lisans koleji sol
lisans koleji
  • 09.02.2015
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

Askeri Şehitlik

Urfa Bedirzaman mezarlığının kuzeyinde ve Karakoyun Deresi’nin kenarındaki Askeri Şehitliği ziyaret eden insanlarımız vardır.

Ancak bildiğim ve gördüğüm kadarıyla bu askeri mezarlığın çoğu zaman kapısına kilit vurularak insanların bu mezarlığa girmesi engellenmektedir. Bunun sebebini anlamak hayli zordur. Çünkü o mezarlarda yatanların hiç biri kalkıp başka yerlere gitmesi asla mümkün değildir. İçtimaları her zaman aynıdır.

Bundan bir yıl kadar evvel Tugay da görevli subay bir kardeşimizden bu mezarlığın açık tutulması için talepte bulunmuştum.

Birde bu mezarlığın kapısında mesai saatlerini belirleyen bir levha asılmış falanca saatten falanca saate kadar açıktır diye. Gerçi mezarlığı ziyaret etmenin mesaisi olur mu olmaz mı tartışmasına girmeden bu mesaiye dahi riayet edilmediğini bizatihi müşahede edenlerdenim.  Birçok arkadaşımızda bu durumu bizzat görmüştür.

O mezarlığın açık tutulması tıpkı diğer mezarlıklar gibi gereklidir. Yakınının, dostunun veya başka bir sebeple mezar ziyareti yapmak isteyen bir insanın Urfa Askeri Şehitliğine gittiğinde kapısının kilitli olmasından dolayı oraya girememesi izahtan varestedir.

Mesela; vatanı, namusu ve dini için şehit olmuş birinin annesi, babası, eşi, evlatları veya yakınlarının şehir dışından ziyarete gelip içeriye girememeleri düşünüldüğünde, ortaya çıkan acı tablo anlaşılır gibi değildir.  Nihayet defalarca böylesi durumlar olmaktadır. Bu durumları birilerinin fotoğraflayarak medyada paylaşmaları hoş olmayacağı kanaatindeyim.

Ayrıca bir durumu nazara vermek isterim. Malum olduğu üzere bu askeri şehitliğin karşısında bulunan Bedirzaman mezarlığında belediye görevlileri vardır. Onlarla işbirliği yapılarak bu mezarlıkta olabilecek olumsuzlukları önlemek mümkündür. Eğer sebebini bilmediğimiz bir gerekçe ile bu mezarlık ziyarete kapatılıyorsa, bunun bir devlet sırrı olması asla mümkün değildir.

Askerlerin yirmi dört saat o mezarlıkta nöbet tutmalarını elbette bekleyemeyiz. Haftanın yedi günü en azından gündüz de olsa bu mezarlık açık tutulabilir ve tutulmalıdır.

Bu mezarlıkla ilgili olarak şu anda görevli komutana başvurma gereğini duymuyorum. Çünkü evvelce yaptığım görüşme sonuç vermedi. Öyle anlaşılıyor ki alt kademedeki görevliyi aşan bir durum var. Bu işle ilgili en büyük komutan her kim ise ben bu yazı ile ona bu durumu iletmek istiyorum.

Umarım en kısa zamanda bahse konu olan “Askeri Şehitlik” açık tutulur, kapıya kilit vurulmaz. Mezarlığı ziyaret etme hakkımız gerekli tedbirler alınarak elimizden alınmaz. İnşallah..


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.