lisans koleji sol
lisans koleji
  • 24.01.2016
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Kadirilerin muhteşem ibadeti

        Kadiri Tarikatının kurucusu Şeyh Abdülkadir Geylani büyük bir alim olmakla beraber zamanın manevi kutbu azamıdır. Onun manevi hizmeti günümüze kadar uzanmış ve bir çok ülkelerde milyonlarca müntesibi vardır. Bu müntesipler Kur’an ve Hz. Peygamberin (a.s.m.) sünneti üzerine hareket ederler. İlim ve ahlakı ön plana çıkarırlar.

         Bu büyük İslam rehberinin gösterdiği istikamet te hareket edenler inşallah Allahın rahmetine nail olurlar.

         Geçen günler Urfa Arena stadında değerli kardeşlerimiz den Kadiri dergahının tertip ettiği etkinliğe Fatih Çıtlakın güzel ve anlamlı konuşmasından faydalandık  ve inşallah hizmetlere vesile olmuştur,

          Zikrullah Kadiri tarikatında  aleni olarak yapılır. Sesli olarak yapılan zikir adeta tabiat âlemine atılan bombalar gibidir.

Kadiriler bu zikri hem namazdan, hem de Allahın yarattığı âlemden örnek almışlardır. Malum olduğu üzere  camilerde imamlar sabah, akşam ve yatsı namazını sesli okur. O namazlarda  cehri yani sesli ibadet vardır. Diğer  farz rekatlarını sessiz okurlar zaten Nakşilerde sessiz alemden örnek alarak iç alemde hizmete vesile olmuşlardır.

         Evet Allahın yarattığı bu muhteşem âleme baktığımızda kuşların bazen tek tek bazen birlikte bir orkestranın elemanları gibi küçücük ağızlarıyla çeşitli sesler çıkararak  cıvıl cıvıl ötüşleri,  denizlerin  sanki bir huşu içinde karaya  vurarak Ya Celil Ya Celil der gibi andıran  muhteşem bir zikri İlahiyi bizlere ihtar etmeleri, Rüzgarın esmesiyle sonsuz ağaç yapraklarında meydana gelen hışırtılı sesler, gökyüzünün kulaklarımıza çınlatırcasına bulutların çarpışarak şimşekleri bizlere gösterip gürültü çıkarması bu kainat mescidinde sesli bir zikrullahın cereyan ettiğini açıkça duymakta, görmekte ve anlamaktayız.

           Urfa da Dergah camiinde cumhuriyet döneminde dahi  susturulamayan her sabah ve ikindi namazından sonra belki dünyada çok az benzeri bulunan sesli bir zikir vardır. Bu zikir ferdi olarak yapılmaz. O Zikri ezberleyenler birlikte okuyarak bu zikri yaparlar. Ülkemizin çeşitli  yerlerinden bu zikri dinlemek  için bazı insanlar Urfa’ya gelirler ve bu zikri dinledikten sonra  hayran kalırlar.

             Meşhur yazarlardan Faik Bulut bir gün bana telefon ederek Urfa  Dergah camiinde yapılan  sabah zikrini dinlemek üzere yardımcı olmamı istedi , Sabahleyin birlikte  Dergah camiine gittik ve zikri dinledi, çok etkilendi. Yaşadığı bu olayı Atlas dergisinde Urfa İstanbul tasavvuf yolu diye  bir yazı ile de  kaleme almıştı.

              Yıllarca birlikte hizmet ettiğimiz emekli öğretmen Akif Bay bostancı nın oğlu Hayati Bay bostancı ve arkadaşlarının  Arapça, Türkçe ve Kürtçe olarak okudukları İlahiler dinleyenlere büyük bir manevi haz verdi.

             Kadiri kardeşlerimizin birlikte zikretmeleri görülmeye değerdi. Kiyafetleri duruşları oturuşları İslami edebin bir yansıması idi.

             Malum olduğu üzere bu gün Müslümanların en büyük ihtiyacı İttihadı İslam dır. Bediüzzaman Said-i Nurs i  bu asırda ittihadı İslamın  en büyük bir farz olduğunu vurguluyor. “mesleğim haktır daha  güzeldir diyebilirsin, amma hak  yalnız  benim mesleğimdir diyemezsin.” Diyor ve  elbette bütün İslam alimleri de aynı hedefi gösteriyor, 

              Her kes  kendi meslek ve meşrebini yaşamalı ve yaşatmalıdır. İslam ittihat dinidir ihtilaf dini  değildir. Allah ve Resulü birleşin diyor. Eğer ayrılık içinde olursak bu emirleri yerine getirmemiş oluruz. Birbirimizi ne kadar sever ve anlarsak Allahın rahmeti tecelli eder. Şahı Geylani,  rehberimiz ve büyüğümüzdür. Allah ondan ve onun çizdiği hizmeti rehber edinenlerden ebeden razı olsun.

            Bu organizeyi yapanlar inşallah tekrarını yaparlar ve  bu muhteşem  hizmeti devam  ettirtirler..

 

            . Ayrı çalışmak asla ayrılık değil, yapılmayan bir hizmeti yapmaktır. Çünkü ben onlardanım, onlarda bendendir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.