lisans koleji sol
lisans koleji
  • 11.11.2015
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Barışa güç vermek

1 kasım 2015 tarihinde yapılan milletvekili seçiminden sonra Sayın Başbakan  Ahmet Davut oğlunun balkondan yaptığı konuşma harika  idi. Sayın Davut oğlu bu seçimin galibi milletir. Hiçbir parti kendini eziklik içinde hissetmesin sözleri yapıcı ve onur kırmayan bir ifade idi.

     Yine Sayın Başbakan Ahmet Davut oğlu yeni yapılacak Anayasa çalışmasında bütün partilerle yakın bir işbirliği içinde, onlarında görüş ve önerilerini nazara alacağını ifade etmesi son derece olumlu ve sevindiricidir.

     Şüphesiz ki iktidarlar yapıcı ve birleştirici hareket etmeye  memleketin selameti  açısından  aynı  zamanda  mecburdurlar.  Çünkü muhalefet partileri düşman değil,  küçük kardeş olma hükmündedirler.

      Sayın Ahmet Davut oğlunun birikim ve deneyimleri takdire şayandır. Bir devlet adamına yakışır ve olumlu ifadeler kullanmaktadır.  Kibir ve gurura kapılmadan Allaha karşı hamdü sena etmektedir. Halkın özlemi de zaten budur. Çünkü halkımız kavgadan artık bizar olmuştur. Siyasi partiler  birbirinin eksiğini  tamamlamak, yol göstermek  ve  yanlışları izale etmek için çaba göstermek  ve geçmişin hatalarını tamir etmektir. Yapıcı muhalefet de hem partisine hem de  halka hizmet eder.

      Muhalefet  partileri de kendilerini muhasebeye çekerek nerede hata yaptıklarını açık bir yürekliliğin sembolü haline geldikleri takdirde halkın gönlünde  taht kurarlar.

 Yapıcılık zor bir  iştir. Yıkıcılık kolaydır.  Dinimiz  sulhu emretmektedir. Farklı görüş ve düşünceleri  hayra çevirmektir. Ancak hayırlı işlerin manileri çoktur.

       Geçmişte  hayra vesile  olacak  barış süreci hükümet tarafından başlatıldı. Taraflar belirlendi ve bu hususta iki yıl süren çalışmalar yapıldı. ancak akamete uğradı. Bunu heba etmemek en akılcı yoldur.

      Hükümet bu dönemde kanaat önderleri ve aşiret reislerini de barış sürecine  dahil etmek istiyor. Bu sahayı genişletmek için yeni bir sayfa daha açacağını beyan ederken, İmralı ve HDP yi devre dışı bırakacak bir yola girmemeli,  halkın karşısında son derece açık ve berrak bir çalışmayı sürdürdüğü takdirde, yeni tabirle milli birlik ve kardeşlik süreci daha sağlam bir zemine oturacaktır.

      Hükümetler de muhalefette bazı yanlışları yapabilirler. Ortak bir akıl ve meşver t hataları en asgari bir düzeye indirebilir.

       Şartlar ne olursa olsun Milli birlik ve kardeşlik sürecine her kesin  dahil edilmesi   halinde hem siyasi alanı  hem de halkımızı rahatlatacaktır. Çünkü barış: kin. nefret ve düşmanlığı örten bir çarşaf gibidir.

       İktidarı elinde tutanlar sırtlarına yumurta küfelerini  almaktan farksızdır. Adalet,meşveret ve itina vaz geçilmez olmalıdır. Bunu başaranlar hem Allahın nezdinde hem halkın nazarında makbul olurlarken Allahın rahmeti ve halkın teveccühü daha da kolaylaşır.

     

 

      


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.