lisans koleji sol
lisans koleji
  • 12.10.2018
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Dağ eteği projesi neden askıda kaldı

           Haliliye Belediyesine bağlı Dağ eteği İmara yıllarca evvel açıldı. Ancak bir yerin imara açılması parselasyon yapılmadığı sürece askıda kalır. Çünkü  Yol Su ,Kanalizasyon ,Doğalgaz ve elektrik  gibi ihtiyaçların  karşılanması için yapılacak  çalışma mutlaka gereklidir

           Biri yer imara açıldığı zaman hangi belediye olursa olsun ben istediğim zaman oraya hizmet götürürüm anlayışı doğru değildir ve yatırım yapanlara zarar verir. Çünkü bir yer imara açılmışsa orada inşaat yapmak isteyenler yatırımyapmak  için bir bedel ödüyorlar.  Belki elinde avucunda ne varsa oraya yatırım yapanlar var.  Bu insanlar ne haram  işlediler nede yanlış bir şey yaptılar. İmara açılan yerden arsa aldılar.

           Eğer imara açılacak bir yere Belediye hizmeti gitmeyecekse zaman  o yer imara açılmasın. Vatandaş perişan ve mağdur edilmesin. Belediye yetkilileri  üzerlerine düşen hizmeti yapmaması veya aksatması   kul hakkına girer ve vebali büyüktür. Yoksa ben istediğim zaman hizmet götürürüm anlayışı bilhassa seçimle gelen Belediye başkanları için asla doğru bir yaklaşım değildir.

             Belediyecilikhizmeti  yeni imara açılan yerlerdeki projelerin hayata geç irilmesiyle ortaya çıkar.

      Diyelim ki  bir ilçe belediyesinin bütçesi ve gücü  yeni imara açılan bir yerin  alt yapısında cılız kaldı Büyük şehir belediyesinin yardıma koşarak o hizmeti   tamamlaması vatandaşın vaz geçilmez  hakkıdır.

Nitekim  hemşerimiz  İbrahim Tatlıses bile Dağ eteğinde yapılmayan hizmeti dile  getirdi ve bu hususta yetkililere seslendi. Tabii haklı olarak. Çünkü o insanda oraya yatırım yapanlardan biri.Yatırım  yapmak el betteki bir  kazanç  elde etmek yapılır. Bunun hiçbir yanlış tarafı yoktur.

             Belediyeler arasında koordinasyonun kopukluğu sanki göze çarpıyor. Her belediye kendi anlayışına uygun bir tavır sergiliyor. Belediye hizmetleri hiç kimsenin şahsi tasarrufunda değildir ve olamaz. Belediye Başkanları şahsi olarak uyum sağlamasa da hizmette bu uyumsuzluk geçerli değildir.

          Büyükşehir Belediyesinin imara açtığı Kaşmer dağı konusu gündemde iken haklı olarak şunu söyleyenler vardır. Daha evvel imara açılmış yerlere evvela hizmeti götürün sonrada Kaşmer Dağına hizmet yapılsın. Bu doğru ve samimi biri yaklaşımdır. Dağ eteği hizmeti aksamaya devam eder  vehiz met Kaşmer dağına kayarsa bu hem büyük bir vebal ve hem de insanlarımız tarafından  asla hüsnü kabul göremez.  Eskiden imara açılmış yerlere hizmeti öncelemek doğru olanı yapmaktır.

            AK Parti ve yetkililerinde devreye girerek gereken hizmetin yapılması  için ağırlığını ortaya koyması  lazımdır..  Çünkü Belediyeler bizimdir ve  hizmet herkese lazımdır.  A.Kadir İkbal

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.