lisans koleji sol
lisans koleji
  • 25.01.2019
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Mehmet Emin Kuş’un Okuma parçaları

            Yazar kardeşimiz Mehmet Emin Kuş  Okuma parçaları diye bir kitap neşretti. Kalemine sağlık kardeşim.  Bu kitap tamamen kendi ürünüdür. Kitaba başkasından yaptığı alıntıyı aynen yazar ve kendine mal etmez. Bu günümüzde bence büyük bir erdemdir
              Günümüzde yazar diye kendini  tanıtmaya çalışan bazılarının başkasından ”intihal” yaparak veya internetten   aktardığı bilgileri kendine mal edip kitap veya makale yazanlara rastlıyoruz. 
        Okuma parçaları kitabını okuduğumda Mehmet Emin Kuş kardeşimiz alıntı yaptığı her şeyi  nereden alıntı yaptığı açık  yazmıştır. 
        Güçlülerin tarihi bölümünde “Kuvvetsiz adalet ve adaletsiz kuvvet ki büyük felakettir derken bu ifadenin sahibi(Joseph Joubert) ismini de zikretmiştir. Bir yazara yakışında budur. 
      Bu hususuta Bediüzzaman  der ki ; Kuvvet hakta olmalı, hak kuvette olmamalı.
        Bu asırda beni en çok rahatsız eden yazılar kendi üretimi olmadığı halde kendi başka yerden alıntı yaparak kendisine mal etmesi affedilmez bir felakettir.
Bediüzzaman der ki “ Şöhret zalimedir başkasının malını kendine mal eder”
         Şahsen yazdığım bir yazıda eğer çok bariz bir yanlış varsa, bu yazıyı başkasına  vermektenAllaha sığınırım Çünkü o yanlış bir başka insanın yanlış düşünmesine sebebiyet verir ve mesuliyeti muciptir,
        Mehmet Emin kardeşimiz saf duru  ve sade bir üslupla kaleme aldığı bu  kitabı tereddütsüz başkasına verebilir  veya tavsiye edebilirim.  Kitap   şan ve şöhret için kaleme alınmaz. Bunu yapmak şeytani arzuları tatmin etmekten öteye geçmez. 
 Bu kitap Topluma faydalı  verdiği   mesajlarla yüklü olduğu  için   anlam içermesi bence  gönül rahatlığıyla  okunabilir.
        Her ne kadarbu kitabı ihtiva eden yazılar geçmişte bazı gazetelerde makale olarak yayınlanmış isede  bunları bir kitap halinde toplamanın hiçbir mahzuru yoktur .Çünkü  kitaptaki konular her zaman geçerli olan konulardır.
      Bence “Okuma parçaları “ kitabı kendini daha çok iyi anlatmaktadır.
        Ben bu hususta  fazla yazı yazamıyorum Birkaç cümle ile meramımı anlatmaya çalıştım
 Mehmet Emin  Kuş kardeşime daha fazla hizmet etmeyi Rabbim nasip etsin.
Haydi  kalın sağlıcakla.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.