lisans koleji sol
lisans koleji
  • 23.07.2019
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

İnfaz yasasının gecikmesi

   Bir yıldan fazla bir zamandan beri infaz yasası hakkında gerek iktidar ve gerekse diğer bazı partiler tarafından bazı yorumlar yapıldı.

   Sayın Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleri yapılmazdan evvel kalabalık bir gurup tarafından “af af” bağıran bazı insanlarımız Sayın Reisicumhura bu mesajı verdi. Sayın Reisicumhur ise bu hususta gerek Adalet Bakanlığı ve gerekse Meclisin bu konuyu ele aldığını ifade etti.

      Geçmişte de bazı iktidarlar zaman zaman af kanunu çıkarmışlardır Hukuki boyutunu hukukçulara bırakarak başka bir hususu değerli okuyucularla paylaşmak istiyorum.

         Cezaevinden tahliye edilen bazılarından özellikle soruyorum . Çünkü cezaevlerinin durumu son derece vahim bir hale gelmiş,  yaşama şartları nerede ise ortadan kalkmış ve cezaevleri  adeta  işkence evi  haline dönüşmüştür.

          Mesela Urfa eski cezaevinin kapasitesi 380 kişi olarak tasarlanmış iken şu anda 1400  kadar  kişinin bu cezaevinde bulunması, hayat şartlarının ne kadar dibe vurduğunun açık bir göstergesidir. Tahliye olmuş birisi aynen şunu anlatıyor.  Koğuşlarda nerede ise yatacak yer kalmamış, sabah namazını kılmak isteyen birinin seccadesini serip namaz kılması imkansız hale gelmiştir. Çünkü insanlar yan yana ve hiç yer kalmayacak şekilde yatmaya mecbur kaldıklarından adım atacak bir   yer kalmamıştır.  Bu kadar sıkışık bir durumda kalan mahkum veya tutukluların nefes almaları da ayrı bir  çiledir.

         Evli olan her mahkum veya  tutuklunun her üç ayda bir  eşiyle pembe odada bir araya gelmesi ni kanun emreder. Ancak l400 kişinin yarısı evli olsa bile cezaevindeki  bir insanın böyle bir haktan istifade etmesi  nasıl ve hangi imkanlarla sağlanacaktır. Çünkü koca cezaevinde sadece iki adet pembe oda bulunmaktadır.

       Cezaevindeki yakınını ziyaret etmek isteyen  başta , kadın, ihtiyar ve   çocukların çektiği eziyet ancak görülmek le anlaşılır.

          Bütün bunlara ilaveten bir yıldır tartışılan ve bir türlü hayata geçirilmeyen,  infaz yasası gerek cezaevindeki insanların ve gerekse  yakınlarının  psikolojisini  ne hale getirdiğini tasavvur edin. Her geçen dakika saatlere,   günler  ise  senelere dönüşen bir bekleyiş haline gelmiştir.

           İslam da bazı suçlar devlet  tarafından  asla affedilemez. Adam öldürme, hırsızlık ve zinanın dışındaki suçları hukukçular tartışabilirler.

                Ülkeyi yönetenler konu  ister  af olsun ister infaz yasasındaki değişiklik olsun ya bundan hiç bahsetmeyip   gündeme getirmeyeceklerdi,  yahut ta  bu  projeyi derhal hayata geçirmeleri  gerekirdi. Çünkü bazı insanlara  artık  bu kadar  EZİYYET YETER diye haykırmak geliyor içimden.. Ey siyasetçiler   bazı insanlarımızı boş bir hayal ve ümitsizliğe sürüklemeyin ve  onlara hayatı   zehir etmeyin lütfen, aradan geçen bu kadar zamana rağmen infaz yasası hakkında  bir karar vermenin zamanı  hala   gelmedi mi ? Hani geciken adalet,  adalet değildi.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.