lisans koleji sol
lisans koleji
  • 02.03.2017
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Muhasebecilerle bir hasbıhal

1 mart muhasebeciler günü imiş. Kutlama günleri o kadar çoğaldı ki sıkı takip etmek gerekiyor. Şanlıurfa Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler odası başkanı Sayın İbrahim Halil Akmanın nazik daveti üzerine verilen kahvaltıda buluştuk muhasebecilerle.

       Bu münasebetle davet edilen muhasebeciler bunu bir fırsat bilip derin bir sohbete dalıyorlardı. Belli ki birçoğu uzun bir zamandan beri birbirlerini görmemişler ve bazen başlarını kaşıyacak vakitleri yoktur. Onun içindir ki bu durumu güzel bir sohbetle değerlendirenler vardı.

       Günümüzde muhasebecilik mesleği her geçen gün biraz daha önem kazanıyor. İktisadi hayat ta dünyanın öbür ucundan, şehir ve köylere kadar birçok insanı ilgilendiriyor. Gerek ülkenin iç ve gerekse dış ticaret konularında muhasebecilere büyük görevler düşüyor.

       Muhasebeciler devlet ile vatandaş arasında adeta bir köprü görevini ifa ediyor. Bir taraftan devletin kasasına girecek paranın hesabını yaparken, öte yanan vatandaşın da mağdur olmaması için çalışmalarını titizlikle sürdürmek mecburiyetinde kalıyor. En ufak bir ihmal ve ya unutkanlık vatandaşın cezalandırılmasına yol açabildiğinden dosyalarını titizlikle takip etmesi gerekiyor.

        Muhasebecilik rakamlarla adeta oynayan bir meslektir aynı zamanda…

        Muhasebeciler hem devlete hem de vatandaşa karşı sorumludur.  Hatta yarı resmi bir devlet memuru veya maliye müfettişi de diyebiliriz.  Vergi kaçacağını önleyen ilk kapıdır. Hatta yarı resmi maliyeciliktir desek daha doğru olur.

          Nerede ise her gün birçok evrakı Maliyeye ulaştırmak zorundadır maliyeciler. Sadece maliye dairesi değil SGK ve İş kur la da zaman zaman muhatap oluyorlar, zamanla yarışıyorlar dedik.  Bilhassa maliye dairelerindeki yoğunluk işleri biraz daha zorlaştırıyor.

         Günümüzde muhasebeciler çoğu kez değişen kanun ve yönetmenlikleri sürekli takip etmek mecburiyetindedirler. Çünkü iktisadi hayat her zaman büyük bir değişkenlik içindedir.

          Muhasebeciler aynı zamanda  yatırım yapmak isteyen   veya bir iş kurmaya karar veren  vatandaşlara da önerilerde de bulunurlar..

           Muhasebecinin diğer bazı meslekler gibi tek sermayeleri elde ettikleri bilgileridir. Bu hususta ne kadar derinlik kazanırlarsa, bu bilgileri iktisadi hayata da yansımış olur.

            Öyle muhasebeci dostlarım var ki bazen sohbet anında şunu da söylüyorlar. Nerede ise gecenin yarısında bizi telefonla arayanlar olur. Aklına bir şeyler takılmıştır vatandaşın. Hele şu muhasebecimizi bir arayalım da takıldığımız konuyu soralım derler.  Demek istediğim vatandaşlarla zamansız bir iletişim içindedirler.

         Maliye Bakanlığının gayri resmi yardımcısı ve yan kuruluşu gibi olan muhasebecilerin gününü kutlarken başarılı olmalarını temenni ederim.

          Muhasebeci kardeşlerim beni bağışlasınlar konuya vakıf değilim, ancak bir vatandaş olarak bunlar kendime göre bildiklerimdir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.