lisans koleji sol
lisans koleji
  • 19.04.2021
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Hüsnü Bayramoğlu ve Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi

Hüsnü Bayramoğlu ağabey Üstad Bediüzzaman Said-i Nurs'inin varislerindendi. Bütün hayatı İslami hizmetle geçti. Bir çok mahkemelerde hakkında dava açıldı. Hiçbir zaman yılmadı, eğilmedi dimdik ayakta durdu.

Yıl 1976 olsa gerek. Hüsnü ve Abdullah Yeğin ağabey birlikte Urfa ya gelmişlerdi . Dabakhane camisinin karşısında medresemiz vardı. Talebelere tahsis edilmişti. Bu her iki ağabeyi orada misafir ettik. Ta o tarihte Hüsnü ağabey aynen şunları söyledi.

"VAKİT GEÇİYOR, ZAMAN DARALIYOR, BİR AN EVVEL RİSALE-İ NURLARI KÜRTÇEYE TERCÜME EDİN" diyerek meydana gelecek vahameti görür gibi olmuştu.

Rahmetli Üstadımızın "Ayasofya'nın açılışını ben göremem amma Hüsnü görecektir" diyerek verdiği mesaj ; Bediüzzamanın bütün varislerinin vefatından sonra hayatta kalan son talebesi Hüsnü Bayram ağabeyin bu tarihi olaya şahitlik etmesi , Allah'ın izin ve rahmetiyle gerçekleşmiştir..

Hüsnü ağabey Bediüzzaman'ın şoförlüğünü yapmış adeta onun ayrılmaz bir parçası olmuştu. Ayrıca Bediüzzamanın rahle-i tedrisinde Kur'an haki katlarını bizzat kendisinden ders almış ve onun terbiyesinde nadide bir çiçek gibi yetişmiştir.

En çetin zamanlarda en çetin mücadeleyi veren bu ağabeyimizin rahmeti Rahmana kavuşması bizleri derinden üzmekle beraber elbette her fani gibi bizlerde, bir bir aynı yerin yolcusuyuz.

Üstadımızın varis tayin ettiği hiç kimse hayatta kalmadı. O kitaplarda isimleri yazılı fedakar mücahitler rahmeti Rahmana kav uşurken, Tarihçe-i hayatta ismi geçen Suriyeli Profesör, Hüseyin Abdülhadi sadece hayatta kaldı.

Allah var elbette gam yok amma, başımızdaki büyükler hayatta iken arkamızda duran sıradağlar gibiydiler. Tarihte eşine ender rastlanan büyük bir davanın büyük öncüleri idiler.

Suriyeli büyük Alim ve prof. Mustafa Müslim de G.Antep te Bediüzzamanın projesi olan Zehra Üniversitesini kurmuş ve bu üniversitenin rektörlüğünü yaparken, bir kaç gün evvel o da Rahmeti Rahmana kavuşmuştu.

Yerin altı. yerin üstünden daha hayırlı olduğu bir dönemi adeta yaşıyoruz. Etrafımızdaki büyük çınarlar bir bir devriliyor.

Allah bu yolda mücadele verenlere ve tüm ehli imana gani gani rahmet eylesin. Allah'ın lütuf v.kerem ve ihsanı onların üstüne olsun ve kabirleri nura gark olsun.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER