lisans koleji sol
lisans koleji
  • 20.12.2017
Abdulkadir İKBAL

Abdulkadir İKBAL

           Amerika yalnızlaşıyor

    Geçmişte de  dünyanın en büyük devletleri miatlarını doldurarak Allah’ın emriyle  tarih sahnesinden silinmişlerdir. Bu ilahi kural aynen devam etmektedir.

                       Rabbimizin çok garip işleri vardır.   Firavunların sarayını en zayıf  bir hayvan olan karıncalarla yerle yeksan etmiştir.  Kur’anı  Kerim bu tür misallerle bizlere şöyle haykırmaktadır. Hiçbir güç asla Allahtan güçlü değildir..  

                            İnsanların verdiği kararların üstünde elbette İlahi bir karar  vardır.  

                             Gelelim son zamanlarda tecelli eden olaylara;

                              Birleşmiş milletler ve Natonun öncülüğünü yapan Amerika  dünyanın en zayıf bir  yerinden bir hamle yapmak  için  gücüne güç katmak istedi. Filistin gibi  ordusu,  gücü, teknolojisi olmayan bir ülkeye karşısına alarak,  oradan da  Alem’i İslam’ın  kalbine bir hançer saplamak için harekete geçti.  Filistinin imanlı halkı dünya da emsali olmayan  büyük bir kahramanlık örneği gösterdi,  Uçaklara,  tanklara toplara karşı taşlarla  savaşmaya devam ediyor. Kahraman Filistin halkı,   haklı mücadelesinde vahşi İsraile karşı   binlerce şehit verdi  ve  on binlerce gazi  var.

                  Amerika  ise,  Küdus’un  İsraile ilhakı için    azamet  kibir ve güç gösterisi yaptı.   Amerika  Devlet Başkanı Trump  Kudüs’ün  İsrail’in başkenti olmasına inşallah kendi sonunu hazırlayan bir  karar verdi.  

                            Aslında  199 5 yılında  Amerika tarafından alınmış bu karar   yuvarlanarak   Turumpa  kadar geldi..

                          Küdusle ilgili   kararın uygulanabilmesi için Amerika   Yahudilerin telkiniyle tam  yirmi  iki yıl bekledi  Çünkü   bu projeyi hayata geçirmek  için  Orta doğunun   kirli  ve parçalanmış bir alan haline getirilmesi    gerekiyordu.  

                  Onun içindir ki; Sudan sessiz sedasız ikiye bölündü. Irak, Libya  ve Suriye harabeye çevrildi. Mısır’da seçimle gelen Mursi  devrildi ve Sisi getirildi. Türkiye de de yapılmak istenen darbeye Allah müsaade etmedi. . Katar krizi çıkarıldı.  Suudi Arabistan da prensler rüşvet iddasıyla tutuklandı. Halbuki  bu olaydan üç ay kadar evvel bir çok alim Suudi yönetimi tarafından  göz altına alınmış  ve şeytana benzeyen  Suudi  müftüsü açıkça ve alçakça İsraili savunuyordu.  O mel’unu geberdiği zaman Yahudi mezarlığına defnetmek gerek  Bir garabet daha yaşandı Lübnan Başbakanı hayatım tehlikede diye istifa etti Suudi’ye gitti,  Sonra Fransa’ya ve oradan da tekrar Lübnan’a gelip istifasını geri aldı

                  Bütün bu gelişmeler Küdus le ilgili alınan kararla doğrudan alakalıydı,  adım adım  Amerika ve İsrail’in  birlikte  sinsi bir plan hazırlayarak  Küdus’u  İsraile ilhak etmeye karar vermişlerdi..

                    Amma bu arada ters bir şeyler oldu.  Allah Türkiye deki darbeye izin vermedi ve buradan yükselen ses dünyada yankı buldu. Nerede ise bütün batılı ülkeler dahil  olmak üzere Amerika’nın bu kararını kabul etmediklerini ilan ettiler. Sayın Reisicumhur Recep Tayyip  Erdoğanın Papa ile telefon görüşmesi ve Papanın beyanatı  Amerika’yı daha da köşeye sıkıştırdı.  Çünkü b u ilhaktan Hristiyanlarda rahatsızdı Zira   Amerika  geçmişte müttefik göründüğü tüm ülkelere kötülük yapmıştı. Sanki Amerika ya karşı   bir çok ülke fırsat kolluyordu..   Rusya ve Çin de  Amerika ya karşı olan  muhalefet  kervanına katılması özellikle Türkiye’nin elini kolunu  daha da güçlendirdi.

                         Öte yandan Kuzey Kore’nin füze denemesi ve Amerika’ya meydan okuması Amerika’yı  biraz daha da itibarsız hale getirdi. Amerika  Kuzey Kore’ye  karşı  bağırıp çağırdı amma hala  hiçbir şey yapmadı.

                    Böyle bir ortam da ,  şüphesiz ki alem-i İslam’ın birliğinden çıkacak güçlü bir ittifak, Türkiye’nin elini kolunu daha da güçlendirecektir. Çünkü Amerika ve İsraile karşı en gür ses Türkiye’den yankılandı. İsrailin  terörsit, hak tanımaz, zalim ve Filistin topraklarını işgal eden bir  devlet olduğu Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan tarafından bütün  dünyaya anlatıldı.        

                Türkiye nin İran, Pakistan ve Irak ve Rusya ile işbirliği yapması,   Amerika yı Ortadoğu da  yalnızlığa itmiş oldu. Arap birliği de Amerika’nın aldığı  kararı kabul etmediği  gibi bazıları Amerika’ya karşı ambargo  uygulamasından bile  bahsettiler.

                       Rabbim bazen şerden,  hayır  çıkarır. Şu anda  Amerika  Kudüs le ilgili   kararı    verdikten sonra dünya da büyük ölçüde itibarını kaybetmiş görünüyor  Bu olay itibarsız bir Amerika için belki bir milat olacak.

                                   A.Kadir İkbal

                   .

                     

                         


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.