lisans koleji sol
lisans koleji
  • 04.04.2016
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

CHP Milletvekilleriyle bir hasbıhal

      CHP Trabzon milletvekili sayın Haluk Peşken ile Maraş Milletvekili sayın Ali Öztunç ve Urfa CHP il Başkanı sayın Aziz Aydınlık ile  birlikte  Şanlıurfa  Olay Gazetesinde bir araya geldik. 

      Urfa'nın emektar  yazarlarından sayın Naci İpek ve Mehmet Göncü ağabey ile Misbah Hicri ve Bilal Bebe de bu toplantıda vardı.

      Bu toplantıyı tertip eden ve bizi bir araya getiren Olay gazetesi sahibi Çelal Çiftçi kardeşimizdi.

       CHP milletvekilleri Urfa'yı masaya yatırmak için çalışma yapmışlar ve  kendilerine göre bazı bilgilere ulaşmışlardı. Bu durum elbette sevindirici idi. Muhalefet partilerinin de Urfa ile ciddi manada ilgilenmeleri hem görevleri ve hem de gerekliydi.

       CHP milletvekilleri  de  mevcut siyasi anlayışın gereği olarak bir çok konu da iktidarı eleştirdiler. Her siyasi parti kendi muhalifini eleştirebilir buna hiç kimsenin itirazı olamaz. Eğer eleştiri olmazsa zaten muhalefetin kıymeti har biyesi kalmaz.

         İzmir'i onlarla konuşmak istiyordum 

         Şahsen   İzmir'e özel bir ilgim var çünkü İzmir de  askerlik yaptım, geçmişteki hatıraları der hatır etmek,  hem de çok sevdiğim bazı dost ve akrabaları ziyaretle beraber  Ege denizinin o muhteşem görüntü ve havasını teneffüs etmeyi her zaman özlemişimdir .Her yıl İzmir'e gitmesem  büyük bir eksiklik ve hasret hissederim.

       Bunları kısaca yazmamın sebebi İzmir'i biraz da bildiğim içindir

        Konuşma sırası bana gelince misafirlerimize şöyle bir sual sordum. İzmir sizin partiniz tarafından yönetiliyor, neden iktidarın elinde bulunan  İstanbul ve Ankara'dan daha ilerde değil.Bu hususla ilgili iki misal arz ettim. Geçmişte  deniz kenarındaki  kordon boyu ailelerin rahatlıkla gezdiği harika bir mekândı. Şimdi nerede ise boydan boya meyhane olmuş. İnsanlar artık eskisi gibi o mekanda aileleri  ile birlikte gezemiyorlar,. 

         İkinci husus İzmir 'de  son derece tartışılır ve şehircilik anlayışına asla uymayan bir imar felaketidir. Halbuki yeni yerleşim yerlerinde geleceğin ihtiyacına da cevap veren bir anlayışın imara yansıması lazımdır. Gelecek nesillere yaşanabilir bir miras bırakmak gereklidir. Emin olun İzmir de  öyle yerler vardır ki iki araba yan yana geçemez..Bahsettiğim yerler yeni imara açılmış bazı yerlerdir.Bunu her zaman ispat etmeye hazırım veya İzmir'de yaşayan bir  avukat arkadaşımı oraları göstermek için yönlendirebilirim.

         Sayın Milletvekili Peşken İzmir'in  Kordon boyu ve bazı yeni  İstanbul Taksim Meydanında aynı şeylerin olduğunu söyledi  Halbuki İstanbul'da Avrupa yakasındaki hava alanından tutun nerede ise bütün sahil boyunca ta Pendik'e kadar halkın çok rahatlıkla oturup piknik yapacağı geniş parklar yapılmış , Üsküdar, Kadıköy ve daha nice sahiller halkın rahatlıkla dinleneceği yerler. Geceleri insanlar bu mekânlara gelir. Taksim meydanı ise geceleyin ailelerin dolaştığı bir yer değildir. 

       Bizler arkadaşlarla bütün siyasi partilerle bazen biri araya geliyoruz. En can alıcı soruları soruyoruz. Eğer böyle yapmasak o zaman neyi konuşacağız. Onlar gibi düşünüp onlar gibi karar versek doğrular ortaya çıkar mı.

       Evet Sayın CHP lideri sayın Kemal Kılıçdaroğlu da geçen yıllar Urfa' ya gelmişti Ona da şöyle bir soru sormuştum  Sayın Kılıçdaroğlu dünyanın her yerinde muhalefet güçlenir iktidar zayıflar siz neden bir ömür boyu  muhalefettesiniz Burada bir problem yok mu. Devamla şöyle dedim. Mesela Peygamberimize hakaret içeren o karikatürleri neşreden bir gazetenin yanında sizin arkadaşlarınız durdu. Halk bunları görüyor. CHP lilerin içersinde de  din dar  insanlar var. Sayın Kılıçdaroğlu bu soruya cevap vermedi . Cevap vermemesini eleştirmem çünkü ;  sükût ikrardan gelir.

         Evet Sayın Haluk Peşken gezi olaylarında bazı  CHP li milletvekilleri Homoseksüellerle beraber poz verdi.  Halk bunu görünce ne düşünür dersiniz.

 

         Halkın inanç veya değerlerine rağmen yapılan siyaset asla başarılı olamaz. Gayem sizi kırmak  değildir Parti içi muhalefet olmayınca her kes yaptığını doğru zannediyor.Siyasilerin doğru olan muhalif fikirlere tahammülsüzlüğü gerçekleri  örtmeye yeter de artar bile.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.