lisans koleji sol
lisans koleji
  • 04.04.2016
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Hırbezeri muhtarı şehit edildi

             Siverek’in Hırbezeri köyü  muhtarı İbrahim İnco akrabamdı. Kendi halinde mütevazi bir hayatı olan yaşı nerede ise altmışa merdiven dayamış biriydi.  Teröristler tarafından katledilen ve bindiği arabası düşük bir model olduğundan rahmetli İbrahimin maddi varlığın da ortaya koyuyordu.

            Rahmetli İbrahimin 14 çocuğu vardı. İkisi erkek amma daha askerlik çağına bile gelmemişlerdi. On iki  kızından altısını evlendirmiş diğer altısı ise henüz evlenmemişti. Takdir edersiniz ki bir evde en büyük problemlerden biri de kızların bekâr kalmasıdır. Çünkü erkekler bir  çok yerlere de  bir işte çalışabilirdi. Amma kızlar için bu durum hele bizim bölgemizde çok zordu. Bunları anlatmamın sebebi vahşi katiller  öldürdükleri insanın arkasında ne gibi felaketler  bıraktıklarını  göz önüne sermek ve katillerin asla ve asla bu tür durumları  hiç umursamadıklarını nazarınıza vermek içindir.

           İbrahim İnco  olay sabahı  evinden bir işe gitmek veya bir dostunu görmek üzere yola çıkmıştı. Siverek Viranşehir arasındaki yolda  kendi köyünden 20 Km. kadar uzakta idi. On beşinci km.de askeri arabanın geçişi sırasında yol kenarına konulan bir bomba patlamış ve üç asker hayati tehlikeleri olmayacak şekilde hafif yaralanmışlardı.

           Terörsitler motosikletle Siverek’e doğru giderken Olay yerinden belki beş dakika sonra  beş kim. kadar ilerde İbrahim İnco ile karşılaşmışlardı. İbrahim İnco nun kafasına bir kurşun sıkılmış ve arabası gasp edilerek ters bir istikamete doğru getirilmişti. Teröristlerin gayesi izlerini kaybettirmek, hem bindikleri vasıtayı  ve hem de  hedefi değiştirmişler ve  gasp edilen vasıtayı  bir köyün yakınına bırakarak  sırra kadem basmışlardı.

           Malum olduğu üzere teröristler olay yerinden motosikletle uzaklaşırken birkaç dakika sonra Muhtar İbrahim İnco ile karşılaşmışlardı. Bazıları olayı  saptırmak isteseler de olayın biçimi  açıkça gösteriyor ki İbrahim İnco iki şey için katledildi. Ya teröristler arabasını gasp etmek istediler oda direnince onu öldürdüler, ya da yoldan geçerlerken İbrahim İnco onları tanımış olabilirdi.

           İbrahim İnco da Kürttü . Çocukluğunda Türkçeyi bilmezdi. Maddi imkânları ise son derece kısıtlıydı. Çevrede sevilmiş olmasından dolayı da muhtar seçilmişti.

            İbrahim İnconun iki defa taziyesine gittim, emin olun ki oradaki bütün Kürtler teröre lanet okuyordu..

           Ey Kürt milliyetçileri terörün kurbanı bir Kürt olduğundan ona sahip olma ahlak ve cesaretini gösterebilirimisiniz. Acabalarla fakatlarla olay geçiştirenler çok olacaktır. Hatta katledilen  Kürt olmasa bile aynı duyarlılığı vicdanlarında hissetmeyenler insanlıktan ne kadar nasip almışlardır.

 

            Ateş elbette  düştüğü  yeri yakar Allah Adili mutlaktır insanların evlerine barklarına ateş düşürenler bir gün mutlaka aynı ateşle imtihan olurlar,.Mevla görelim neyler neylerse güzel eyler.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.