lisans koleji sol
lisans koleji
  • 10.04.2015
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

BİR YAZARIN SERÜVENİ (M.Kemal Uğuzlu başını aldı gidiyor)

       Son zamanlarda Urfa’mızın çok kıymetli yazarlarından M. Kemal  Uğuzlu (Kemalettin Hoc a) büyük bir gayret sarf ederek kendini iyice yazarlığa verdi. Bir yıl içersinde Siverek destanı, Bir Başka Dürbün ile Kürt Sorununa Bakış ve bin yıllık kardeşlik tehlikede başlıklı kitapları merakla okunmaya başladı.

    Kürt sorunu ile ilgili olarak kitabın baş taraflarında kendini tanıtırken belki farkında olmadan teknik hatalar yapmış ise de  İslam’dan mülhem olarak ortaya koyduğu birleştirici ifadeler dikkate şayan.  Günümüzde birçok insanlar şu veya bu sebepten dolayı ayrılıktan bahsederken Kemaleddin Hoc a ayrılık içinde birliği yakalamak için büyük bir çaba gösteriyor. Osmanlının yıkılışı  ve hilafetin kaldırılmasıyla İslam birliğinin dağılması ve Cumhuriyet döneminde ırkçılığın öne çıkarılması, ümmet anlayışından vaz geçilmesinin sonuçları ve bu sonuçların doğurduğu felaketleri sıralarken sosyolojik tahlilleri de ön plana çıkarıyor.

     İslam’dan vazgeçmenin sonucu olarak ümmetin parçalanması ve bilhassa ülkemizde mağdur ve mazlum durumuna düşürülen Kürtlerinde perişan halini dile getiriyor.

     Müslümanların dinini Kürtlerin ise dillerini ve inançlarını kaybettirme çabası içinde olan Cumhuriyetçilerin yaptığı tahribatın onarılması gerektiğine işaret ediyor, Hastalığı teşhis ettikten sonra tedavinin çarelerini arıyor.

     Şüphesiz ki her Müslüman’ın bütün bu oluşumlar karşısında endişe içinde olması kaçınılmazdır. Hastalığın kaynağı bulunduğu zaman tedavi biraz daha kolaylaşır. Nasıl ki maddi hastalıklar için doktora ve onun verdiği reçeteyi kullanmak için eczaneye gider ilaç  alır ve tedaviye başlarız aynen onun gibi gerek devlet ve gerekse toplumsal hastalıkların tedavisine ilaç ve merhem olacak birinci derecede Kur’an ve sünnettir. İşte Kemaleddin Hoca bazı  yazarların yaptığı gibi pusulayı batıya çevirmiyor. Aslında bu hastalıkların batıdan ithal edilmesinden dolayı meydana geldiğinin farkında... Onun içindir ki O Kur’an ve sünneti esas alıyor.

     Bilhassa asrımızda Bediüzzaman Saidi Kürdi namı diğeri Nursi olan o büyük Üstadı rehber ittihaz ediyor. Eğitimin devlet eliyle yapılması halinde daha etkili ve seviyeli olacağını bilen Bediüzzaman gerek Osmanlıya ve gerekse Cumhuriyet dönemindeki baştakilerin akıllarını başlarına getirmek için kapılarına dayanıyor.

     Zaman ihtiyarlandıkça Kur’an gençleşir. Çünkü onun mesajları çağlar üstüdür anlayışı hakimdir.”yeniden kelam-i  ve tekvin-i  Kur’an ve kainat ayetlerine atfedilirse bir çok nazariye tarihin çöplüklerine gömülecektir”  yorumu tam yerine oturmaktadır.

       Ne Zalim be ne Mazlum  düsturunu işleyerek “Fıtrata yatkın her kavmin kurtuluşu; kendi coğrafyasında yaşaması ve ana dili ve bağlı oldukları inancı  ile özgün eğitim görerek evrensel hukukun normlarını  uygulayan  adalet sisteminden geç er tespiti de işin bir başka güzelliğidir.

      İslamı, insanlığı ve adaleti ön plana çıkarmak için gayret sarf edilmiştir. Hak hukuk ve adalet içersinde  yaşamanın  saadet getireceği vurgulanmıştır.

       Asrımızın allamesi Said Nursi  hazretlerinin  Bütün alemi İslam’ın kurtuluşu iç in hutbe-i  Şamiyye

Kürtlerinde ayağa kalkması için eğitimin ve birliğin ön plana çıkarılması için Münazarat kitabından alıntılar yapılarak   bir nakış gibi işlenen bu gerçekler  ve kendi  yorumlarını da katarak  önümüze bir fikir sofrası sermiş bulunmaktadır.

       Bilhassa Türkleri uyarmak bakımından verilen mesajlar tam yerine oturmaktadır. Ey Türk kardeş bilhassa sen dikkat derken,  bu gün içine düştüğümüz bir çok sıkıntının bazılarının Türkçülük yapmasından doğan felaketlerin sonucu  olması  ayrıca anlatılmak istenmiştir. “Bir Türk dünyaya bedeldir” felsefesinin içi ne kadar boş olduğu yaşadığımız hadiselerle ortaya çıkmıştır.

       Elhasıl İslam Cumhuriyetler birliği kurulduğunda ümmetinde birliği sağlanacaktır görüşü bu kitapta taçlandırılmıştır.

         Kitaplar hakkında yazmaya fazla kabiliyetli değilim. Bu kitabı okumak gerekir.

         Kemaleddin Hoca  yaptığı bu ç alışmalardan dolayı her türlü tebrik ve takdire şayandır Daha güzel  hizmetlere vesile olması dileğiyle.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.