lisans koleji sol
lisans koleji
  • 31.10.2016
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Bedüzzamanın Uhuvvet risalesinden bir paragraf

      “ Mü’minler de nifak ve şikak, kin ve adavete sebebiyet veren tarafgirlik ve inat ve haset; hakikatçe ve hikmetçe ve insaniyeti Kübra olan İslamiyet’çe ve hayat-ı şahsiyece  ve hayatı  içtimaiyece ve hayat-ı maneviyece çirkin ve merduddur, muzir ve zulümdür ve hayat-ı beşeriye için zehirdir.”

       Evet Uhuvvet risalesinin başındaki birinci paragrafı  tahlil ettiğimizde Bediüzzaman Said-i Nurs’i müminlerin birliğini mahveden ve hem İslam’a, hem topluma ve hem de insanın şahsi hayatına zarar veren on iki olumsuzluğu dile getirmektedir. Bütün bunların sonucunda insan veya toplumun manen zehirlenmesiyle  ittihadın  mahvolmasına sebebiyet vereceği şüphe götürmez bir hakikattir.

        Bu hastalıklar Müslümanlara sirayet ettiğin de  toplumun manevi  hayatıyla beraber  , birlik ve kardeşliği darmadağın olmakta,  İslam ahlakını da  kaybederek ittihat yerine parçalanma, kardeşlik yerine düşmanlık ortamı hazırlanmış olacaktır.

        Kur’an da  “Müslümanlar  ancak kardeştir” mealindeki İlahi emir  daha bir çok ayetlerle de aynı mana ile pekiştirilmiştir.  Hz. Peygamberin bu hususta beyan buyurduğu  hadisi şerifler  ve hayatıyla da örnek olarak karşımıza çıkması, Allahın  mutlak hükmü olan  bu emirlere Müslümanların uyması  gereken   ayetin kesin  hükmünü   bir kenara bırakıp İslami hassasiyeti nazara almayarak  basit bahanelerle birbirlerine düşmeleri sebebiyle  ittifaklarını kaybetmişlerdir.

       Bütün Kainatta Allahın takdiri ve kanunları  ile   birlik ve dayanışma mevcuttur. Gökyüzün de güneş  ay  ve yıldızlar  tam bir birlik içinde ve hiçbir ayrılığa düşmeyip  parçalanmadan  hizmetlerini devam ettirmektedirler.

      Yeryüzünde, su, toprak ve  hava güneşten gelen enerji ile  elele vererek hayatın devamını İlahi emirlere göre sağlamaya vesile olmaktadırlar. Tüm bitkiler hayvanlarda aynı  kanunun birer parçasıdırlar.

        Kainatta cari olan İlahi kanunlar dan  bir tanesinin bile  devreden çıkması halinde  ortalık hercü merç olur, hayat diye bir şey kalmaz. Akılsız, şuursuz mahluklar  bilmeyerek ve farkında olmadan  harfiyen İlahi nizama tabidirler. Bu nizamı takip etmek her Müslüman ve insanın görevidir.

        Müslümanlar;  bu asırda içine düştükleri akıl almaz  ihtilafların  yerine ittihadı aralarında  tesis etmedikleri  müddetçe  hak ve  hukuklarını müdafaa  edemezler,  ne zilletten ve ne de  kafirlerin çizmeleri altında inlemekten asla kurtulamazlar.

         Hz. Peygamberin(a.s.m.)  manevi bir talebesi olan   Bediüzzaman Said-i Nurs’i bu asırda en büyük bir farz ittihadı İslam’dır diyor. Müslümanların hayatı ile son derece ile  alakalı  ve hayati  bir farzı yapmayan Müslümanların felah bulmasını beklemek imkânsızdır,.

         İtihadı İslamın gerçekleşmesi için,  Müslüman milletlerin başındaki idarecilerin  kendi aralarındaki ihtilafları bertaraf ederek, ittihadı  ve Kur’anın kat’i  bir emri olan meşvereti kendi arkalarında yapmaları  ile mümkün olacaktır.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER