lisans koleji sol
lisans koleji
  • 14.04.2017
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Milli Eğitimde yenilik

Urfa Milli Eğitim Müdürü sayın Şerafettin Turan, yeni görevine başladı, hayırlı uğurlu olsun. Kendisine hayırlı olsun ziyaretimizi yaparken evvelki Milli Eğitim Müdürümüz sayın Metin  İlci’den daha dolgun bir sima ile karşılaştım. Güler yüzlü, konuşması, davranışları samimi ve güven veriyor. Milli Eğitim camiasında daha da başarılı çalışmalarının devamını diledik bazı arkadaşlarla. Sohbet ediyoruz: Urfa da çocuklarımız Milli Eğitim hizmetleri açısından çok büyük problemler yaşıyor. Her yıl nerede ise bir şehir kadar nüfus artışı sebebiyle  çocuklarımızın eğitim ve öğretimini daha da içinden çıkılmaz hale getiriyor. Her yıl altmış bin yeni okula başlayan çocuklarımıza okul ve öğretmen bulmak kolay olmasa gerek. Bence ülkemizin en ağır yükünü Urfa Milli eğitim camiası yüklenmek zorunda kalmış.

 

Geçmişten gelen bazı eksik ve aksaklıklar da eklenince durumun vahameti ortaya çıkıyor. Gerek binlerce öğretmen açığı ve gerekse okulların yetersizliğini her zaman dile getiren yetkililer, bu sorunları bizden çok daha iyi biliyorlar amma, bu hususta  bir türlü istenilen seviyede bir çalışma yapılmıyor veya yapılamıyor.

 

Urfa’daki Milli Eğitimin problemi, sadece bürokratlarla çözülemez. Siyasetçilerin acilen harekete geçip, hem şimdiye kadar çözülmemiş ve bundan sonra çözülecek konuların birlikte değerlendirerek hayata geçirilmesi, özellikle iktidar olmuş siyasetçilerimizin bu hususu titizlikle takip etmesi  kaçınılmaz hale gelmiştir. Milli Eğitim Müdürümüz siyasi iktidardan istenilen seviyede destek almadığı sürece problemlerin çözümünde yalnız ve zayıf kalacaktır.

      

Urfa’da Milli Eğitimle ilgili acil bir plana ihtiyaç var. Yoksa bu husustaki problemler kar topu gibi daha da büyüyüp içinden çıkılmaz bir hale gelebilir.

 

Şimdi ki okullarımızın büyük çoğunluğu yetersiz. İkili eğitim ve öğretim yapılıyor. Sabah namazına giderken cadde ve sokaklarda kimseler yok amma bazı çocuklarımız uykusunu tam almamış ve istenilen bir kahvaltı yapamadan sokakta.

 

Bu durumda olan okulların idarecileri de perişan. Binlerce talebe ile ilgilenmek, hem okul alanındaki sıkışıklık, hem temizlik hizmetlerindeki aksaklıklar ve tuvalet ihtiyacı da işinin cabası.

 

Ancak Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Şerafettin Turan ve ekibi ne kadar başarılı olursa olsun asıl olan, müfredatın çocuklarımızın kabiliyetine ve zamanımızın şartlarına göre düzenlenmesidir. Bu yapılmadığı takdirde eğitimden istenilen seviyede başarı elde etmek mümkün değildir. Lüzumsuz bilgilerin kitaplardan çıkarılması, çocuklarımızın kabiliyetine göre derslerin azaltılarak verilmesi elzemdir. Çok şey öğretmek isterken, çok şeylerinde öğretilemediğini fark etmeliyiz artık.

 

Urfa Milli Eğitim Müdürü başta olmak üzere bütün ekip, gece gündüz çalışsa da diyelim ki okul sayısını ve öğretmen açığını halledip bu işin hamallığını yaptılar. Elbette bu eğitime biraz kalite kazandırabilir. Asıl olan çocuklarımıza eğitim ve öğretimin  kalitesini  kazandırmak gerekir. Asıl l problem derslerin çokluğu ve lüzumsuz müfredattır. Bu da ancak ve ancak Ankara’da çözülebilir.

 

Haydi kalın sağlıcakla…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.