lisans koleji sol
lisans koleji
  • 08.10.2018
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Nihat Çiftçi'ye

      Geçen Cumartesi gecesi sizi Güneydoğu Tv de biraz izledim. Açık söyleyeyim çoktan beri Belediye başkanlarımızın pek izlemiyorum. Çünkü İstanbul ve Ankara Belediye başkanları arada sırada Tv. Lere beyanat veriyorlar. Bizde ise nerede ise sıra yok.  Gerek Urfa  ve gerekse diğer kanallardan hiç eksik olmuyorlar. Tabii televizyonlara çıkmanın da herhalde bir bedeli var.

     Sayın Nihat Çiftçi beyefendi Urfanın beyaz taşlarında bahsettiniz.  Dünyada benzeri yokmuş. Çok sevindim ve böyle bir imkanı veren Allaha şükrettim. İyide bu taşlardan Belediye olarak  bir tek bina yaptığınızı bilmiyorum.  Halebe gidenler bilirler. Savaştan evvel Halep’in bir mahallesinde binaların ön cephesi  tamamen beyaz taşlardan   yapılıyordu ve  eski mimari ile barışık bir yapılanma  vardı. Mademki Urfa böyle bir imkâna sahip neden yeni imara açılan bir mahallede böyle bir mecburiyet getirilmedi.

            Urfa’nın ziraatından bahsediliyordu. Güzel kardeşim. GAP projesi yapılırken yılda üç verim alınacak deniliyordu. Şimdi ne oldu. Urfa sebze ve meyvesini dışardan alıyor. Bırakın Türkiyeyi kendine yetecek kadar üretim bile yapamıyor. Güya GAP havaalanı dünyanın bir çok ülkesine sebze ve meyve  ihraç edecek şekilde planlanmıştı. Dünyanın en iyi buğdayı Harranda yetişirken Harran ovası pamuk ovası oldu. Çukurova  yıllarca pamuk ektiğinden toprağı ne hale geldi. 

            Ayrıca yeni imar yerlerinin de açılacağından bahsettiniz. İyi de daha evvel imara açılmış bazı yerlere hiçbir ne alt nede üst yapıyı hizmeti yapılmadığından bazı insanlar yaptıkları yatırımdan binlerce kere pişman oldular. Hem imara bazı yerler açılıyor hem de hiçbir hizmet götürülmüyor. İnsanlara zarar vermeyi ne dinimiz nede insaniyet asla kabul etmez. O zaman imara açmayın , yahut ta imara açtığınız yerlere gerekli olan hizmetleri götürün. Aklıma ne eserse onu yaparım diyenler bu şehri ne hale getirdiler.

           Parklar konusuna sizleri tebrik ediyorum

           Üniversitede on binlerce yavrumuz okuyor. Ayrıca Tıp fakültesi hastanesine her gün belki binlerce insan gidip geliyor.  Bu insanların ihtiyacını otobüslerle karşılamak dönemi çoktan bitmiştir. Raylı sistemden başka çare yoktur. Her yıl  Harran Üniversitene  yeni açılan bölümler nedeniyle binlerce talebe daha  alınmaktadır.. Belki birkaç yıl sonra bu Üniversitenin kapasitesi birkaçkat  daha artacaktır.

         Şehrimizin içinden geçen Fıratın suyu ne karakoyun nede sırrın deresine akıtılabildi. Eğer Öyle olsaydı şehrin çehresi değişecekti.

         Daha birkaç yıl evvel imara açılan sizin de geçmişte Belediye Başkanlığı  yaptığınız Kara köprü şimdiden  cadde ve sokakları ihtiyaca cevap vermiyor.  On yıl sonra  ne hale gelecek Allah bilir. Trafik bazı saatlerde adeta felç oluyor.

Çevik kuvvet kavşağı ağır aksak yürüyor bakalım o da  ne zaman bitecek.

            Seçim yaklaşırken icraat ve  yapılan hizmet  halkımızın en büyük beklentisidir. Bizden söylemesi. Daha konuşulacak çok konu var buda böyle biline. A.Kadir İkbal

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.