lisans koleji sol
lisans koleji
  • 08.11.2017
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Belediyeler ve tebligat

Günümüzde şehirleşme ile ilgili bir çok şartlar değişti. Emlak ticareti de buna göre şekillendi. Onun içindir ki emlak sektörü bütün dünyada büyük gelişmeler gösterdi. Bu sektörün canlılığından dolayı . Hızlı nüfus artışı her geçen bu sektörü biraz daha büyütüyor ve bir ihtiyaç haline getiriyor.

Diyelim ki herhangi bir arsa beş kat olarak imara açılmış. Aradan bir müddet geçiyor bir bakıyorsunuz ki belediye karar alıp bunu üç kata indirmiş. . Yatırımcı daha hiçbir iş yapmadan belediyenin aldığı kararla bazılarına zarara uğramış.

Yahut bir arazi veya arsa alırsınız, aradan bir müddet geçer buradan yol geçecek veya sit alanıdır diye tapunuza şerh düşmektedir. Halbuki herhangi bir yer imara açılırken ilgili bütün birimlerin birlikte karar almaş ı vatandaşın mağduriyetini önler . Sonradan alınan kararlar sadece vatandaşın aleyhine işler.

Diyelim ki belediye imar değişikliği için bir karar aldı, ancak bu karar ilgililere tebliğ edilmiyor. Belediye binasında bulunan panoya asılıyor. Bir ay içinde herhangi bir itiraz olmasa karar kesinleşiyor.. Ve bu uygulama tebligat olarak kabul ediliyor. Onun için her ay en az bir kere belediyeye uğrayıp hakkınızda herhangi bir karar alınmış mı diye öğrenmeniz gerekiyor. Bu durum vatandaşın aleyhine düzenlenmiş bir tuzaktır. Belediyeyi korumak amacıyla yapılan bir uygulamadır..

Başta mahkemeler olmak üzere bütün icra daireleri verdikleri kararı posta vasıtasıyla ilgilinin adresine tebligat olarak gönderiyor. Vatandaşa verilen mühlet içersin gerekli itirazını yapabiliyor.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Adliyeler tebligat uygulamasını yaparken belediyeler neden yapmıyor. Çünkü Belediyelerin işine öyle geliyor. Vatandaşın yapılan değişiklikten haberi olmasın istediğimiz gibi karar alalım bu uygulama tam kelime ile büyük bir felaket ve vatandaşın hakkını ihlal etmektir.

Bütün Urfa milletvekillerinden vatandaş olarak bir önerim var. Lütfen sizler konuya el atın ve belediyelerle ilgili tebligat kanunun değişmesini sağlayın, tıpkı adliyelerde olduğu gibi. Çünkü adalet ne belediyeden nede vatandaştan yanadır. Teraziyi doğru tutar ve uygulamayı haklıya göre yapar.

Kanun böyledir diye kimse hukuku çiğneyemez. Yanlışları düzeltmek yetkililerin görevidir.

Haydi kalın sağlıcakla…

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.