lisans koleji sol
lisans koleji
  • 02.10.2017
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Milli Eğitim Müdürü ile bir hasbihal (2)

 

        Sayın Milli Eğitim müdürümüz Şerafettin Turan ile geçen pazartesi günü  bir araya geldik. Sayın Müdürümüz Urfa’da yapılacak çalışmaları anlattı ve istifade edebileceğimiz bir çok konuları da  özetledi.

 

         Aslında Milli Eğitim her ülkenin   can damarıdır. Kaliteli insanın yetişmesi kalkınmanın ana temelidir.

 

         Malum olduğu üzere  Almanya birinci cihan savaşına girmiş, 1946 yılına kadar devam eden  ikinci cihan savaşında da yine   Almanya hem mağlup ve  hem de  yerle yeksan olmuştu. Bu savaştan yirmi yıl kadar sonra  ise  ülkemiz 1960 lı yılların ortasında  Almanya ya işçi gönderdi. Yani onlar patron  biz ise işçi olmuştuk. İki büyük savaş geçiren Almanya ayağa ve atağa kalkmıştı.

 

           Türkiye Cumhuriyeti ise 1923 te Osmanlının mirası üzerine kuruldu Üç  tarafı deniz verimli top

rakları ve coğrafi zenginliği ile  dünyanın adeta kalbine oturmuş iken,   bu gün geldiğimiz nokta da teknoloji bilgi ve kalkınmışlığın  istenilen seviyede olmamasının  sebebi insanımızı heba ettiğimizin açık bir göstergesidir. Çünkü geçmişte liyakat  ve kalite önemli değildi. Resmi idolojiye bağlı olmak her şeyin üstünde telakki edilmiş ve bütün değerlendirmeler bu ölçüye  göre  yapılmıştı. Bu durum affedilmez vahim sonuçlar meydana getirdi.

 

          Onun içindir ki Milli Eğitimi yeniden ele alıp   dünya standartlarını  geride bırakacak bir  müfredata ve sisteme  ihtiyacımız vardır. Bunu başarırsak ilerlemiş dünya ülkelerini rahatlıkla yakalayabiliriz.

 

           O toplantıda bir çok arkadaşımız anlamlı  öneriler de bulundular.

            Ancak benim  o toplantıda   dile getirdiğim bir öneriyi okuyucular la paylaşmak istiyorum.

 

             Geçmişte ve halen Belediye Başkanlığı yapan herkese sesleniyorum. İmara açılan yeni alanlarda Milli Eğitimle beraber  hareket ediniz. Bu gün yeni okul yapmak için el yordamı ile  yer bulmaya çalışıyoruz.  Yeni okullar açmak  öncelikli hedefimiz olması lazım gelirken, Milli Eğitimin ve  çocuklarımızın   bu hayati  ihtiyacını   adeta görmezden gelenlere bu millet hakkını helal eder mi..

 

            Milletvekillerimizin  derhal  bu  konuya  el  atmaları  ve parlementoya bir kanun teklife vererek  İmara açılan yeni yerlerde okul ihtiyacını karşılamak için,  Belediyelerin İmar komisyonlarına  Milli Eğitimin dahil  edilmesi şarttır ve kaçınılmazdır.

 

              Suruç’a giderken yolun sol tarafında bir tarafta güneyde  gecekondu semti bir yanda kuzeyinde ise karayolu var. Bu iki ara bir derede  devasa binalar yapılmış ve birkaç lise oraya taşınacakmış. O semt okullar için neden seçildi doğrusu hayretler içindeyim. Urfa da başka  yer mi kalmadı  diye avazım çıktığı kadar bağırmak istiyorum.

 

              Okul müdürleri çırpınıp duruyorlar  okullara  hizmetli verilmiyor diye.. Verilse de yeterli olmuyor. Bu durumda Okulların temizliği  ve güvenliği  hangi imkânlarla  sağlanacak Okul müdürleri ve öğretmenlermi müstahdemlerin yapacakları işleri yapacak. Hem velilerden para toplamak yasak, hem de elemanları istihdam etme imkânı yok. Doğrusu Milli eğitimi her yıl artan nüfusu da hesaba katarsak çok büyük problemler bekliyor, bunlar daha büyük bir  yumak haline gelmeden inşallah çözülür.

 

            Kalın sağlıcakla.

 

          


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.