ve İran silahların da ele  geçirilmiş olması  bu ittifakın nasıl oluştuğunu anlamamızı sağladı. .  Afrin de Türkiye ye karşı kullanılmak üzere mevcut rejimin müsaadesiyle 40 kadar silah yüklü araçların yolda iken Türkiye tarafından  imha edilmesi  mevcut rejimin Pyd ye olan desteğini de  ortaya koydu.

         Şimdi gelelim asıl  olan temelmeseleye ;  Son zamanlara da Amerika başta olmak üzere Nato ülkelerinin nerede ise tamamı Türkiye’ye karşı düşmanca bir tavır içine girdiler. Türkiye’nin zayıflatılması ve parçalanması için sinsice birliktelik oluşturdular. Suriye’nin mevcutrejimi ve Suriye rejiminin yanında yer alan Rusya ve İran’da bu projeye sıcak baktı. Çünkü; İran ve Rusya ise, Suriye  hükumeti  ile müttefik olduğundan,  Hatayı tekrar Suriye topraklarına  katmak için Afrin savaşındaNato ilezımmende olsa  birlikte hareket ettiler.

          Ancak Amerika  ile İran ve Rusya’nın  Suriye’de karşı karşıya gelmeleri Türkiye’nin işine yaradı. Rusya  Silahları bırakarak Afrin’den askerlerini çekti ve Türkiye ye hava sahasını açtı  Amerika ise Afrin’de herhangi bir politikalarının olmadığını beyan etti.   Bunlar geride durarak Afrin’i seyretmeye başladılar.

Afrinde   PYD ye verilen  silahlar ve kazılan tünellerin  bu savaşta  Türkiye yi çok zor durumda  bırakacağına inanmışlardı. Bu işiPYD’ye havale ettiler amma,  PYD nin bütün bu imkanlara rağmen  bir varlık gösteremedi..  Nitekim bu gelişmelerden sonra Rusya bir manevra yaparak  PYD yi bir terör örgütü olarak adeta ilan etti. .

          Bazıları Afrin Kürt meselesi derken, tarihi bilenler bunun bir Hatay meselesi olduğunu anlayacaklardır. Kürt meselesi  Afrin de  sadece bir kamoflajdı. Aynanın görünen yüzüydü. Arkası karanlıktı.

 Son yıllarda   Türkiye’ninürettiği silahlar ve elde ettiği başarı bütün dünyayı  şaşırttı. Türkiye üzerinde yapılması planlanan sinsi  oyunlar ve  hesaplar  alt üst oldu, Hatay’ın işgal  projesi suya düştü.Afrin de açılan Tünelller bombalandı, PYD nin elindeki silahlar ele geçirildi. Elhasıl külah düştü ve kel  göründü.. Eğer Türkiye Afrin’easkeri  bir başarı ile  girmeseydi bu gün Hatay ve İskenderun başka bir haritada  yer almış olacaktı.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.