lisans koleji sol
lisans koleji
  • 10.09.2018
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Belediye seçimleri yaklaşırken

Bazı Belediye başkanları  anket çalışması yapıyorlar. Yapılan hizmetlerden vatandaşın memnun olup olmadığını anlamaya çalışıyorlar.

Belediyecilik  her zaman arz ettiğim gibi artık bir ilim dalıdır. Bir belediye Başkanının kendi anlayışına göre hareket etmesi  bir çok yanlışlara sebebiyet verebilir.  Çünkü Belediyeler tarafından yapılan bir yanlışı ortadan kaldırmak ve geriye dönmek hem  çok zor ve  hem de büyük bir maliyet  gerektirir.

          Seçimler yaklaşırken Urfa ile ilgili bazı hususları sayın okurlarımızla paylaşmak istedim

          Urfada Büyükşehir, Haliliye, Eyyubiye, v e Karaköprü olmak üzere dört Belediye ayrı ayrı  ve birbirinden bağımsız hizmet vermektedir. Ancak nerede ise her belediyenin uygulaması farklıdır.

            Bazıları bir arsayı alırken diyelim ki beş veya altı kat olarak ruhsatı  iken belediyenin aldığı bir kararla bu arsanın ruhsatı  üç kata indirilmektedir. Halbuki yatırım yapanlar üç katlı diye böyle bir arsaya okadar  parayı asla bağlamazlardı  Bu durumda Belediyenin aldığı böyle bir karar vatandaşın aleyhine olmakta ve vatandaş daha  inşaata başlamadan  belediyeden   zarar görmektedir.

İskanı alınmayan hiçbir binaya su ve elektrik ruhsatı verilmemelidir. Binayı tamamlamamış kimselere bu kapı kapalı tutulmalıdır.

              Yeni imara açılar yerlerin alt yapısı en kısa zamanda yapılmalı ve parsellemek isteyenlerin hizmetine hazır hale gtirilmelidir.

                Özellikle üç ilçemizin imar problemi had safhadadır. Birecik, Suruç ve Ceylanpınar.

 Birecik ilçemizde yeni imara açılacak arsa nerede ise imkansız hale gelmiştir..Bireciğin  doğu kısmında  imara  açılması en uygun yer de arsa sahiplerinin  kendi aralarında ihtilafı vardır. Bu ihtilaf çözülmediği   süreceBireciğin konut ihtiyacı her geçen gün biraz daha artmakta ve konut fiatları  uçuk  hale gelmektedir.

              1956 yılında hizmete açılan Birecik köprüsü miadını çoktan doldurmuştur. O zamanın tekniğine göre yapılan köprü büyük  bir faciaya  dönüşmeden acilen bu köprü yıkılıp yerine yenisi yapılmalıdır.

           Suruç ilçemiz ise tamamen birinci sınıf arazi ile çevrilidir. Her dört tarafının da  İmara açılması mümkün değildir o halde  Suruç’a yakın kıraç bölgelerde yeni bir şehir  inşa etmek kaçınılmazdır.

           Ceylanpınar ilçemiz ise güneyi Suriye diğer  ü ç tarafı çiftlik arazidir. Bu ilçemizinde, çiftliğe  ait olan   kepez mevkiinin kuzeyi imara açıldığı takdirde bir rahatlama olabilir.

Urfamız’a  gelince Karakoyun ve Sırrın derelerine Fırat’ın suyu artık akmalıdır. Böyle bir çalışma Urfa’mızın çehresini değiştirecektir.

                Daha yeni kurulan Karaköprü ilçemiz trafik  açısından boğulma noktasına geldi. 24 metre, 35 metre olan yollar artık ihtiyaca cevap vermemektedir.

                 Urfa’mıza  tren gelecekti kağıt üzerinde kaldı . Nerede ise iptal edildi. Bu memleket gerçekten bu kadar sahipsiz mi Bunları konuşmanın zamanı geldi. Konuşacaklarımız yazacaklarımız birilerini rahatsız edecek amma ne yapalım  başka çaremiz var mı..

A.Kadir İkbal

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.