lisans koleji sol
lisans koleji
  • 25.04.2019
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Dünyanın en büyük devlet üretme çiftliği bizde birde halimize bak

    CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na şehit cenazesinde yapılan saldırı, tüm Türkiye'yi derinden sarsan, kıvılcımlı bir olaydı.
    Neyse ki psikolojik bir travmadan öteye gitmedi. Bu üzücü hadise çok kötü sonuçlara da yol açabilirdi.
Egemen söylemin sahibi siyasi aktörler, medya gücü ile siyasi rakiplerini düşmanlaştırdıkça, öcüleştirdikçe buna benzer olaylar yine kaçınılmaz olabilir.
    Bir toplum yasında da sevincinde de ortak bir paydada buluşamıyorsa bu işe sebep olan her kesim kendini yeniden değerlendirmeli, ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı siyasi söyleminden vazgeçmelidir.
Siyasi aşırılıkların holiganca bir tutumla şiddete evirilmesi kendiliğinden olan bir durum değil. Elbette ülkemizde karışıklık çıkması için üstün caba harcayan birileri var. Bizim siyasilerimiz bu kişilere fırsat vermemesi gerekirken, meydanlarda televizyon ekranlarında her gün yeni bir olayın fitilini ateşlemekten de geri durmaması ayrı bir sorun.

    Tarihimiz ağır travmalarla dolu. Rakip ya da farklı görüşleri “hain” olarak suçlarken kendisini de vatansever olarak kutsamak kıvılcımları körüklemekten başka bir şey değil. Gelecek nesillere kötü ağır travmaları günümüz siyasilerinin miras bırakmaması gerekiyor.

    Öfke ve nefret dilini bırakmamız lazım. “Kızgın demirleri soğutmamız gerek.” Bunu da sözde değil, özde yapmamız gerek.            
İlk önce sakinleşmeliyiz.
    Ülkemizi büyük kırılmaların kıyısına sürükleyen her türlü siyasi söylemi süratle terk etmeliyiz.
    Vatanseverlik yüksek bir değer, yüce bir duygudur. Ve hiçbir siyasi partinin ya da grubun tekelinde değildir.
    Kapsayıcı bir vatanseverlik ülküsü etrafında toplumu yeniden kenetlemek, ortak sevinç ve acı paydasında yeniden buluşturmak tüm siyasi çevrelerin ilk hedefi olmalıdır.

    Gerçek vatanseverlik 82 milyon insanımızı bir arada yaşatacak sevgi dilini egemen kılmaktır. Koltuk için çok kutuplu yapıları dini söylemlerle soslayıp soslayıp servis etmek değildir.
    Türk Milleti zekidir. Aklını hiçbir kimseye kiralamaz, kiralatmaz.
    Kendisini ve ülkesini çevreleyen öfkeye ne aklını ne de gönlünü kaptırır.
    Sakinleşelim.
    Birlik ve dirliğimizi tehlikeye atmaya çalışanlara fırsat vermeyelim.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.