lisans koleji sol
lisans koleji
  • 10.08.2017
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Mustafa Kemal’i Koruma kanunu kaldırılmalıdır

Evvela şunu açıkça ifade edeyim ki büyük insanları kanunlarla korumaya gerek  yoktur. Böyle bir yola başvurmak o insandaki zaafları örtmekten başka hiçbir işe yaramaz. Büyük insanlar icraatlarıyla gönüllerini fethederler. Onların aleyhinde doğru olmayan her muhalefet değersizdir,  devasa dalgalar da olsa sert kayalara çarpması gibidir. 

          Başta bütün peygamberler ve onların izinde gidenler akıl almaz ithamlarla ve işkencelere maruz kaldıkları halde, muhalifleri onları asla çürütüp,  küçültemediler. Tarihin her devrinde yüceleri cüce yapmak, cüceleri yüceltmek mümkün olmamıştır.

         Batı dünyasından en açık ve berrak bir örnek şüphesiz ki  Galiledir.  Dünya dönüyor dediği için onu idam edenler bu gün insanlığın vicdanında mahkûm olmuşlardır.   Zaman en güzel bir müfessir olduğundan onun haklılığını ortaya çıkarmıştır.

          Firavun ilk laik sistemi ortaya atan bir zalimdir. Yeryüzü benim,  gökyüzü de Allah’ın olsun demiştir. Yeryüzünde Allah’ın hükümlerini kabul etmek istememiş ve bu alanın hiçbir kimseyle paylaşmayacağını ve yeryüzünün ilahı olduğunu iddia etmiş ve muhaliflerini bertaraf etmek isterken, kendisi bertaraf olmuştur.

       Sırası gelmişken bir hususu sizinle paylaşmak istiyorum.   Geçmiş yıllarda  Urfa da bir miting yapacaktık. Evrakları emniyete götürür götürmez. Şube müdürü beni emniyet müdürüne götürdü. Hakiye uzun hepsini anlatmama gerek yok, ancak bir ara Emniyet müdürü Mustafa Kemal hakkında ne düşünüyorsun diye sordu. “Neden sordunuz deyince bu hususta fikrinizi öğrenmek istiyorum.” dedi.

        Dedim ki Müdür Bey hem Mustafa Kemal hakkında koruma kanunu var hem de bana Mustafa Kemal hakkındaki fikrimi soruyorsunuz. O zaman o kanunu kaldırın bende rahat konuşayım diye cevap verdim.

          Evet;   ölmüş, gitmiş birisini korumak  için herhangi bir ülkede böyle  bir kanun maddesi  var mıdır, Tarihe mal olmuş Mustafa Kemalin her yönünü bilmek elbette  hakkımızdır.   Mesela Mustafa Kemalin hiç akrabası yok mu dur, doğrusu merak ediyorum. Şayet varsa şimdiye kadar neden bize tanıtmadılar. Bir köylüye sorsanız bile size yedi sülalesini anlatabilir.

          Çanakkale savaşında Mustafa Kemal bildiğimiz kadarıyla 64   (YARBAŞ)  yarbaydan bir tanesidir. Bir başarı elde edince Albaylığa  terfi ettirilir. Çanakkale savaşının komutanı bir alman generaldir. Çanakkale de elde edilen zaferden sonra İngilizlerin İstanbul’a mukavemet olmadan girişini ve çıkışını nasıl izah edeceğiz. Lozan antlaşması hakkında halen istenilen seviyede sağlıklı bilgilere sahip değiliz.

       Bir gecede bütün geçmişi yok sayan harf devrimi,   Zorla insanların başına geçirmek için çıkarılan şapka kanunu, batıdan ithal edilen sistem, gezici istiklal mahkemelerinde binlerce insanın idam edilmesi, halk sefalet içinde iken denizde keyif sürmek üzere Sayanora gemisinin alınması ve Ayasofya camiinin müzeye çevrilmesi, Saidi Nursi’ye ait kitapların bin defadan ziyade mahkemeye verilmesi, 28 yıl hapis yatması. Milli Şair Mehmet Akif’in Türkiye’yi  terk etmesi, İskilipli Atıf Hocanın Osmanlı döneminde şapka ile ilgili yazdığı kitaptan dolayı idama mahkum edilmesi  ve daha bir çok konularda tartışmamız gereken hususlar var.  


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.