lisans koleji sol
lisans koleji
  • 11.10.2018
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Kaşmer Dağında yeni bir Urfa

      Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi Kaşmer Dağında yeni bir Urfa’nın  yapılacağını söyledi. Şahsen bu projeye karşı değilim. Her yeniliğin  elbette güzel ve anlamlı olması gerekir.

        Suriyede iç savaş olmazdan evvel birkaç kez Halep’e gittim ve bu şehrin bir çok tarihi ve turistik yerlerini gezdim. Eski Halep le Urfa arasında nerede ise bir fark yoktu. Sokaklarıevleri ,mimari  si birbirine benziyordu.

       Halep ‘te yeni bir mahalle kurulmuştu .ancak eski mimariye tamamen bağlı olarak Kesme taşlardan üç veya dört katlı evler yapılmıştı. Halep’n bu mahallesinde gezerken  kendinizi adeta yine tarihin kucağına atmış ve eski mahallelerde aldığınız feyz i orada da alırdınız.

          Gecen hafta sayın Büyükşehir Belediye Başkanı  Nihat Çiftçi konuşmasının bir bölümünde  şöyle diyordu. Urfanın beyaz kesme taşlarının dünyada  emsali  yok. Bu tespit güzel ve anlamlıydı. Ancak  belediyelerimizin bazıları   binalarını   kiralamak zorunda kalmış ve Urfa’nın beyaz kesme taşlarından yapılmış bir belediye binasının  olmaması çok büyük bir  eksiklik olarak karşımıza çıkıyor.

       Mademki Kaşmer dağında  yeni bir Urfa kurulacak bu projeyi güzel ve anlamlı bir fırsata çevirmek gerek.

          Halep örneğini bir kenara bırakıp yeni kurulacak Urfa’ya eski Urfa’nın mimarisi ile bezeyebilirsek Türkiye’de  bir çığır açmış olacağız. O zaman bu proje harika olacak ve belki ülkenin her yerinden ve yabancı insanlar bile bu mimariyi görebilmek için Urfa’ya  geldiklerinde  eski Urfa ile yeni Urfa arasında ki tarihi bağı ve mimariyi görecek ve  turizm içinde bir cazibe merkezi olacaktır.

Bunu  başarmak zorundayız. Onun içindiyoruz  ki Kaşmer dağında rastgele bir mimari uygulanmasın. Eski kesme beyaz taşlardan binalar yapılsın. Böylece yeni Urfa harika bir imarla taçlandırılsın.

          Urfalı kardeşlerimizi    yeni bir Urfa’nın  inşası ve  böyle bir projenin gerçekleşmesi için Belediyelerimizle birlikte hareket etmeye davet ediyorum.

             Önemli olan zoru başarmaktır. Bu günkü teknoloji ile bunu gerçekleştirmek mümkündür.

              Sayın Belediye Başkanı ve yetkililerinden şunu istirham ediyoruz. Kaşmer dağında yapılacak yeni   Urfa’yı kurmak için binaların hiç olmazsa ön cephelerinin   beyaz kesme taşlardan yapılmasını şart ve mecburi yapmak gerekir.  O zaman yeni Urfa gerçek  Urfa olur.

A.Kadir İkbal

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.